Logo

Онкомаркери в Харкові

Онкомаркери – це специфічні біомолекули, які виробляються патологічно зміненими раковими клітинами. Найчастіше онкомаркери є білковими сполуками, але можуть мати іншу природу: ферментну, гормональну або рецепторну.

Більшість маркерів виробляють не лише ракові, а й здорові клітини організму, проте в менших кількостях. Тому результати аналізу на онкомаркери досліджуються вузькопрофільним фахівцем, який порівнює показники пацієнта з нормою, а також враховує дані про додаткові методи обстеження (КТ, МРТ, УЗД).

Здати тест на онкомаркери в Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі». Уточнити ціну онкомаркерів можна на сайті або за телефоном.

Що показують онкомаркери

Онкомаркери показують наявність пухлини та її передбачуване джерело, дають змогу встановити прогноз, оцінити ефективність лікування та ризик рецидивів. Маркери виявляються у різних біологічних рідинах на початкових стадіях утворення злоякісних клітин.

Розрізняють маркери високої (з великою ймовірністю виявляють певне захворювання) і низькою (характерні для різних патологій) специфічності. Виділяють види онкомаркерів:

  • молочної залози;
  • сім'яників;
  • сечового міхура;
  • підшлункової залози;
  • печінки;
  • стравоходу;
  • шлунка;
  • щитоподібної залози;
  • легенів;
  • шкірних покривів;
  • передміхурової залози;
  • яєчників;
  • матки;
  • кишківника.

Специфічних онкомаркерів лімфовузлів не існує. При підозрі на метастази в лімфатичних вузлах лікар направляє на КТ чи МРТ.

Кількісні та якісні характеристики онкомаркерів можуть одночасно відображати стадію (поширеність) захворювання та визначати його прогноз. Часто онкомаркери вимірюють у процесі лікування пухлинного захворювання. Зниження концентрації біологічних молекул може свідчити про позитивну відповідь на лікування, а підвищення – про стійкість до лікування, рецидиву та прогресування пухлини.

Таблиця норми онкомаркерів

Онкомаркер

Норма

Можлива локалізація пухлини

Інші причини підвищеного онкомаркера

ПСА

До 4 нг/мл

Передміхурова залоза

Аденома, бактеріальний простатит

СА-19-9

До 30 МО/мл

Печінка, жовчний або сечовий міхур, шлунок, статева система

Холецистит, муковісцидоз, холангіт, жовчнокам'яна хвороба (при симптомі жовтяниці)

СА-15-3

У жінок 9.2-38,0 Од/мл, у чоловіків – 9,0-51,0 Од/мл .

Молочна залоза, органи ШКТ, печінка, жіночі статеві органи (пізня стадія)

Доброякісна пухлина груді, цироз печінки, аутоімунні патології

CA 72-4

До 6,9 Од/мл

Яєчники, матка, шлунок, підшлункова чи молочна залоза

Гінекологічні запалення, кісти, цироз, аутоімунні хвороби

СА-242

До 30 МО/мл

Підшлункова залоза, пряма та товста кишки

Запалення шлунково-кишкового тракту, панкреатит

СА-125

До 30 МО/мл

Жіноча репродуктивна система, органи шлунково-кишкового тракту, підшлункова залоза, дихальні органи (в окремих випадках)

Запалення статевих органів, ендометріоз, аденоміоз, захворювання печінки

НЕ-4

У пременопаузі – менше 70 Пмоль/л; в постменопаузі – менше 140 Пмоль/л.

Яєчники, ендометрій матки, легені

Ниркова недостатність або фіброз

Б-2-МГ

Від 670 до 2140 нг/мл

Система кровотворення

Ниркова недостатність, аутоімунні патології, запальні процеси, захворювання печінки

РЕА

До 5 нг/мл

Товстий кишківник, передміхурова та молочна залоза, кісткова тканина, шлунок, печінка, репродуктивна система

Онкомаркер РЕА може підвищуватися при поліпозі кишківника, патологіях підшлункової залози та печінки, хворобі Крона, пневмонії, туберкульозі, муковісцидозі

АФП

15-30 МО/мл

Гепатоцелюлярний рак печінки, герміногенні пухлини яєчок або яєчників

Гепатит, цироз печінки

SCC

0-1,5 нг/мл

Рак шийки матки, плоскоклітинний рак анального каналу чи шкіри

Екзема, псоріаз, саркоїдоз

ХГЛ

0-5 МО/мл

ХГЛ-секретуючі пухлини статевої системи

Трофобластичні захворювання, вагітність

Кальцитонін

у жінок 0-11,5 пг/мл; у чоловіків 0-18,2 пг/мл

Щитоподібна залоза

Ниркова недостатність, запалення щитоподібної залози, цироз печінки

Cyfra 21-1

До 3,3 нг/л

Сечовий міхур, середостіння, бронхи чи легені

Запалення нирок або печінки, фібрози тканин легень

Найчастіше рак протікає безсимптомно на ранніх стадіях, що ускладнює його діагностику та лікування. Для виявлення онкології до появи ознак можна пройти онкоскринінг, який дозволить перевірити всі органи. Обстеження проводиться за КТ-онкопротоколами.

Підготовка до аналізу на онкомаркери

Онкомаркери не помиляються, проте не завжди відхилення від норми вказує на рак. Вони можуть підвищуватися при запальних процесах, травмах органів та гормональних збоях.

Підготовка до аналізу на онкомаркери для жінок та чоловіків не потрібна. Дотримання дієти, відмова від їжі та пиття, куріння та алкогольних напоїв не вплине на результати обстеження.

Онкомаркери стравоходу в Харкові

При раку стравоходу можуть підвищуватися антиген плоскоклітинної карциноми, СA 19-9, Tumor marker 2. При онкології стравоходу порушується ковтання, з’являються біль, тиснення або печіння в грудях, погіршується травлення.

Онкомаркери шлунка в Харкові

Онкомаркер шлунка СА 72-4 не є специфічним маркером, оскільки його рівень підвищується при злоякісних та доброякісних пухлинах яєчника, раку легень та товстого кишківника. Аналіз крові на онкомаркер СА 72-4 проводиться для діагностики рецидивів захворювання, визначення стадії патологічного процесу та виявлення метастазів, відстеження ефективності лікування. Симптоми, при яких потрібно перевірити шлунок:

  • порушення ковтання;
  • біль у животі та печія;
  • швидке насичення під час їди;
  • відчуття здуття живота після їди;
  • нудота та блювання;
  • різка втрата ваги;
  • фекалії темного кольору.

Однак на ранніх стадіях рак шлунка протікає безсимптомно, що ускладнює його діагностику. Для виявлення раку шлунка на першій-другій стадії рекомендується здавати онкомаркери для профілактики щороку.

Онкомаркери підшлункової залози в Харкові

Перевірити онкомаркер підшлункової залози (СА 19-9) необхідно при болях у животі, що віддають у спину, пожовтінні шкіри та білків очей, фекаліях світлого та урині темного кольору, свербінні шкіри, постійній втомі. Причини підвищення онкомаркера СА 19-9 включають рак:

  • підшлункової залози;
  • жовчного міхура та жовчних шляхів;
  • сечового міхура;
  • печінки та шлунка;
  • прямої та сигмоподібної кишки;
  • молочної залози;
  • яєчників та матки.

Онкомаркер СА 19-9 також може бути підвищений при цирозі печінки, холециститі, муковісцидозі, гепатиті, жовчнокам'яній хворобі. Розшифрувати імунологічний аналіз крові на онкомаркери допоможе терапевт, сімейний лікар або вузькопрофільний спеціаліст (наприклад, гастроентеролог, уролог, гінеколог).

Онкомаркери печінки в Харкові

Онкомаркером печінки вважається альфа-фетопротеїн (АФП), проте крім раку його підвищення може бути викликано цирозом (рубцюванням печінки). Підвищення онкомаркера альфа-фетопротеїна також можливе в жінок при вагітності, оскільки він виробляється плодом. АФП онкомаркер потрібно здати при болю у верхній частині живота, нудоті та блювоті, здутті, жовтяниці, світлому калі.

Онкомаркери щитоподібної залози в Харкові

Онкомаркер щитоподібної залози – кальцитонін, який підвищується при раку, що починається у С-клітинах. Інші причини підвищення кальцитоніну:

  • остеопороз (зниження щільності кісток);
  • порушення роботи паращитоподібних залоз;
  • прийом оральних контрацептивів;
  • захворювання ШКТ.

У нормі кальцитонін становить менше 8 пг/мл у жінок та менше 11,4 пг/мл у чоловіків. Для здачі аналізу береться кров з вени.

Онкомаркери легень у Харкові

Специфічні онкомаркери легень відсутні, проте на злоякісний процес в органі можуть вказувати РЕА, CYFRA СА 21-1 і NSE. Перевірити легені необхідно при кашлі (може мати домішки крові), задишці, болю в грудях та кістках, захриплості.

Онкомаркери шкіри в Харкові

Основним онкомаркером меланоми є білок S-100. Однак для діагностики онкології шкіри також застосовуються дерматоскопія, зішкріб та біопсія шкіри, КТ та МРТ. На розвиток раку шкіри можуть вказувати виразки, що не гояться, ділянки з запаленням і лущенням, а також збільшені в розмірі родимки й ті, що змінили колір.

Онкомаркери сечового міхура в Харкові

При підозрі на рак сечового міхура онкоуролог направляє на здачу онкомаркера UBC. Для проведення тесту пацієнту необхідно здачу сечу. Перевірити сечовий міхур необхідно при болю в спині, частому та болючому сечовипусканні, крові в урині. При виявленні крові в сечі лікар також може додатково направити на перевірку онкомаркерів нирок.

Онкомаркери сім’яників у Харкові

При раку сім'яників можуть підвищуватися ХГЛ (хоріонічний гонадотропін), АФП (альфафетопротеїн) та ЛДГ (лактатдегідрогеназа). Симптоми раку яєчок:

  • шишка або припухлість на яєчку;
  • біль, дискомфорт чи оніміння яєчка чи мошонки;
  • тупий біль унизу живота або в паху;
  • відчуття важкості в мошонці;
  • набряк нижніх кінцівок;
  • раптове скупчення рідини в мошонці.

Деякі пухлини яєчок виробляють гормони, що викликають болючість молочних залоз або ріст тканини молочної залози в чоловіків (гінекомастію). Біль у попереку та грудях, задишка, кров'яна мокрота можуть бути симптомами раку яєчка на більш пізніх стадіях.

Онкомаркери простати (ПСА) в Харкові

Онкомаркером передміхурової залози є простатичний специфічний антиген (ПСА). Причини підвищення онкомаркера ПСА:

Пальцеве ректальне дослідження, цистоскопія, колоноскопія, трансуретральна біопсія, лазерна терапія можуть спричинити підвищення рівня ПСА. Вплив процедур на рівень антигену максимально виражений наступного дня після їх проведення (особливо при гіпертрофії простати). Для точності дослідження перевіряти ПСА рекомендується не раніше ніж через сім днів після проведення перерахованих процедур.

Онкомаркери молочної залози в Харкові

СА 15-3 – це специфічний онкомаркер молочної залози. Підвищення онкомаркера СА 15-3 може вказувати на наявність пухлин яєчників у матці, шлунку, підшлунковій залозі, печінці.

Мамолог може направити на аналіз при збільшенні грудей, кров'янистих виділеннях із сосків, виявленні ущільнення в тканинах, болю, печінні, поколюванні в ділянці молочної залози. В нормі онкомаркер молочної залози СА 15-3 становить 9.2-38,0 Од/мл у жінок та 9,0-51,0 Од/мл у чоловіків.

Онкомаркери яєчників у Харкові

Онкомаркер СА-125 – показник наявності чи відсутності пухлинного процесу в організмі, який може мати доброякісну чи злоякісну природу. В нормі онкомаркер яєчників СА-125 не перевищує 30 МО/мл, підвищений рівень може вказувати на рак не лише яєчників, а й на онкологію ендометріального шару матки чи фалопієвих труб. Показання до здачі онкомаркера яєчників:

  • біль або дискомфорт внизу живота або тазу;
  • часте сечовипускання;
  • зміни в частоті та характері випорожнень (наприклад, закрепи або проноси);
  • здуття живота;
  • швидке насичення при прийомі їжі;
  • зменшення апетиту; різка втрата ваги;
  • втома чи слабкість;
  • незвичайні вагінальні кровотечі;
  • набряки в нижніх кінцівках;
  • біль у спині чи ногах.

Онкомаркер НЕ4 також використовується для діагностики раку яєчників. Норма онкомаркера НЕ4 у пременопаузі становить менше 70 Пмоль/л; у постменопаузі – менше 140 Пмоль/л. Здати аналізи крові на онкомаркери рекомендується людям із генетичною схильністю до онкології, з появою симптомів або з профілактичною метою.

Онкомаркери матки в Харкові

Основним онкомаркером раку шийки матки є SCC Ag (антиген плоскоклітинної карциноми). Показання до здачі онкомаркерів матки:

  • вагінальні кровотечі;
  • біль під час чи після статевого акту;
  • порушення менструального циклу;
  • кров'яні виділення після менопаузи.

З появою зазначених симптомів необхідна консультація гінеколога. У нормі онкомаркер SCC у жінок становить 0-15 нг/мл.

Онкомаркери кишківника в Харкові

Для ранньої діагностики онкології кишківника використовується онкомаркер СА 242 чи СА 72-4. У нормі онкомаркер кишківника не перевищує 5 нг/мл.

Здати онкомаркери прямої та товстої кишки необхідно при появі крові, слизу або гною в калі, нетриманні, частих позивах до дефекації, порушеннях випорожнень (проносах або закрепах). Також на рак можуть вказувати метеоризм, біль і печіння під час дефекації, ректальна кровотеча.

Здати онкомаркери для жінок та чоловіків у Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі». Уточнити ціну та записатися на аналіз на онкомаркер можна за телефоном.

pro-clinic-bg
Лого Клініка доказової медицини

Клініка доказової медицини:

  • ✓ Профілактика
  • ✓ Комплексна діагностика
  • ✓ Лікування
  • ✓ Хірургія
  • ✓ Реабілітація
Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар