Logo

Комп’ютерна томографія в Харкові

Комп’ютерна томографія - це метод діагностики при гострих та тяжких станах, застосовується для оцінки поширення процесу при неврологічних, судинних, онкологічних, кардіологічних та хірургічних захворюваннях. В Європейському Радіологічному Центрі також проводиться КТ-онкодіагностика.

ПОКАЗАННЯ ДО ПРИЗНАЧЕННЯ

Комп’ютерна томографія найчастіше використовується для обстеження внутрішніх органів та систем у таких ситуаціях:

  • при різких головних болях, непритомності;
  • при травмах голови;
  • при схильності до серцево-судинних захворювань;
  • при стенокардії, неоднозначних даних УЗД, ЕКГ або навантажувальних тестів
  • при виникненні гострого болю у грудній клітці, утрудненому диханні, станів, що загрожують життю (інфаркт міокарда, тромбоемболія легеневих артерій, розшаровуюча аневризму аорти).
  • при тривалому чи різкому болю у сфері живота;
  • при різкій втраті ваги, жовтушності шкіри, підвищеній пітливості;
  • при непрохідності кишківника;
  • при передопераційному плануванні;
  • при підозрі на наявність пухлинних утворень;
  • для контролю лікування при онкозахворюваннях;
  • при травмах та переломах;
  • при викривленнях хребта та сколіозах у дітей;
  • після 50 років як профогляд.

ПЕРЕВАГИ

Основною перевагою комп’ютерної томографії перед іншими обстеженнями є широкий спектр її можливостей для встановлення точного діагнозу.

  • МДКТ незамінна при болюсних контрастуваннях (внутрішньовенне введення контрастного препарату) при обстеженні внутрішніх органів, адже вона надає можливість відрізнити доброякісні новоутворення від злоякісних у печінці, підшлунковій залозі, селезінці, нирках, сечовому міхурі; а також при діагностиці позаорганних утворень у грудній та черевній порожнині та заочеревинному просторі.
  • МДКТ також використовується для надточної діагностики пухлин сечовидільної системи (нирки, сечовий міхур). МДКТ дозволяє визначити ступінь ураження стінки сечового міхура та поширеність процесу за її межі, що важливо у визначенні тактики лікування.
  • МДКТ дозволяє виявити навіть поодинокі осередки ураження легеневої тканини при туберкульозі.
  • При діагностиці переломів кісткової системи, метастатичних уражень кісток, а також при визначенні ступеня вираженості дегенеративних змін хребта, виявленні гриж у попереково-крижовому відділі.
  • При визначенні ступеню артрозу великих суглобів.
  • МДКТ дозволяє визначити ступінь ураження великих артерій, у тому числі коронарних (що забезпечують серце кров’ю) та порушення кровообігу.
  • МДКТ дозволяє виявити захворювання, які потребують екстреного лікування.

МДКТ – швидкий метод діагностики, що дозволяє обстежити пацієнтів, які перебувають у тяжкому стані, непритомних, дітей. Тривалість сканування — 5–10 хвилин.

МДКТ незамінна при передопераційному плануванні.

ПРИНЦИП ДІЇ

Комп’ютерна томографія (КТ) була створена в 1972 році, а в 1979 році за її створення вчені Годрі Хаунсфілд і Аллан Кормак були удостоєні Нобелівської премії.

Це відкриття дало поштовх до розвитку всіх цифрових пошарових методів дослідження. Перші томографи були призначені лише для дослідження головного мозку. Проте швидкий розвиток обчислювальної техніки дозволив до 1976 створити томограф для дослідження всього тіла.

Принцип роботи комп’ютерного томографа заснований на перехресному опроміненні певної ділянки людського тіла рентгенівськими променями з подальшою обробкою комп’ютером у єдиний зріз. Рентгенівська трубка безперервно, з великою швидкістю, обертається навколо тіла пацієнта, що лежить на кушетці томографа. Проходячи крізь досліджувану область, рентгенівські промені поглинаються різними тканинами залежно від їхньої щільності. Потім промені потрапляють на спеціальну чутливу матрицю, дані з якої зчитуються в комп’ютер із подальшою реконструкцією досліджуваного органу.

Цей метод дозволяє діагностувати багато видів уражень головного мозку – свіжі крововиливи, інфаркти, ознаки травматичних ушкоджень, пухлини, кісти.

Комп’ютерна томографія застосовується для уточнення діагнозу після виявлення певної патології на УЗД, а також розпізнавання захворювань органів черевної порожнини: печінки, жовчного міхура, підшлункової залози, селезінки, кишківника, нирок і сечоводів, жіночих статевих органів, передміхурової залози в чоловіків, сечового міхура, аорти; виявлення пухлин цих органів, дистрофічних та запальних змін, вад розвитку.

ОБЛАДНАННЯ

Прогрес комп’ютерних томографів безпосередньо пов’язаний зі збільшенням кількості детекторів (зрізів), тобто зі збільшенням кількості проекцій, що одночасно збираються. У першому поколінні спіральних комп’ютерних томографів кількість детекторів дорівнювала 1–2, у другому 4–16, у третьому 32–64. Найсучасніші комп’ютерні томографи (64 зрізи) дозволяють зменшити тривалість сканування та отримати сотні тонких анатомічних зрізів (до 0,5 мм) із подальшими реконструкціями у фронтальній та сагітальній площинах із високою роздільною здатністю, а також здійснити тривимірне моделювання об’єкта.

Мультидетекторна комп’ютерна томографія (МДКТ) дозволяє швидко отримувати зображення великих зон, що полегшує обстеження тяжких хворих, контрастувати судини (черевної порожнини, малого тазу, внутрішніх органів, кінцівок).

МДКТ забезпечує можливість адекватного передопераційного планування.

Перший спіральний комп’ютерний томограф у клінічній практиці був наданий компанією Siemens Medikal Systems (1988), а сьогодні 64-зрізовий комп’ютерний томограф Somatom Definition AS з функцією ЕКГ-синхронізації (можливість сканування артерій серця) є лідером у діагностиці та використовується у провідних медичних клініках усього світу, у тому числі й у ЄВРОПЕЙСЬКОМУ РАДІОЛОГІЧНОМУ ЦЕНТРІ.

БЕЗПЕКА І ПРОТИПОКАЗАННЯ

Оскільки метод заснований на використанні рентгенівських променів, зрозуміло, що з дослідженні пацієнт отримує певну дозу випромінювання, але це доза невелика. До того ж Somatom Definition AS має спеціальні програми зниження та блокування дози опромінення на пацієнта.

При цьому цей метод обстеження не проводять вагітним.

Дітям і людям не старше 40 років комп’ютерну томографію проводять тільки за медичними показаннями строго за направленням лікаря.

ПІДГОТОВКА І ПРОВЕДЕННЯ ОБСТЕЖЕННЯ

Підготовка до проведення діагностики на комп’ютерному томографі в ЄВРОПЕЙСЬКОМУ РАДІОЛОГІЧНОМУ ЦЕНТРІ залежить від виду дослідження та проводиться лікарем (КТ-коронарографія) або медперсоналом Центру перед дослідженням (КТ органів грудної, черевної порожнини, заочеревинного простору, малого тазу, сечовидільної системи).

Як виконується дослідження: після проведення підготовчих заходів пацієнта кладуть на кушетку томографа, звичайне положення — на спині. Під час роботи томографа кушетка рухається всередині дуги томографа, і робляться знімки. Під час дослідження пацієнт не має жодних неприємних відчуттів.

Для отримання більш точної інформації обстеження та інтерпретації висновку необхідно надати лікареві-рентгенологу всі повні дані вашої хвороби: виписку з амбулаторної карти, дані проведених раніше обстежень УЗД, рентген, КТ.

ВИДАЧА РЕЗУЛЬТАТІВ

Після обстеження лікаря-рентгенологу для встановлення чіткого діагнозу необхідно переглянути й оцінити величезну кількість зображень, написати висновок і вивести найбільш інформативні зображення на плівку. У середньому це триває від 1 до 2 годин. Іноді, у складних діагностичних випадках, для уточнення діагнозу потрібно більше часу, і результат може бути виданий наступного дня. Ургентні випадки, що вимагають невідкладної допомоги, видаються протягом від 30 хвилин до 1 години після закінчення обстеження.

ЦІНИ

Ціни на послуги КТ-діагностики в Харкові, що надаються Європейським Радіологічним Центром, можна дізнатися на сайті.