Logo
ProLab_bot

Аналізи біоматеріалу в Харкові

Лабораторна діагностика відіграє важливу роль у медицині, надаючи лікарям докладну інформацію про стан організму пацієнта. Аналіз біологічних матеріалів (наприклад, крові, сечі, калу, мокротиння) дозволяють виявляти захворювання на ранніх стадіях, забезпечуючи можливість своєчасного початку лікування.

Перевірити біологічний матеріал у Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі». В ЄРЦ роблять гормональні, імунологічні цитогенетичні аналізи, бактеріоскопію, проводять гістологічні, імунофлюоресцентні та серологічні дослідження.

Що таке біологічний матеріал

Біоматеріал – це речовина біологічного походження, вироблена організмом, включаючи кров, сечу, слину, сперму, тканини та клітини, а також патологічні та фізіологічні субстрати (гній, ексудат). Ці біологічні рідини можуть вироблятися внутрішніми органами або виділятися з організму (наприклад, під час кашлю).

Забір біоматеріалу – це процедура, під час якої медичний працівник збирає зразок біологічного матеріалу в пацієнта з метою подальшого лабораторного дослідження. Для збору біоматеріалу на аналізи може використовуватись інструментально-діагностична апаратура за потреби.

Типи біоматеріалу для аналізу

Дослідження біологічного матеріалу допоможе виявити інфекційні та запальні процеси, відрізнити доброякісне новоутворення від злоякісного, виявити патології внутрішніх органів. Типи біоматеріалу для аналізу:

  • виділення людського організму Включають мокротиння, сечу, кал, слину і піт, для аналізу також можуть братися виділення зі статевих органів (з піхви, уретри та простати);
  • рідини, які отримують за допомогою проколу або відкачування. До зазначеного біоматеріалу відносять кров, ексудати та транссудати, спинномозкову рідину;
  • біоматеріал, який отримується за допомогою інструментально-діагностичної апаратури. Включає вміст шлунка, дванадцятипалої кишки та бронхів, молочної залози, жовч.

Для діагностики захворювань також беруться тканини органів (наприклад, молочної залози, лімфовузлів, печінки, нирок, селезінки, кісткового мозку), які отримують методом біопсії – взяття невеликого об’єму тканини для мікроскопічного дослідження з діагностичною метою. У деяких випадках пацієнту може бути показана діагностика вмісту кіст, пухлин, залоз.

Види аналізів біологічного матеріалу

Лабораторні аналізи біоматеріалу класифікують залежно від досліджуваної рідини, клітин чи тканини. Види досліджень біологічного матеріалу:

  • дослідження крові. Застосовується з метою оцінки загального стану організму, допомагає виявити інфекції, запалення, анемії;
  • аналіз калу. Використовується з метою оцінки стану органів травлення (печінки, шлунка, кишківника), виявлення кровотеч у шлунково-кишковому тракті;
  • дослідження сечі. Необхідний для діагностики захворювань нирок, сечового міхура, уретри;
  • аналіз кісткової тканини. Застосовується визначення щільності кісток, виявлення злоякісного процесу;
  • дослідження мокротиння та слини. Використовується при підозрі на наявність патогенних бактерій у дихальних шляхах та легенях;
  • аналіз сполучної тканини. Застосовується з метою оцінки стану суглобів (при болю, скутості, порушеній рухливості), виявлення аутоімунних захворювань;
  • вивчення виділень. Допомагає в діагностиці гінекологічних та урологічних захворювань, статевих інфекцій;
  • аналіз м'язової тканини. Використовується для діагностики захворювань м'язів та оцінки метаболічних станів.

При підозрі на ракову пухлину на аналіз направляється шматочок патологічної тканини, отриманий за допомогою біопсії. Також можуть виконуватися мазки та зіскрібки зі шкіри та слизових оболонок.

Види аналізів крові

Кров – це рідка та рухлива сполучна тканина, що складається з клітин (еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів) та плазми. Функції крові включають транспорт кисню та поживних речовин до клітин, видалення відходів, участь в імунному захисті, а також регуляцію температури та водно-сольового балансу.

Аналізи крові показують зміни в біохімічних параметрах та клітинному складі, що дозволяє виявляти наявність захворювань, інфекцій, порушень у роботі органів та систем. Дослідження крові надає необхідну для встановлення діагнозу та підбору курсу терапії інформацію про фізіологічні та патологічні процеси.

Види аналізів крові

Назва

Характеристика

Можливі патології

Клінічний аналіз крові

Дослідження допомагає оцінити кількість еритроцитів, тромбоцитів, рівень гемоглобіну, лейкоцитарну формулу, ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів). Клінічний аналіз може перевірити понад 25 показників. Для проведення аналізу кров може братися з пальця чи з вени.

Запальний процес, інфекційне ураження, алергічна реакція, виснаження організму, анемія, киснева недостатність, імунодефіцитні стани, сепсис, дефіцит мікроелементів, лейкоз (рак крові).

Біохімічний аналіз крові

Тест оцінює вміст у крові білірубіну, білків, амінокислот, глюкози, креатиніну, холестерину, електролітів (наприклад, натрію, калію, кальцію, хлориду), деяких гормонів. Список показників може змінюватись у залежності від завдань дослідження. Кров для біохімічного аналізу беруть з вени.

Захворювання ендокринної, серцево-судинної та сечовидільної систем, патології шлунково-кишкового тракту, гормональний збій.

Цитогенетичний аналіз крові

Цитогенетичний аналіз – це дослідження, спрямоване на виявлення структурних і кількісних порушень хромосомного набору. Цитогенетичний метод заснований на аналізі каріотипу клітин, тобто на вивченні взаєморозташування та кількості хромосом людини. Для цитогенетичного методу необхідна кров з вени.

Цитогенетичний метод дозволяє виявити генетичні порушення, які могли призвести до розвитку захворювань, затримки фізичного чи розумового розвитку. Обстеження може призначатися при плануванні вагітності, перед донорством яйцеклітин та сперматозоїдів, для виявлення причин аменореї, передчасної менопаузи, вроджених вад розвитку, патологій сперми (азооспермії, олігоспермії).

Імунологічний аналіз крові

Імунологічні дослідження застосовуються з метою оцінки стану імунної системи. Імунологічний аналіз може включати загальний аналіз крові, оцінку імуноглобулінів А, М, G, E, активності комплементу (СН50), функціональної активності гранулоцитів крові, базових субпопуляцій. Для проведення імунологічного методу діагностики береться кров з вени.

Імунологічне дослідження крові застосовується у діагностиці вірусу імунодефіциту людини, венеричних захворювань, гепатиту, краснухи. Може призначатися при рецидивному отиті, пневмонії, бронхіті, інфекціях шкіри, неконтрольованій астмі. Обов'язково призначається під час підготовки до трансплантації чи хірургічного втручання.

Імуногематологічні аналізи крові

Застосовуються для дослідження антигенів та антитіл. До імуногематологічних досліджень входять аналіз на групу крові та резус-приналежність дослідження на антитіла до еритроцитів, пряма проба Кумбса, антирезусні антитіла, тест на LE-клітини.

Імуногематологічні аналізи призначаються перед операцією, перед переливанням донорської крові, під час підготовки до вагітності. Показаннями до аналізу можуть бути підозри на ревматоїдний артрит, імунну анемію, склеродермію, гепатит.

Аналіз на гормони

Аналіз на гормональний фон допомагає виявити причину дефіциту або надлишку біологічно активних речовин – гормонів (наприклад, пролактину, прогестерону, інсуліну, тестостерону, естрадіолу). Для дослідження необхідна венозна кров.

Гормональний аналіз крові може показати порушення у функціонуванні гіпофіза, епіфіза, підшлункової, щитоподібної та паращитоподібної залоз, надниркових залоз, жіночих (яєчників) та чоловічих (мошонки та яєчок) статевих залоз.

Мікробіологічний аналіз (бакпосів) крові

Мікробіологічне дослідження крові допомагає виявити шкідливі біологічні агенти. Бакпосів проводиться за допомогою оцінки біохімічних, культуральних, морфологічних, тинкторіальних та антигенних особливостей біологічної рідини. Для дослідження береться венозна кров.

Бакпосів може допомогти виявити синьогнійну паличку, дріжджові гриби, ентеробактерії, золотистий стафілокок і стрептокок. Призначається при підозрі на кишкові інфекції та бактеріємію, при наявності гіпотермії (температури нижче 36 градусів), після тривалої катетеризації та перенесених операцій.

Серологічний аналіз крові

Серологічні реакції засновані на взаємодії антитіл та антигенів, які утворюються в сироватці крові. За допомогою тесту можна визначити наявність та кількість антитіл, які виникають внаслідок імунної відповіді на потрапляння в організм збудника захворювання (антигену).

Серологічний метод допомагає визначити вид та стадію інфекційного захворювання. Аналіз може використовуватись у діагностиці венеричних захворювань, ВІЛ, токсоплазмозу, вітрянки, кору, краснухи.

Для оцінки зсідання крові проводиться коагулограма – тест, який включає протромбін, активований частковий тромбопластиновий час, фібриноген, тромбіновий час, МНВ (міжнародне нормалізоване відношення). Дослідження призначається перед оперативними втручаннями з метою оцінки ризику кровотечі та утворення тромбів.

Види аналізів сечі

Сеча – рідка біологічна видільна рідина, що виробляється нирками й виводиться з організму через сечовивідні шляхи. Вона містить продукти обміну речовин, воду та відходи, граючи ключову роль у регуляції внутрішнього середовища та виведенні шлаків з організму.

Аналіз сечі – лабораторне дослідження, що допомагає досліджувати фізико-хімічні, органолептичні, біохімічні параметри урини. Під час дослідження оцінюються прозорість, колір, запах, кислотність, відносна густина, а також наявність у сечі білка, глюкози, солей, білірубіну, лейкоцитів. Види аналізу сечі:

  • загальний аналіз сечі. Застосовується для оцінки фізико-хімічних властивостей, мікроскопії осаду та виявлення патологічних компонентів. За результатами аналізу в сечі можуть бути виявлені бактерії, жири, слиз, мінеральні та білкові елементи, які можуть вказувати на хвороби сечового міхура, сечоводів та нирок;
  • аналіз сечі за Нечипоренком. Показує наявність та кількість лейкоцитів, еритроцитів та циліндрів в одному мілілітрі сечі. Результати можуть вказувати на запальний процес, ушкодження нирок та розвиток ниркової недостатності, інфекцію (наприклад, пієлонефрит), сечокам'яну хворобу, новоутворення в сечовивідному тракті, цистит, уретрит;
  • мікробіологічний аналіз (бакпосів) сечі. Аналіз сечі на бакпосів допомагає виявити бактерії, віруси та грибки в урині. Призначається для визначення причини інфекційного ураження сечового міхура, нирок, сечовивідних шляхів;
  • аналіз сечі за Зимницьким. Застосовується з метою оцінки функціонування нирок. Для забору біоматеріалу для дослідження необхідно зібрати вісім порцій сечі протягом 24 годин;
  • біохімічний аналіз сечі. Добовий аналіз сечі, який може включати дослідження на альфа-амілазу (діастазу), кальцій, кетони, креатинін та фосфор. Обстеження може призначатися при підозрі на панкреатит або блокування протоків підшлункової залози, патології нирок (наприклад, гіперкальціємію), порушення метаболізму вуглеводів та жирів.

У наркології може проводитися тест на вживання психотропних чи наркотичних препаратів, алкоголю протягом останніх двох-п'яти діб. У більшості випадків для аналізу необхідно зібрати середню порцію ранкової сечі, для діагностики цукрового діабету та окремих захворювань нирок досліджують весь об’єм сечі за 24 години.

Види аналізів калу

Кал – тверді залишки їжі, які виводяться з організму через кишківник. Він складається з неперетравлених залишків, води та бактерій, будучи продуктом травлення та важливим показником здоров'я кишкової системи. Види аналізів калу:

  • загальний аналіз калу (копрограма). Копрограма допомагає оцінити хімічні та фізичні характеристики калу, завдяки яким можна виявити порушення у функціонуванні шлунка, печінки, підшлункової залози, кишківника, виявити запалення. Розгорнутий аналіз містить понад 20 показників, отриманих у результаті хімічного, макро- та мікроскопічного дослідження;
  • аналізи калу на приховану кров. Призначається при підозрі на кровотечу в кожному з відділів травного тракту;
  • дослідження калу на дисбактеріоз. Бакпосів калу на дисбактеріоз оцінює флору кишківника, виявляє 15 основних видів патогенних бактерій, грибів, мікроорганізмів. Аналіз калу на дисбактеріоз призначається при порушеннях роботи ШКТ після тривалого лікування, що може їх провокувати.

Для здачі бакпосіву калу, копрограми та аналізу на приховану кров необхідно повідомити лікаря про прийом лікарських препаратів та харчові добавки. Напередодні загального аналізу калу потрібно відмовитися від смаженої та жирної їжі, продуктів червоного кольору.

Для чого потрібні гістологічні аналізи

Гістологічне дослідження – це метод оцінки епітелію внутрішніх органів, зазвичай отриманого за допомогою біопсії. Гістологічний аналіз дозволяє провести оцінку структури та складу тканин.

Гістологічний аналіз пухлини проводиться з метою визначення типу пухлини (доброякісна або злоякісна), виду та ступеня диференціації патологічних клітин. Гістологічне дослідження також здійснюється для виявлення слідів крововиливів, метастазування та запалень.

На гістологічне дослідження може надсилатися операційний матеріал (наприклад, пухлина після її видалення під час хірургічного втручання) або невеликий шматочок тканини, який лікар бере під час біопсії для проведення аналізу. Гістологічне дослідження зазвичай проводиться в гінекології, урології, гастроентерології.

Показання до цитологічних аналізів

Цитологічний аналіз – це дослідження, яке передбачає вивчення клітин чи клітинних утворень. Біоматеріалом для тесту можуть виступати цитологічні мазки, зіскрібки зі слизових оболонок та шкірних покривів, тканини сечового міхура або молочної залози.

Цитологічний мазок – це спосіб збирання клітин з епітеліальних поверхонь. Типи цитологічних мазків розрізняють залежно від поверхні, з якої береться біоматеріал (наприклад, шийки матки, піхви, гортані).

Види цитологічних досліджень

Назва

Характеристика

Показання

Цитологічне дослідження шийки матки (ПАП-тест)

Показує будову клітин шийки матки, допомагає діагностувати передракові та ракові зміни. Для аналізу виділень у жінок береться мазок зі слизової оболонки шийки матки. За результатами аналізу може бути виявлений запальний процес, дисплазія легкого, середнього чи тяжкого ступеня, рак. На ПАП-тест жінку направляє гінеколог.

Біль у нижній частині живота, рясні виділення під час місячних, міжменструальні кровотечі, кров'яні виділення під час або після статевого акту.

Цитологія молочних залоз

Застосовується для оцінки клітинної структури новоутворення у молочній залозі. Цитологія допоможе діагностувати запалення (мастит), фіброаденому, кісту, ліпогранульому, внутрішньопротокову папілому, рак.

Новоутворення чи ущільнення у грудях, зміна розміру чи форми молочної залози, кров'янисті виділення з сосків, підвищена чутливість, печіння чи дискомфорт у грудях.

Цитологічне дослідження сечі

Використовується для виявлення передракових і ракових клітин в урині. Виявлення патологічних клітин може вказувати на рак нирок, сечового міхура, уретри чи сечоводу.

Аналіз призначається при болю або печінні при сечовипусканні, ущільненні в області промежини, виділеннях з уретри, переривчастому або слабкому струмені сечі, різкому запаху та каламутному кольорі урини.

Цитологія сечового міхура

Передбачає забір біоматеріалу зі слизової оболонки сечового міхура, зазвичай при проведенні цистоскопії – процедури, під час якої у сечовий міхур через уретру вводиться тонка трубка. Застосовується для діагностики запальних та інфекційних процесів. На обстеження зазвичай направляє уролог.

Часте, болюче чи утруднене сечовипускання, біль у животі чи попереку, домішки гною чи крові в сечі.

Цитологічний аналіз шкіри

Допомагає оцінити якісні та кількісні зміни клітин, виявити наявність патологічних мікроорганізмів. Аналіз може передбачати забір ураженої тканини для перевірки на рак або мазка зі шкіри (наприклад, для обстеження на демодекоз).

Почервоніння або лущення шкіри, зміна зовнішнього вигляду, кольору або розміру родимок, виразки, що довго не гояться, поява ущільнення під шкірою.

Цитологія виділень і  секретів

Аналіз виділень застосовується у гінекології, урології, мамології, офтальмології. При аналізі виділень біоматеріал може братися з сечостатевої системи (наприклад, з уретри чи простати), очей, сосків. У разі необхідності проведення аналізу на флору виділення беруться з піхви.

Аналіз виділень з простати може призначатися при утрудненому та болючому сечовипусканні, болю в промежині, крові в сечі, виділеннях з піхви – при печінні та свербінні вульви, почервонінні слизової оболонки геніталій.

Цитологічний аналіз плеври

Використовується для виявлення патологічних клітин у плевральній порожнині. Призначається при підозрі на наявність рідини в легенях (плеврального випоту), запалення, раку шлунка, легень, лімфатичної системи, молочної залози. Забір матеріалу здійснюється за допомогою голки, яка вводиться через шкіру та м'язи грудної клітки у плевральну порожнину.

Тиск, тупий або гострий біль у грудях, сухий кашель, задишка або утруднене дихання, підвищення температури тіла, збільшення та підвищена чутливість лімфатичних вузлів.

Основне значення цитологічних досліджень полягає в можливості визначення природи та виду патологічних клітин. Результати обстеження не є діагнозом, для їх розшифрування необхідна консультація сімейного лікаря, терапевта або вузькопрофільного фахівця (наприклад, гінеколога, уролога).

Навіщо потрібна бактеріоскопія

Бактеріоскопія – це аналіз, що передбачає візуальну оцінку біологічного матеріалу під мікроскопом. Види бактеріоскопії:

  • бактеріоскопія урогенітального мазка. Бактеріоскопія мазка в чоловіків проводиться з метою оцінки мікрофлори сечівника;
  • бактеріоскопія гінекологічного мазка. Призначається для оцінки складу мікрофлори уретри, шийки матки та піхви, допомагає виявити корисні, умовно-патогенні та патогенні мікроорганізми.
  • Також може проводитися бактеріоскопія мокротиння для виявлення патогенних мікроорганізмів у легенях або дихальних шляхах. Для аналізу мокротиння збирається у стерильний контейнер під час кашлю.

Мокротиння для бактеріологічного аналізу збирається вранці після проведення гігієни ротової порожнини (чищення зубів). Для проведення загального аналізу мокротиння важливо уникати потрапляння у зразок носоглоткових виділень або слини.

Також для аналізу може здійснюватися збирання слини. Для здачі слини на аналіз за годину необхідно відмовитися від споживання їжі, пиття (крім негазованої води), куріння.

Що показують імунофлюоресцентні аналізи

Імунофлюоресцентний аналіз – це метод дослідження, який використовується для виявлення та вимірювання антигенів у біологічних зразках. Дослідження може застосовуватися для діагностики аутоімунних та інфекційних захворювань, онкології, неврологічних патологій, системних хвороб сполучних тканин. Також дослідження може показати алергічні реакції та гормональні розлади.

Для проведення аналізу можуть використовуватися слина, кров, сеча, спинномозкова рідина. Результати імунофлюоресцентного дослідження не є діагнозом, для їх розшифрування необхідна консультація лікаря.

Чому призначають ПЛР

ПЛР-тест (полімеразна ланцюгова реакція) – це метод молекулярної діагностики, який показує сліди чи мінімальну концентрацію збудників інфекційних захворювань, генетичних хвороб. Принцип роботи ПЛР-аналізу полягає в багаторазовому (циклічному) збільшенні кількості певної ділянки ДНК чи РНК.

ПЛР-діагностика може застосовуватися для виявлення вірусних та бактеріальних інфекцій, пухлин, генетичних та аутоімунних патологій. На здачу ПЛР може направити сімейний лікар або терапевт при наявності в пацієнта симптомів інтоксикації: болю в горлі, нежитю чи закладеності носа, кашлю, високої температури, ломоти в тілі.

Чутливість методу ПЛР до більшості інфекцій сягає 100%. Необхідно підготуватися до ПЛР-тесту заздалегідь, щоб результати діагностики були точними, не було необхідності повторної здачі біоматеріалу. Правила підготовки залежать від типу дослідження, їх потрібно уточнити в лікаря, який направляє на дослідження.

Записатися на здачу аналізів біоматеріалу в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом. Уточнити вартість лабораторних досліджень можна також на сайті або по телефону в наших операторів.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар