Logo

Лікування раку простати в Харкові

Рак передміхурової залози (РПЗ) – злоякісна пухлина простати в чоловіків, що характеризується повільним ростом. Найбільш поширеним видом раку передміхурової залози є ацинарна аденокарцинома простати (розвивається в залозистих та епітеліальних клітинах).

Злоякісна пухлина простати часто розвивається у людей, які мають генетичну схильність до раку. Причини раку простати:

  • артеріальна гіпертензія;
  • зловживання чи повне утримання від алкоголю;
  • низька чи висока концентрація вітаміну D;
  • куріння цигарок;
  • гонорея.

У групі підвищеного ризику розвитку пухлини простати перебувають люди, старші за 50 років, які мають ожиріння або надмірну вагу. У деяких випадках до раку передміхурової залози призводять генні мутації, спричинені синдромом Лінча.

Симптоми раку простати

На ранніх стадіях онкологія передміхурової залози може мати безсимптомний перебіг. Першою ознакою раку простати є часте та утруднене сечовипускання. Інші симптоми раку простати:

  • біль у промежині та над лоном;
  • тупий біль у нижній частині тазу;
  • нетримання сечі;
  • печіння та біль при сечовипусканні;
  • млявий струмінь сечі;
  • біль та тиск у ділянці прямої кишки;
  • відчуття неповного випорожнення сечового міхура;
  • домішки крові в сечі та спермі;
  • еректильна дисфункція;
  • дискомфорт чи біль під час сидіння.

Новоутворення передміхурової залози також супроводжується болісною еякуляцією та зниженою ерекцією. Зовнішні ознаки раку простати з'являються при прогресуванні онкології і включають блідість шкірних покривів, набряки нижніх кінцівок, різке зниження ваги.

Симптоми раку простати 4-ї стадії включають ломоту в кістках, слабкість або параліч нижніх кінцівок, втому, закрепи, нудоту та блювання, втрату апетиту. При поширенні раку за межі передміхурової залози біль може локалізуватися в попереку, яєчках, стегнах, плечах та ребрах.

При появі перших симптомів раку простати необхідно проконсультуватися з урологом. При огляді лікар виключає інші захворювання передміхурової залози (аденома простати, простатит), визначає стадію раку простати та підбирає курс терапії.

Діагностика раку простати в Харкові

Рання діагностика раку простати спрямована на зупинку прогресування пухлини та збільшення тривалості життя.

Стадії раку простати:

  • 1 та 2 стадії раку простати – локалізований рак простати, коли пухлина обмежена капсулою простати та не поширюється за її межі;
  • 3 стадія раку простати – місцево поширений рак простати, коли пухлина проростає в жирову клітковину навколо простати або в насіннєві бульбашки;
  • 4 стадія раку простати – метастатичний рак простати, коли є пухлинні відсіви у регіонарні лімфатичні вузли та/або інші органи.

Рак простати діагностують за допомогою пальцевого ректального дослідження та здачі аналізу на рак простати (простатспецифічний антиген (ПСА). ПСА при раку простати становить > 4 нг/мл. Діагностика раку простати також включає:

  • МРТ простати;
  • біопсію простати (забір тканин для дослідження пухлини);
  • комп'ютерну томографію (для виключення метастазів у лімфовузли, легені та інші внутрішні органи);
  • колоректальне УЗД простати.

Для діагностики метастазів у кістках лікар також проводить остеосцинтиграфію з 99mTc. За результатами обстеження уролог підбирає лікування пухлини передміхурової залози, яке залежить від стадії аденокарциноми простати, розміру новоутворення, наявності, кількості та локалізації метастазів.

Лікування раку простати в Харкові

Лікування раку простати є комплексним і підбирається онкоурологом залежно від стадії онкології. Можливі варіанти лікування пухлини передміхурової залози:

  • хірургічне видалення простати (відкрита та лапароскопічна радикальна простатектомія);
  • променева терапія;
  • хіміотерапія;
  • таргетна та імунотерапія.

При раку простати онкоуролог також призначає гормональну терапію, спрямовану на припинення вироблення організмом гормону тестостерону. Гормональні препарати дозволяють запустити процес загибелі клітин пухлини та уповільнити ріст нових злоякісних клітин.

При місцево поширеному раку простати пацієнтам проводиться комбінована терапія – гормональна та променева терапія, яка дає ефективний контроль над пухлинним процесом. При метастатичному раку простати проводиться хіміогормональна терапія.

У «Європейському Радіологічному Центрі» проводиться лапароскопічна простатектомія. Операція видалення простати виконується під наркозом. Онкоуролог-хірург робить чотири-п'ять проколів на передній стінці черевної порожнини та вводить інструменти, за допомогою яких видаляє передміхурову залозу під контролем відеокамери (лапароскопа).

Перевагами лапароскопічного видалення простати є відсутність післяопераційного болю, ризику утворення гриж, рубців та шрамів, а також короткий термін госпіталізації. Лапароскопічна радикальна простатектомія також дозволяє зберегти нервово-судинні пучки і вберегти пацієнта від нетримання сечі та втрати еректильної функції.

Тривалість післяопераційного періоду після видалення раку простати варіюється в залежності від розміру пухлини та стадії онкології і може тривати від шести тижнів до кількох місяців. Після лікування раку простати уролог встановлює періодичність оглядів та досліджень (аналізу ПСА, КТ, МРТ) для контролю стану пацієнта.

Стадія раку простати

Види й періодичність досліджень онкології передміхурової залози

pT1-2N0M0

стадія після радикального лікування (хірургічне, променеве)

Визначення рівня ПСА кожні 6-12 місяців.

Пальцеве ректальне дослідження щороку.

pT1-4N1M0

стадія після радикального лікування в рамках мультимодального лікування

Визначення рівня ПСА кожні 6 місяців.

Пальцеве ректальне дослідження щороку.

Фізикальний огляд кожні 6 місяців.

Остеосцинтіграфія за наявності симптомів.

КТ/МРТ/ПЭТ-КТ при підозрі на прогресування захворювання. 

T1-4N0-1M1

Визначення рівня ПСА кожні 3 місяці.

Фізикальний огляд кожні 3 місяці.

Остеосцинтіграфія при наявності симптомів чи для визначення ефективності лікування.

КТ/МРТ/ПЕТ-КТ за необхідності (для визначення ефективності лікування). 

Профілактика раку простати полягає у відмові від продуктів з високим вмістом жирів, зменшенні споживання молочних продуктів, додаванні в раціон свіжих овочів та фруктів, підтримці здорової ваги. Для раннього діагностування раку простати необхідно щороку проходити огляд в уролога і звертатися до лікаря з появою проблем із сечовипусканням та ерекцією.

Записатися на консультацію до онкоуролога-хірурга Водяницької Юлії Володимирівни в Харкові у «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, зазначеним на сайті.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар