- >
- >
- >
МРТ онкозахворювань в Харкові
У сучасному світі рак – вже зовсім не вирок. Якщо захворювання виявлене на ранніх стадіях, була проведена якісна діагностика та призначене адекватне лікування, то в багатьох випадках це гарантує пацієнту довгі роки життя, а іноді й цілковите одужання.
Здоровим людям необхідно уважно прислухатися до сигналів організму і вчасно проходити профогляд. У разі, якщо виникли підозри на хворобу, важливо пройти повноцінну і якісну діагностику. Це потребує якісного обладнання, підвищеної відповідальності та професіоналізму лікарів. Для оцінки пухлинних уражень проводиться комп'ютерна або магнітно-резонансна томографії, за необхідності – ПЕТ-КТ, біопсія та гістологія.
При фактичному підтвердженні наявності пухлини важливо розробити правильний алгоритм лікування. В ідеалі це створення мультидисциплінарної комісії, до якої входять лікар-онколог, онкохірург, лікар-радіолог, хіміотерапевт, фахівець з променевої терапії та радіотерапії. Для кожного пацієнта розробляється індивідуальна послідовність дій, оцінюється можливість хірургічного втручання, променевої терапії або радіохірургії, підбираються найбільш ефективні препарати хіміотерапії під конкретний тип пухлини, а також прописується програма реабілітації після лікування.
Кожен етап, у свою чергу, містить свій внутрішній алгоритм дій, які дуже важливо виконувати.
Профогляд
Щорічний лікарський огляд рекомендований усім людям, а особливо:
- якщо в родині були випадки онкозахворювань (обтяжений спадковий анамнез);
- при наявності доброякісних пухлин і схильності до їх розвитку;
- усім після 40 років;
- людям зі шкідливими звичками, незбалансованими способом життя і харчуванням;
- якщо людина схильна до постійних стресів.
Всесвітня асоціація охорони здоров'я рекомендує:
- жінкам, старшим за 35 років, – УЗД грудей раз на півтора року;
- жінкам, старшим за 50 років, – мамографія грудей раз на два роки;
- жінкам – щорічно УЗД органів малого таза, щоб виключити патології шийки матки;
- чоловікам, старшим за 45 років, – УЗД простати раз на півтора року;
- чоловікам і жінкам після 45 при обтяженій спадковості або «шкідливій» професії – УЗД всього організму раз на два роки.
За бажання раз на 2-3 роки після 50 років можна провести КТ-сканування грудної та черевної порожнин.
Пошук онкологічних захворювань
Проводиться, якщо в пацієнта є якісь скарги на самопочуття, «дивні відчуття» або ж виявлені якісь відхилення під час профогляду, наприклад, затемнення на рентгені або УЗД, погані аналізи крові, різка та значна втрата ваги, видимі оку або при пальпуванні утворення, загальне нездужання, підвищена стомлюваність, жовтизна шкіри або ж тривалий кашель.
На цьому етапі підтверджується наявність або відсутність утворення й визначається, доброякісне воно чи злоякісне.
При виявленні пухлини проводиться процедура стадіювання згідно з міжнародними протоколами TNM за трьома критеріями оцінки:
- T – поширення первинної пухлини.
- N – відсутність або наявність метастазів у регіонарних лімфатичних вузлах і ступінь їх ураження.
- M – відсутність або наявність віддалених метастазів.
Іншими словами, це локальний критерій – оцінюється розмір і щільність пухлини, чи є проростання в сусідні органи, чи є ураження артерій і вен. Це потрібно для оцінки – можна чи не можна оперувати дану пухлину.
І системний критерій – проводиться аналіз віддалених ділянок (голова, лімфовузли, кишечник), у які теоретично може поширитися (метастазувати) пухлина. Це потрібно для того, щоб під час лікування не пропустити віддалені ураження і вчасно вжити заходів.
Поширення первинних пухлин найчастіше відбувається у такі зони:
- гінекологія – в лімфовузли та очеревину;
- легені – в лімфовузли, наднирники та головний мозок;
- кишечник – у лімфовузли, печінку, легені;
- підшлункова залоза – в лімфовузли, печінку, очеревину;
- печінка – в лімфовузли, очеревину, легені;
- гортань – в лімфовузли, легені;
- шлунок – в лімфовузли, печінку, очеревину;
- урологія – в лімфовузли, кістки;
- молочні залози – в лімфовузли, кістки, легені, головний мозок.
Це важливо знати пацієнтам, щоб не дивуватися, чому лікарі додатково обстежують зовсім не ті області, в яких виявлена проблема.
Оцінка стадії захворювання
Дане обстеження виконується на комп'ютерному томографі. Деякі процеси неможливо оцінити повністю на КТ, тоді додатково призначається МРТ (1,5 Тл).
Онкоскринінг – дуже специфічне обстеження. Воно проводиться за спеціально розробленим протоколом, потребує високої якості обладнання і спеціальної підготовки лікарів. В Україні такі обстеження проводяться лише в кількох центрах, а в Харкові їх можна пройти тільки в «ЄВРОПЕЙСЬКОМУ РАДІОЛОГІЧНОМУ ЦЕНТРІ».
Підготовка до обстеження
Для найбільш достовірного результату лікарю необхідна повна інформація про скарги пацієнта, результати його аналізів, УЗД, рентген.
Усі дослідження при підозрі на онкозахворювання завжди проводяться з внутрішньовенним введенням контрастної речовини. Кількість контрасту розраховується індивідуально для кожного пацієнта, виходячи з його ваги.
У більшості випадків область обстеження включає в себе три зони: грудна, черевна, малий таз. Оскільки багатьом онкопроцесам притаманно поширюватися в лімфовузли, обов'язково захоплюються лімфовузли шиї і таза для оцінки повної картини захворювання.
У разі обстеження черевної порожнини або кишечника проводиться попередня підготовка пацієнта, яка триває 1,5-2 години. У цей час пацієнт п'є воду з додаванням спеціальних препаратів, які необхідні для наповнення досліджуваних органів. Це допомагає розправити стінки сечового міхура або петлі кишечника й дає можливість лікарю оцінити їх структуру. Іноді додатково проводиться чистка кишечника за допомогою проносного або клізми.
У «ЄВРОПЕЙСЬКОМУ РАДІОЛОГІЧНОМУ ЦЕНТРІ» забезпечується комфорт пацієнтів. Є ресепшн, зручні крісла для очікування, обладнані санвузли та засоби особистої гігієни.
Після обстеження пацієнту може бути призначене лікування в онколога, онкохірурга або хіміотерапевта.
Оцінювання динаміки
Цей етап проходить після проведеного хірургічного або медикаментозного лікування. Оцінювання процесу проводиться відповідно до критеріїв RECIST.
Лікар-рентгенолог аналізує зміни процесу, порівнюючи результати поточного обстеження з попередніми:
- при незначних змінах у 2-3% стан оцінюється як стабілізація процесу;
- при видимих покращеннях більш ніж на 20-30% – як часткову відповідь на лікування;
- при погіршенні на 20-30% – як прогресія захворювання.
При діагностиці та лікуванні онкозахворювань для досягнення максимально позитивного результату лікування необхідна злагоджена робота радіолога, онколога та хіміотерапевта. Саме для цього «ЄВРОПЕЙСЬКИЙ РАДІОЛОГІЧНИЙ ЦЕНТР» активно бере участь у мультидисциплінарних консиліумах, під час яких лікарі можуть обговорити всі нюанси обстеження та лікування.
Обираючи центр для обстежень, пам'ятайте, що будь-яке відхилення від стандартів і протоколів при онкодіагностиці може обійтися вам втратою дорогоцінного часу та здоров'я.
Клініка доказової медицини:
- ✓ Профілактика
- ✓ Комплексна діагностика
- ✓ Лікування
- ✓ Хірургія
- ✓ Реабілітація