Logo

Діагностика раку (онкоскринінг) в Харкові

Діагностика раку (онкоскринінг) дозволяє онкологу виявити злоякісне новоутворення, визначити кількість, розміри та локалізацію пухлин, а також підібрати курс терапії. Пройти обстеження організму на онкологію в Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі».

Як перевіритися на рак?

Чоловікам та жінкам, особливо за наявності генетичної схильності (випадків раку в сімейному анамнезі), після 45 років необхідно проходити онкоскринінг усього тіла. Для діагностики онкології на ранній стадії раз на два-три роки після 50 років потрібно проходити КТ (комп'ютерну томографію за онкопротоколом – грудної та черевної порожнин, органів малого тазу з внутрішньовенним контрастуванням).

Починаючи з 45 років потрібно проходити онкоскринінг раку прямої кишки, який включає колоноскопію один раз на 10 років. При виявленні поліпів необхідно видалити їх під час процедури, оскільки поліпи мають потенційний ризик переродження в злоякісні утворення. У разі категоричного небажання проводити колоноскопію, онкоскринінг кишківника передбачає здачу аналізу калу на приховану кров один раз на рік. Загальний онкоскринінг також включає:

  • скринінг на рак щитоподібної залози – УЗД щитоподібної залози та аналіз на гормони щорічно;
  • скринінг раку легень – рентген чи комп'ютерна томографія;
  • скринінг раку шкіри – дерматоскопія один раз на рік (обов'язково для людей з дуже світлою шкірою, старших за 50 років, а також для людей, які перебувають на імуносупресивній терапії);
  • скринінг раку печінки, підшлункової залози, кісток – УЗД, МРТ або КТ (проводиться за онкопротоколами).

Онкоскринінг для жінок також включає перевірку на рак молочної залози, яка передбачає огляд мамолога, УЗД, мамографію або МРТ молочних залоз раз на рік, починаючи з 18 років. Для онкоскринінгу раку шийки матки, починаючи з 21 року, необхідний огляд гінеколога з кольпоскопією, ПАП-тест один раз на три роки та аналіз на ВПЛ один раз на п'ять років.

Онкоскринінг для чоловіків обов'язково передбачає перевірку на рак передміхурової залози. Чоловікам, які не мають факторів ризику (найближчих родичів, у яких діагностували рак простати) та скарг, необхідно здавати ПСА, починаючи з 50-55 років, один раз на рік та колоректальне УЗД передміхурової залози. За наявності факторів ризику – починаючи з 45 років.

Пройти діагностику раку також необхідно при виявленні відхилень під час профілактичного огляду, наприклад, затемнення на рентгені або зміни на УЗД, високих або аномально низьких показниках аналізів крові. Показання для перевірки на рак:

  • гострі, тягнучі або ниючі болі в ділянці живота;
  • зміна харчових привичок (відраза від м'ясної їжі);
  • неприємний запах з рота;
  • головний біль, запаморочення та епізоди втрати свідомості;
  • часте, болюче чи утруднене сечовипускання;
  • зміна форми та розміру молочних залоз;
  • кров'янисті виділення з сосків;
  • загальне нездужання та підвищена стомлюваність;
  • домішки крові в калі, сечі чи спермі;
  • збільшення та болючість при пальпації лімфатичних вузлів;
  • пожовтіння шкірних покривів та білків очей;
  • різка та значна втрата ваги;
  • загальна слабкість, зниження працездатності.

Проводиться онкоскринінг при появі видимих або відчутних при пальпації утворень м'яких тканин. Пройти діагностику раку щитоподібної залози потрібно за наявності вузлика під шкірою в ділянці шиї, появі захриплості, порушенні ковтання, набряклості лімфатичних вузлів і болю в шиї та горлі. Визначити рак допоможуть УЗД, комп’ютерна чи магнітно-резонансна томографії, за потреби – позитронно-емісійна томографія (ПЕТ-КТ), біопсія та гістологія.

Кровотеча з прямої кишки, постійні позиви до дефекації, хронічні діареї чи закрепи вказують на необхідність діагностики колоректального раку. Показанням до діагностики раку кісток є наявність щільного нерухомого утворення в ділянці кісток або суглобів, яке може бути ознакою злоякісного новоутворення – остеосаркоми.

Аналізи на рак у Харкові

Після виявлення пухлини кишківника, шлунка, легень, молочної залози або іншого органу лікар направляє на лабораторні аналізи для встановлення доброякісної або злоякісної природи новоутворення. Аналізи на рак:

  • гістологічний аналіз (виконується за допомогою біопсії, під час якої лікар спеціальним апаратом здійснює забір фрагмента тканини пухлини);
  • цитологічний аналіз (виконується за допомогою тонкоголкової біопсії, під час якої лікар голкою бере клітини пухлини на дослідження).

Імуногістохімічне дослідження (ІГХ) дає можливість визначити нозологічний вид пухлини, виявити первинний осередок, а також у ряді випадків прогнозувати варіант перебігу захворювання та ефективність лікування. Так, для діагностики раку молочної залози проводять виявлення рецепторів гормонів, що дозволяє визначити тип пухлини, призначити лікування та прогнозувати перебіг хвороби (гормонопозитивні пухлини молочної залози мають більш сприятливий перебіг у порівнянні з гормононегативними, які характеризуються швидким ростом).

Діагностика раку простати включає пальцеве ректальне дослідження та здачу аналізу на простатспецифічний антиген (ПСА, його фракції, загальна та вільна, а також їх співвідношення), який при онкології змінюється. При підозрі на рак простати також виконується трепан-біопсія з утворення, а при підтвердженні онкологічного процесу – МРТ простати з контрастом та КТ за онкопротоколом.

При підозрі на рак крові (лімфому, лейкоз) діагностика включає аналізи крові для перевірки рівнів еритроцитів, лейкоцитів, тромбоцитів та лейкозних клітин, а також комп'ютерну томографію, біопсію змінених лімфовузлів та кісткового мозку.

Для діагностики раку шлунка призначається відеогастроскопія, під час якої береться біопсія з пухлини та гістологічне дослідження матеріалу. Онкоскринінг шлунка також включає перевірку на онкомаркери Са 72-4, РЕА. Для діагностики раку кишківника призначаються колоноскопія, аналіз калу на приховану кров, дослідження крові на раково-ембріональний антиген. Для діагностики раку печінки призначається УЗД печінки, і при виявленні схожого на рак осередку проводять МРТ печінки, а також призначаються онкомаркери РЕА, АФП (альфафетопротеїн).

Діагностика раку яєчників включає первинний огляд у гінеколога, УЗД органів малого тазу, аналіз крові на онкомаркери (CA 125, HE4, індекс ROMA), за необхідності – МРТ органів малого тазу з контрастом та комп'ютерна томографія за онкопротоколом, а діагностика раку шийки матки – мазок Папаніколау, який береться під час гінекологічного огляду, та тест на ДНК ВПЛ. При раку легень для діагностики призначається комп'ютерна томографія за онкопротоколом, бронхоскопія з цитологічним дослідженням змивів вмісту бронхів та біопсія з гістологічним дослідженням.

Діагностика раку в Харкові

Методи діагностики раку включають комп'ютерну, магнітно-резонансну та позитронно-емісійну томографію. При виявленні пухлини лікар визначає стадію раку згідно з міжнародною класифікацією TNM 8-ї редакції за трьома критеріями оцінки:

  • T – поширення первинної пухлини;
  • N – відсутність чи наявність метастазів у регіонарних лімфатичних вузлах та ступінь їх ураження;
  • M – наявність або відсутність віддалених метастазів.

Лікування онкологічного пацієнта визначає мультидисциплінарна комісія, до якої входять лікар-онколог, онкохірург, лікар-радіолог, хіміотерапевт, спеціаліст з променевої терапії та радіотерапії. Для кожного пацієнта оцінюється можливість хірургічного втручання, променевої терапії чи радіохірургії, підбираються препарати хіміотерапії, прописується програма реабілітації після лікування.

Записатися на діагностику ракових захворювань у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном або на сайті.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар