Logo
ProLab_bot

Аналіз калу в Харкові

Копрограма (аналіз калу) в Харкові

Загальноклінічний аналіз калу (копрограма) – це аналіз, що включає фізико-хімічні та мікроскопічні дослідження, які проводяться на зразках фекалій. Щоб діагностувати захворювання шлунково-кишкового тракту та контролювати терапію, важливо оцінювати, як перетравлюються та засвоюються різні види поживних речовин і, як наслідок, мати уявлення про роботу всього шлунково-кишкового тракту – шлунка, підшлункової залози, печінки, жовчного міхура, тонкого та товстого кишківника.

Що показує копрограма

Аналізи калу включають мікроскопічне дослідження, хімічні, імунологічні та мікробіологічні тести. Зразки випорожнень можна досліджувати на приховану кров, жири, жирні кислоти, мила, крохмаль, йодофільну флору, панкреатичні ферменти, рослинну клітковину, м'язові волокна, цукор (редукуючі речовини), pH (кислотність), наявність жирів, жирних кислот, слизу, еритроцитів, лейкоцитів та інших показників запалення – кальпротектин, лактоферин, інфекції – бактерії, віруси, грибки та паразити, альфа-1-антитрипсин.

Копрограма показує наявність яєць, цист і самих глистів та прихованої крові в калових масах (ознака, що вказує на внутрішню кровотечу або рак). Захворювання та стани, які допоможе діагностувати аналіз калу:

  • порушення функції і захворювання печінки та жовчного міхура;
  • прискорена евакуація зі шлунка та кишківника;
  • мальабсорбція (порушення всмоктування) у дванадцятипалій та тонкій кишці;
  • порушення кислотоутворюючої та ферментативної функцій шлунка (атрофічні, аутоімунні гастрити);
  • запальний процес у шлунково-кишковому тракті;
  • порушення функції підшлункової залози;
  • синдром надлишкового бактеріального росту;
  • паразитарні та глистні ураження кишківника;
  • виразковий, інфекційний, неспецифічний та інші види коліту.

Здати аналіз калу необхідно при гострому або тягнучому, спазмуючому, колючому, розпираючому, тиснучому або іншому періодичному або хронічному болю в животі, нудоті та блювоті, домішках слизу або крові в калі, зміні кольору калу (жовтий, білий, сірий або чорний), здутті живота, метеоризмі, підвищеному газоутворенні. Також здати кал на аналіз необхідно при зміні частоти та консистенції випорожнень, їх нестійкості (проноси або закрепи), зміні форми (стрічкоподібні, овечі) та запаху калу (смердючий), нестійкості випорожнень (запори змінюють проноси і навпаки).

Оскільки копрограма показує глисти, перевірити кал також необхідно при зниженні або відсутності апетиту, різкій втраті ваги, ранковому кашлю, анемії та загальній слабкості, зниженні рівня гемоглобіну, пітливості ночами, підвищенні температури. Аналіз калу на хелікобактер Пілорі потрібно здати при гострому, пекучому або ниючому болю в шлунку (може посилюватися на порожній шлунок і після їди), тяжкості в шлунку, нудоті, здутті живота і частій відрижці, появі неприємного запаху з рота або шкірних висипах, алергічних реакціях.

Після здачі аналізу гастроентеролог порівнює отримані показники з нормою копрограми.

Розшифровка копрограми

Показник

Нормативне значення

Консистенція

м’яка

Колір

жовтувато-коричневий

Форма

оформлена

Кислотність (pH)

нейтральна

Запах

нерізкий

Слиз

в невеликій кількості або відсутній

Кров

відсутня

М’язові волокна

відсутні чи одиничні

Неперетравлена їжа

відсутня

Нейтральний жир

відсутній

Сполучна тканина

відсутня

Відхилення від норми можуть вказувати на захворювання та інфекції печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, шлунка та кишківника. Наприклад, виявлення слизу в калі може свідчити про патології ШКТ (коліт, виразка), алергічні реакції, непереносимість певних продуктів.

Через присутність білірубіну та жовчі нормальний кал має жовтувато-коричневий колір. При закупорці жовчовивідних шляхів каменями або пухлиною фекалії мають колір глини, при лікуванні препаратами заліза та вісмуту (наприклад, Де-Нол) – чорний.

Червоний колір випорожнень спостерігається при кровотечі з нижніх відділів шлунково-кишкового тракту, а чорний – у разі втрати понад 100 мл крові з верхніх відділів ШКТ. При копрограмі у дітей немовлят у нормі випорожнення можуть бути зеленого кольору, їх консистенція може бути водянистою або пастоподібною.

Для визначення найпростіших, гельмінтів, лейкоцитів у калі проводиться мікроскопічне дослідження фекалій. Правила проведення аналізу калу на глисти:

  • при виявленні рухливих організмів свіже випорожнення потрібно досліджувати негайно;
  • для аналізу калу на яйця глистів потрібно не менше трьох послідовних зразків випорожнень (для підвищення точності дослідження);
  • при підозрі на інфекційний процес може знадобитися відправка трьох зразків фекалій у різні дні, оскільки екскреція (виділення кінцевих продуктів метаболізму) цист та трофозоїтів різна.

При інвазивному кишковому амебіазі у зразках випорожнень зазвичай присутня кров, при цьому випорожнення набувають характерного вигляду «малинового желе». Для діагностики дисбактеріозу за допомогою здачі аналізу калу важливо оцінити кількість мікроорганізмів – корисних, умовно-патогенних та патогенних бактерій (лактобацил, біфідобактерій, ентерококів, кишкової палички, стрептококів та стафілококів).

Такий аналіз дасть можливість дізнатися не лише кількісне співвідношення корисних та поганих бактерій у кишківнику, а й чутливість бактерій, що заселяють кишківник, до антибіотиків, що може допомогти в підборі ефективного та правильного лікування у вашому індивідуальному випадку.

Еритроцити та лейкоцити у звичайних випорожненнях не спостерігаються. Щоб побачити лейкоцити, слід проводити дослідження у зразках калу, отриманих з ділянки зі слизом. Виявлення лейкоцитів може вказувати на запальне захворювання кишківника або бактеріальну інфекцію.

У лабораторії ProLab «Європейського Радіологічного Центру» також можна здати мультиплексні молекулярні панелі – дослідження випорожнень методом ПЛР для виявлення шлунково-кишкових патогенів. Зазначений метод обстеження дозволяє виявити понад 20 бактерій, вірусів та паразитів за короткий період часу (одна година). Тест корисний для діагностики інфекційних діарей, диференціації гострої реакції «трансплантат проти господаря» від інфекційної етіології (особливо у пацієнтів з ослабленим імунітетом).

Підготовка до аналізу калу (копрограми)

Підготовка до копрограми полягає у відмові від жирної та смаженої їжі, продуктів червоного кольору (буряків, чорниць, томатів). Перед забором калу для дослідження на приховану кровотечу за три дні необхідно виключити з раціону м'ясо, рибу, печінку та інші залізовмісні продукти (картопля, горох).

Важливо попередити лікаря про прийом лікарських препаратів (заліза, аскорбінової кислоти, аспірину та нестероїдних протизапальних засобів). Не допускається здача в лабораторію випорожнень, отриманих після застосування клізм, супозиторіїв, касторової або вазелінової олій.

Копрограма в Харкові

Здати копрограму в Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі». Правила збору калу на аналіз:

  • для дослідження потрібно придбати в аптеці спеціальну ємність для забору калу;
  • напередодні забору фекалій необхідно помочитися (для виключення потрапляння сечі до калу);
  • проби калу беруться з середини маси фекальною ложкою, прикріпленою до кришки ємності для забору калу. Для аналізу потрібно 10-15 г калу або 1/3 ємності;
  • ємність слід щільно закрити, помістити в чистий пакет та доставити до лабораторного центру;
  • для забору калу на дослідження рекомендовано використовувати ранковий кал.

Якщо потрібно зробити одночасно загальний аналіз калу та дослідження на яйця глистів, фекальний матеріал можна помістити в одну ємність.

Аналіз калу на приховану кров у Харкові

Аналіз калу на приховану кров дає змогу виявити кровотечу в шлунково-кишковому тракті. Можливі причини появи позитивної прихованої крові в калі:

  • геморой та анальні тріщини;
  • ерозії, виразки на слизовій оболонці ШКТ;
  • доброякісні (поліпи) новоутворення кишківника;
  • запальне захворювання кишківника (виразковий коліт та хвороба Крона);
  • синдром подразненого кишківника;
  • колоректальний рак (починається у товстій або прямій кишці).

Гастроентеролог також може направити на дослідження при підозрі на дивертикульоз (наявність мішкоподібних випинань у стінці кишки), кишкові інфекції, аномалії кровоносних судин кишківника. При виявленні крові в калі лікар може додатково призначити колоноскопію для визначення локалізації кровотечі.

Аналіз на кальпротектин та лактоферин у Харкові

Кальпротектин та лактоферин – білки, які виробляються кишківником у відповідь на запальний процес. Перевірити наявність лактоферину та рівень кальпротектину в калі необхідно при появі домішок слизу та крові у фекаліях, спазмах у животі, особливо пов'язаних з дефекацією, зміні консистенції випорожнень (діарея чи закреп).

Здати аналіз також потрібно при болю внизу живота, у здухвинних областях, рідкій діареї або, навпаки, закрепі, а також здутті, підозрі на запальне захворювання кишківника, для виключення органічної патології при підозрі на синдром подразненого кишківника, втомі та слабкості. Даний аналіз допоможе визначитися з необхідністю проведення колоноскопії, може стати хорошим інструментом у контролі за ефективністю лікування запальних захворювань кишківника.

У нормі кальпротектин становить від 0 мг до 40 мг/кг. Причини підвищеного кальпротектину:

  • бактеріальна, вірусна чи паразитарна інфекція;
  • запальні захворювання кишківника (виразковий коліт, хвороба Крона);
  • коліт іншої етіології (запалення слизової оболонки кишківника внаслідок прийому препаратів чи іншого специфічного впливу);
  • синдром подразненого кишківника (можливе незначне підвищення);
  • колоректальний рак (рак товстого кишківника).

Кальпротектин при дисбактеріозі може бути підвищений або знижений, оскільки захворювання викликає запальні зміни у структурі та функції кишкової стінки, складі кишкової мікрофлори (можуть вплинути на рівень запальних цитокінів). Тому аналіз калу на кальпротектин зазвичай не використовується для діагностики дисбактеріозу.

Низький кальпротектин може вказувати на патології щитоподібної залози (наприклад, її гіпофункцію), захворювання ШКТ. Кальпротектин фекальний також може знижуватися на тлі прийому нестероїдних протизапальних препаратів.

Записатися на здачу аналізу калу (копрограми) в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном. Уточнити ціну копрограми також можна на сайті.

Біль у животі: чому з'являється і як його позбутися?

Біль у животі зазвичай спричинений гастроентерологічними (холециститом, гастритом), гінекологічними (міомою матки) та урологічними (інфекцією сечовивідних шляхів) захворюваннями.... >>

Хто такий онколог і як його вибрати?

За статистикою, у 2020 році було зареєстровано 18,1 млн випадків раку, з яких 9,3 млн у чоловіків та 8,8 млн у жінок.... >>

Аналізи крові: які бувають, що показують і як підготуватися?

Аналізи крові – це лабораторні дослідження, які застосовуються для оцінки стану здоров'я людини та виявлення можливих патологій у функціонуванні внутрішніх органів. Направити на дослідження крові може сімейний лікар або вузькопрофільний спеціаліст (наприклад, кардіолог, уролог, гінеколог, ендокринолог).... >>
Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар