Logo
ProLab_bot

Імуногематологічні аналізи крові

Імуногематологічні аналізи дозволяють визначити групу крові та резус-фактор, встановити наявність аутоімунних патологій, виключити резус-конфлікт матері та дитини. Пройти імуногематологічні дослідження у Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі».

Що таке імуногематологія

Імуногематологія – це наука, що вивчає будову поверхневих антигенів, специфічні антитіла до антигенів і антигени, що циркулюють у сироватці крові. Виявлення або, навпаки, невиявлення тих чи інших антигенів дозволяє визначати групу крові (зокрема, за системою AB0) та резус-фактор, а також виявляти різні захворювання (наприклад, системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит).

Що входить до імуногематологічних досліджень

Імуногематологічні дослідження проводяться при підготовці до зачаття та вагітності, якщо є підозра на наявність імунної гемолітичної патології. В імуногематологічні аналізи входять:

  • аналіз на групу крові;
  • резус-приналежність;
  • аналіз крові на антитіла до еритроцитів;
  • пряма проба Кумбса (виявлення антигенів на поверхні еритроцитів);
  • антирезусні антитіла;
  • аналіз крові на LE-клітини.

Імуногематологічне дослідження крові обов'язково проводиться в передопераційний період для визначення групи та резус-фактора, а також виявлення антитіл. Імуногематологічний аналіз крові також важливий перед переливанням донорської крові для запобігання реакції з боку імунної системи.

Підготовка до імуногематологічного аналізу крові

Спеціальна підготовка до імуногематологічних досліджень не потрібна. Перед здачею аналізу важливо попередити лікаря про лікарські препарати і харчові добавки (за необхідності лікар призупинить їх прийом або змінить дозування).

Аналіз на групу крові та резус-фактор у Харкові

Група крові визначається за її особливостями, в основі яких лежать відмінності в будові еритроцитарних білків – глікопротеїдів. Приналежність до групи крові визначають:

  • фактори А і В, що містяться в еритроцитах (антигени або аглютиногени);
  • фактори а і b (антитіла, або аглютинін альфа і бета), що проявляються в плазмі крові.

Групова приналежність крові починає проявлятися у внутрішньоутробному періоді розвитку й не змінюється все життя. Дитині передається один фактор (А або В) від батька та один від матері, причому кожен з наявних у батьків факторів може бути переданий з рівною ймовірністю. У поодиноких випадках може виникнути конфлікт за групою крові, який може спричинити невиношування вагітності, неправильний або сповільнений розвиток органів, а також гемолітичну хворобу в новонародженого.

Відомо близько 38 груп крові, дізнатися групу крові потрібно перед переливанням крові та хірургічним втручанням (важливе значення мають АВ0 та Rh). Визначення групи крові проводиться для виявлення сумісності власної крові пацієнта й тої, що переливають.

Таблиця груп крові

Група крові

Антигени на еритроцитах

Антитіла в плазмі

Rh-фактор

A

A

Аnti-B

+ / -

B

B

Аnti-A

+ / -

AB

A и B

Немає антитіл

+ / -

(нульова)

Немає антигенів

Аnti-A и Аnti-B

+ / -

Резус-приналежність еритроцитів визначається за наявності в людини антигену Rh0(D). За наявності антигену кров вважають резус-позитивною, за відсутності – резус-негативною. Здавати аналіз на групу крові та резус-фактор обов'язково потрібно вагітним жінкам з резус-негативним фактором (для виключення резус-конфлікту).

Кров на аналіз визначення групи крові і резус-фактора можуть брати з пальця чи вени. Спеціальна підготовка до аналізу не потрібна.

Здати кров на групу можна в «Європейському Радіологічному Центрі». Уточнити ціну аналізу на групу крові та резус-фактор можна на сайті або за телефоном.

Аналіз на антитіла до еритроцитів у Харкові

Еритроцити – це червоні кров'яні тільця, які переносять молекули кисню по організму. На поверхні еритроцитів містяться особливі білки – аглютиногени, а в плазмі крові – аглютинини (антитіла до аглютиногенів, які відсутні в еритроцитах цієї людини).

Антитіла до еритроцитів за системою AB0 (гемолізини) – лабораторне дослідження, що дозволяє визначити надходження у кровотік людини крові несумісної для нього групи. Якщо з якихось причин у кров потрапляють чужі аглютиногени, то запускається реакція «антиген-антитіло», і вони знищуються аглютинінами. Для запобігання зазначеній реакції важливо використовувати повністю сумісну донорську кров. Показання для визначення антитіл до антигенів еритроцитів:

  • визначення антигрупового конфлікту;
  • виявлення причин гемотрансфузійних ускладнень;
  • встановлення причин гемолітичної хвороби новонародженого;
  • невиношування вагітності;
  • спонтанні викидні в анамнезі;
  • спостереження за вагітними з групи ризику;
  • підготовка до гемотрансфузії (переливання крові).

Антитіла до антигенів еритроцитів визначаються при підозрі на гемолітичну хворобу плода за даними досліджень (наприклад, зі збільшенням печінки на УЗД), а також за наявності хвороби в попередньої дитини. Антиеритроцитарні антитіла також виробляються в крові матері в результаті контакту з іншогрупною кров'ю плода, руйнуючи материнські еритроцити, тому дослідження проводиться під час вагітності.

Проба Кумбса в Харкові

Проба Кумбса – це антиглобуліновий тест, який проводиться на основі спеціально приготовленого препарату – антиглобулінової сироватки. Використовується для виявлення антитіл до резус-фактора (призводить до руйнування еритроцитів). Проба Кумбса у новонароджених використовується для діагностики гемолітичної хвороби. Інші показання до прямої проби Кумбса:

  • аутоімунний гемоліз;
  • вроджена імунна гемолітична анемія;
  • гемолітичні трансфузійні реакції.

Позитивна пряма проба Кумбса свідчить про наявність гемолітичної анемії. Приблизно в 10% хворих антитіла або компоненти комплементу на мембрані еритроцитів не вдається визначити реакцією Кумбса (проба негативна), але вони мають аутоімунну гемолітичну анемію. За необхідності уточнення специфічності антитіл використовують тести з їх елюцією.

Реакція Кумбса при вагітності використовується для визначення наявності антитіл у плазмі крові матері до антигенів еритроцитів дитини. Тест Кумбса виконується для виявлення можливого конфлікту між кров'ю матері та плоду, що може призвести до гемолітичної хвороби новонародженого.

Уточнити ціну проби Кумбса в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті.

Аналіз на антирезусні антитіла в Харкові

Антирезус – це антитіла, які з'являються в крові Rh-негативних людей внаслідок імунізації при переливанні крові, несумісної за Rh-фактором. Антирезусні антитіла в нормі не містяться у сироватці людини. Визначення антирезусних антитіл необхідне для запобігання імунному конфлікту внаслідок переливання Rh-несумісної крові.

Антирезусні антитіла також виникають при вагітності резус-негативної жінки резус-позитивною дитиною. Резус-конфлікт під час вагітності розвивається, якщо мати резус-негативна, батько резус-позитивний, а дитина успадковує резус-позитивну кров. Протягом вагітності жінка повинна регулярно здавати кров на антитіла та проходити УЗД.

Аналіз на LE-клітини (нейтрофільні лейкоцити) в Харкові

LЕ-клітини – це нейтрофільні лейкоцити, які руйнуються під впливом особливого типу імуноглобуліну людини, що називається LE-фактором. У здоровому організмі клітини імунної системи виявляють та знищують чужорідні об'єкти (наприклад, збудників інфекцій). При аутоімунних процесах імунітет починає впливати на власні клітини та тканини, викликаючи їх запалення та руйнування.

Аналіз крові на LE-клітини – мікроскопічне дослідження крові, спрямоване на виявлення специфічних клітин, що є маркером аутоімунних процесів, присутності в організмі LE-фактора. Показання до здачі крові на LE-клітини:

  • ревматоїдний артрит;
  • активний гепатит;
  • склеродермія.

Аналіз також покаже наявність системного червоного вовчака. Захворювання має аутоімунну природу, характеризується ураженням шкіри, опорно-рухового апарату, серця та нирок.

Записатися на імуногематологічні аналізи в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті.

pro-clinic-bg
Лого Клініка доказової медицини

Клініка доказової медицини:

  • ✓ Профілактика
  • ✓ Комплексна діагностика
  • ✓ Лікування
  • ✓ Хірургія
  • ✓ Реабілітація
Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар