Logo
ProLab_bot

Аналіз на гормони

Гормони – це біологічно активні речовини, що виробляються ендокринною системою. Органи, в яких відбувається синтез гормонів:

  • гіпофіз;
  • епіфіз (виробляє гормон сну – мелатонін);
  • щитоподібна та паращитоподібна залози;
  • надниркові залози;
  • підшлункова залоза;
  • чоловічі статеві залози (яєчка та мошонка);
  • жіночі статеві залози (яєчники).

Гормони впливають обмін речовин, функції органів і систем, масу тіла, поведінку. Здати аналізи на гормони в Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі».

Що показують аналізи на гормони

Аналіз на гормони показує порушення гормонального фону, що дозволяє виявити причину дефіциту або надлишку біологічно активних речовин, а також підібрати курс терапії. Класифікація гормонів:

  • похідні амінокислот. До них відносять гормони стресу (адреналін, норадреналін, кортизол), трийодтиронін, тироксин;
  • білково-пептидні гормони. Включають гормони радості (окситоцин, серотонін, ендорфін, дофамін), інсулін, глюкагон, лютеїнізуючий та фолікулостимулюючий гормони;
  • стероїди. До них відносять естрогени, андрогени, прогестини, кальцитріол.

На перевірку рівня гормонів можуть направити лікарі будь-якої спеціалізації (наприклад, ендокринологи, гінекологи, урологи, терапевти). Лікарі розшифровують отримані результати та за необхідності призначають курс лікування.

Показання до здачі аналізів на гормони

Здавати аналізи на гормони можна за призначенням лікаря за наявності показань або у профілактичних цілях. Показання до перевірки рівня гормонів:

  • слабкість, втома, зниження продуктивності;
  • головні болі та запаморочення;
  • висипання, почервоніння, папули або пустули на шкірі;
  • стоншення, ламкість і випадання волосся;
  • надлишкова сухість чи жирність шкірного покриву;
  • зміна кольору, ламкість нігтьових пластин;
  • зниження лібідо (статевого потягу) чи безпліддя.

У чоловіків на гормональний збій можуть вказувати неможливість досягнення або підтримки ерекції, рання еякуляція, випадання або повільний ріст волосся на тілі. При дефіциті або надлишку гормонів у жінок збільшується ріст волосся на тілі, з'являється виражений передменструальний синдром, порушується менструальний цикл: виникають затримки, місячні стають нерегулярними, мізерними або рясними і болючими.

Підготовка до аналізу на гормони

Правила підготовки можуть змінюватися в залежності від досліджуваного гормону. Підготовка до здачі крові на гормони може включати:

  • дотримання дієти чи утримання від їжі протягом 8-12 годин;
  • відмова від куріння за кілька годин до аналізу;
  • обмеження фізичної активності;
  • прибуття до медичного центру в певну фазу менструального циклу;
  • утримання від статевих контактів.

Перед тестом на гормони необхідно повідомити лікаря про прийняття лікарських препаратів, вітамінів і біологічних добавок. На рівень деяких гормонів може впливати стрес, тому його важливо уникати перед аналізом.

Аналіз на гормони в Харкові

Для здачі аналізу на гормони здійснюється забір венозної крові. Результати аналізів не є діагнозом, тому для їх розшифрування необхідно звернутися до терапевта або ендокринолога.

Аналіз на гормони гіпофіза в Харкові

Гіпофіз – залоза, розташована в кістковій структурі головного мозку, що бере участь у регуляції вироблення та вивільнення гормонів. 

Види гормонів гіпофіза

Гормон

Функції гормону

Адренокортикотропний гормон

Стимулює синтез гормонів кори надниркових залоз, бере участь в адаптації організму до стресу, регуляції рівня глюкози в крові, метаболізмі жирів та білків, а також контролі артеріального тиску.

Соматотропний гормон

Гормон росту, що стимулює ріст кісток, м'язів, органів шляхом збільшення поділу та збільшення розмірів клітин. У дітей та підлітків соматотропний гормон відіграє роль у вертикальному рості, зниження його вироблення спостерігається у процесі старіння.

Пролактин

Відповідає за формування молочних альвеол та процес лактації (вироблення молока) під час третього триместру вагітності та після пологів. Гормон впливає на менструацію та овуляцію у жінок, бере участь у регуляції статевої функції у чоловіків.

Тиреотропний гормон (ТТГ)

ТТГ відповідає за стимуляцію щитоподібної залози для вироблення та виділення гормонів щитоподібної залози – тироксину (Т4) та трийодтироніну (Т3). Також він впливає на обмін речовин в організмі та центральну нервову систему, допомагає підтримувати нормальну температуру тіла та забезпечувати достатню кількість енергії для основних життєвих процесів.

Вазопресин

Основна функція полягає в нормалізації рівня води в організмі: гормон бере участь у регуляції концентрації сечі та зворотного всмоктування води в нирках, підвищує проникність канальців нирок до води. Вазопресин впливає на судинний тонус та артеріальний тиск, бере участь у регуляції електролітного балансу в організмі (у тому числі натрію та калію) та судинного тонусу. Використовується в діагностиці нецукрового діабету.

Гонадотропний і фолікулостимулюючий гормон (ФСГ)

Головна функція ФСГ полягає у стимулюванні росту та розвитку фолікулів у яєчниках, збільшує виробництво естрогенів. У чоловіків гонадотропний гормон стимулює розвиток насіннєвих канальців та зрілість сперматогенних клітин у яєчках.

Лютеїнізуючий гормон (ЛГ)

Є переважно жіночим гормоном, який бере участь у стимуляції та регуляції процесу овуляції, розвитку та підтримці жовтого тіла в яєчниках. ЛГ стимулює продукцію статевих гормонів, включаючи естрогени та прогестерони в жінок, а також тестостерон у чоловіків.

Гормони гіпофіза відповідають за регуляцію функцій статевих залоз, надниркових залоз, щитоподібної залози, нирок та мозку, впливають на ріст тканин та органів. При підозрі на гормональний збій потрібна консультація ендокринолога.

Аналіз на гормони щитоподібної залози в Харкові

Щитоподібна залоза – це ендокринна залоза, яка знаходиться у передній частині шиї, під виступом гортані (кадиком), відповідає за вироблення гормонів: Т4 (тироксину) та Т3 (трийодтироніну). Функції гормонів щитоподібної залози:

  • регуляція обміну речовин. Т4 та Т3 впливають на споживання кисню та енергії, синтез білків, вуглеводів та жирів, терморегуляцію;
  • ріст та розвиток. Гормони впливають на нормальний ріст та розвиток організму, особливо в дитячому віці, підтримують функціонування клітин, тканин та органів, включаючи розвиток нервової системи, кісток та м'язів;
  • регуляція роботи серця. Т3 та Т4 збільшують чутливість серця до фізично активних речовин (наприклад, адреналіну), що сприяє посиленню скоротливості серцевого м'яза та підвищенню серцевого викиду. Вони також впливають на частоту серцевих скорочень та ритм серця;
  • розвиток та функціонування нервової системи. Гормони сприяють нормальному розвитку мозку та нервових клітин, а також впливають на когнітивні функції, настрій та пам'ять.

Аналізи на гормони щитоподібної залози необхідно здати при підозрі на недостатню (гіпотиреоз) або надмірну (гіпертиреоз) активність органу. Для гіпертиреозу характерні підвищене потовиділення, швидкий пульс та серцебиття, зниження ваги, тремор, зміна апетиту, дратівливість та тривожність. При гіпотиреозі можуть з'явитися втома та слабкість, сухість шкіри, ламкість нігтів, зниження лібідо.

Паращитоподібні залози виробляють паратгормон, що регулює обмін кальцію та фосфору. Також паращитоподібний гормон стимулює руйнування старої та активує утворення нової кісткової тканини (допомагає підтримувати кісткову щільність та структуру), збільшує утворення активної форми вітаміну D (дозволяє покращити поглинання кальцію в нирках).

Аналіз на гормони підшлункової залози в Харкові

Підшлункова залоза розташована у верхній частині живота (за шлунком), відіграє роль у травленні та регуляції рівня цукру в крові. Гормони підшлункової залози:

  • інсулін. Гормон, що регулює обмін вуглеводів, допомагає клітинам організму поглинати глюкозу з крові та використовувати її як джерело енергії, сприяє перетворенню надлишку глюкози на глікоген (є запасною формою глюкози). Інсулін впливає на метаболізм жирів та білків, сприяючи їх синтезу та знижуючи розщеплення;
  • глюкагон. При зниженні рівня глюкози глюкагон стимулює печінку до виділення запасеної глюкози в кров. Гормон також може стимулювати процес глюконеогенезу, при якому інші джерела (амінокислоти та жири) перетворюються на глюкозу в печінці;
  • С-петид. Не виконує прямих функцій регулювання рівня цукру в крові, але вимірювання його рівня використовується для оцінювання функції підшлункової залози.

Гормони використовуються для визначення типу цукрового діабету та діагностики пухлин залози. Здати аналіз крові на гормони підшлункової залози необхідно при частому сечовипусканні, підвищеній спразі, зниженні чи збільшенні ваги, постійному почутті голоду. На надлишок глюкагону можуть вказувати уповільнене загоєння ран, сухість шкіри та слизових оболонок, слабкість, чутливість до високих температур.

Аналіз на гормони надниркових залоз у Харкові

Надниркові залози – невеликі парні залози, розташовані над нирками, що складаються з кіркового та мозкового шарів. Гормони надниркових залоз:

  • мінералокортикоїди (альдостерон). Відіграють ключову роль у регуляції рівня електролітів (наприклад, натрію та калію) та водного балансу в організмі. Альдостерон допомагає ниркам затримувати натрій та виділяти калій, що сприяє підтримці нормального кров'яного тиску та рівня рідини в організмі;
  • глюкокортикоїди (кортизол, кортикостерон). Регулюють метаболічні процеси, запальні реакції, рівень глюкози в крові, функцію серця, тиск та реакцію на стрес. Гормон кортизол може брати участь у пригніченні реакцій імунної системи;
  • статеві гормони надниркових залоз (наприклад, дегідроепіандростерон). Беруть участь у розвитку та функціонуванні статевих органів та вторинних статевих ознак.
  • катехоламіни (адреналін та норадреналін). Виконують роль передачі сигналів у нервовій системі, беруть участь у регуляції фізіологічних функцій, пов'язаних зі стресом та реакцією «бий або біжи». Адреналін та норадреналін підвищують частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск, розширюють бронхи та підвищують рівень глюкози в крові.

На збій гормонів надниркових залоз можуть вказувати втома та слабкість, зміни в апетиті та вазі, часте сечовипускання, зневоднення, посилений ріст або втрата волосся. Також гормони можуть впливати на функцію репродуктивної системи, викликаючи зміни в лібідо, менструальні дисфункції, безпліддя.

Аналіз на жіночі гормони в Харкові

Тест на гормони для жінок призначає гінеколог при порушеннях менструального циклу (мізерних, рясних місячних або їх відсутності), безплідді. Гормони виробляються жіночими статевими залозами – яєчниками. Види жіночих статевих гормонів:

  • прогестерон. Бере участь у підготовці ендометрію (внутрішнього шару матки) для прикріплення заплідненої яйцеклітини та підтримки вагітності. Відіграє роль у підготовці молочних залоз до лактації (виробленні молока);
  • естрадіол (основний вид гормону естрогену). Сприяє зростанню та розвитку яєчників, ендометрію та молочних залоз, бере участь у регуляції менструального циклу, впливає на кісткову щільність, здоров'я серця та кровоносних судин;
  • хоріонічний гонадотропін (ХГЛ). Жіночий гормон стимулює продукцію естрогену та прогестерону, необхідних для підтримки ендометрію та пригнічення менструації. Відіграє роль у розвитку плаценти, забезпечує живлення ембріона й підтримує функцію жовтого тіла на початку вагітності.

Аналізи на жіночі гормони можуть бути призначені при болючих місячних, сухості піхви, різких перепадах настрою, набряку та болючості грудей. Головний біль, підвищений артеріальний тиск, збільшений розмір матки також можуть бути показаннями до здачі аналізу на статеві гормони.

Аналіз на чоловічі гормони в Харкові

Чоловічі гормони виробляються статевими залозами – яєчками. Види чоловічих статевих гормонів:

  • тестостерон. Бере участь у формуванні та розвитку чоловічих статевих органів, відповідає за підтримання нормального рівня сперматогенезу, лібідо (сексуального потягу) та регуляцію секреції жиру;
  • 17-кетостероїди. Утворюються при обробці стероїдних гормонів, включаючи тестостерон, виділяються із сечею та досліджуються для оцінювання загального рівня стероїдної активності в організмі.

Записатися на комплексний аналіз на гормони в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті. Уточнити ціну аналізів крові на гормони можна також на сайті або по телефону.

pro-clinic-bg
Лого Клініка доказової медицини

Клініка доказової медицини:

  • ✓ Профілактика
  • ✓ Комплексна діагностика
  • ✓ Лікування
  • ✓ Хірургія
  • ✓ Реабілітація
Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар