Logo
ProLab_bot

Мікробіологічний аналіз (бакпосів)

Доступність лікарських препаратів та самостійне безконтрольне застосування засобів призвело до зростання кількості резистентних штамів та збільшення захворювань, спричинених умовно-патогенними мікроорганізмами. Для виявлення типу патогену, що викликає запальний процес в організмі, використовується мікробіологічний аналіз (бакпосів).

Бакпосів застосовується для діагностики інфекційних захворювань (у тому числі вірусних гепатитів, дисбактеріозу, дизентерії, сальмонельозу). Здати мікробіологічні аналізи в Харкові можна у «Європейському Радіологічному Центрі».

Що таке бакпосів

Мікробіологічний аналіз – це лабораторне дослідження, результати якого дозволяють з високою достовірністю виявити наявність у досліджуваному біологічному матеріалі збудника захворювання. Об'єктами для мікробіологічного аналізу є шкідливі для людини біологічні агенти – віруси, бацили, гриби, найпростіші мікроорганізми.

При ідентифікації патогенів під час бактеріологічного посіву враховують культуральні, морфологічні, біохімічні, тинкторіальні, антигенні особливості. Результат мікробіологічного дослідження дозволяє визначити причину виникнення причини інфекційного процесу. Показники бакпосіву:

  • якісний аналіз. Встановлюється наявність чи відсутність патогенного мікроорганізму;
  • кількісний аналіз. Вказує на кількість мікроорганізмів і виражається в колонієутворюючих одиницях. Що більший показник, то вища активність інфекційного процесу. У кількісному аналізі також описуються результати чутливості до антибіотиків.

Якщо результат виявився негативним, може знадобитися повторне дослідження. Результати бакпосіву не є діагнозом, для розшифровки необхідно звернутися до лікаря.

Види бактеріологічних посівів

Під час мікробіологічного дослідження аналізуються різні рідини організму, де можуть бути виявлені патогенні мікроорганізми. Види мікробіологічних досліджень:

  • мазки. Фахівець наносить біоматеріал на лабораторне скло, забарвлює його і, дивлячись у мікроскоп, визначає вид мікроорганізму;
  • посіви. Мікробіологічний метод дослідження використовують, коли виявити наявність мікроорганізмів у зразку через мікроскоп неможливо через невеликий вміст патогенів у біологічній рідині.

Після забору матеріалу зразки збираються у стерильні ємності та передаються до лабораторії мікробіологічних досліджень. Здавати аналіз на бактеріологічний посів необхідно до початку лікування захворювання антибактеріальними препаратами для отримання достовірних результатів обстеження.

Для виявлення грибків чи бактерій їх потрібно розмножити в культурному середовищі. У поживну рідину додають зразок з біологічною рідиною, поміщають його в інкубатор і чекають, доки мікроорганізми не почнуть розмножуватися до помітних показників.

Якщо протягом трьох днів у контейнері з живильним середовищем немає росту мікробів, то з великою ймовірністю можна сказати, що інфекція у зразку відсутня. Однак за зразком продовжують спостерігати ще кілька днів, оскільки в ньому можуть бути мікроорганізми, що ростуть повільно.

При виявленні патогенів у біологічному зразку інкубатор з бактеріями фарбують для проведення мікроскопічного дослідження. Після виявлення виду мікробів (стрептококів, стафілококів, протею, синьогнійної палички) їх перевіряють на сприйнятливість до антибактеріальних речовин. Отримані результати допомагають підібрати курс антибактеріальних препаратів.

Коли потрібно здати бакпосів

Здати мікробіологічний посів необхідно при підозрі на бактеріальну, вірусну, грибкову чи паразитарну інфекцію. Можливі симптоми інфекційних захворювань:

  • підвищена температура тіла;
  • сухий чи вологий кашель;
  • біль у горлі;
  • загальна слабкість та втома;
  • зниження продуктивності;
  • часте, болюче чи утруднене сечовипускання;
  • домішки гною чи крові в урині;
  • наявність виразок або ран, що довго не гояться;
  • почервоніння, свербіння або печіння в області очей та повік;
  • сльозотеча та виділення з очей;
  • біль, шум чи стукіт у вухах;
  • гнійні виділення з вушних раковин;
  • печіння, свербіння та біль у ділянці статевих органів;
  • набряклість геніталій.

Бакпосів на інфекції жовчного міхура та жовчних шляхів необхідно здати при болю в черевній порожнині, підвищеній чутливості живота, нудоті та блювоті, пожовтінні шкіри та очей, фекаліях світлого кольору та здутті живота. Бактеріологічний посів з носа може призначити сімейний лікар або отоларинголог при виявленні хронічного нежитю чи закладеності носа, гнійних виділень з носових ходів.

Аналіз сперми показаний при підозрі на хронічний простатит (запалення передміхурової залози), на який можуть вказувати біль у паху, промежині та попереку, дискомфорт у статевому члені та яєчках, болюча еякуляція. Бактеріологічний посів сперми також може призначатися при підтіканні та утрудненому виході урини, частих та термінових позивах до сечовипускання, каламутній сечі, ознобі та болю в м'язах. Бактеріологічний посів у чоловіків береться з уретри.

Бакпосів по гінекології може призначатися жінкам за наявності аномальних виділень зі статевих шляхів дивного кольору (зеленого, жовтого, коричневого) з неприємним запахом. Бакпосів з піхви також може призначатися при міжменструальних кровотечах, припухлості в області статевих губ та вульви, болю та дискомфорті під час сексу. Бакпосів у жінок береться зі слизової оболонки піхви або шийки матки.

Що показує бакпосів

Результати мазка чи посіву для проведення бактеріологічного дослідження покажуть наявність, тип і кількість патогенних мікроорганізмів. Баканаліз здається при підозрі на інфекційний процес в організмі для виявлення виду збудника та підбору курсу терапії.

Аналіз на мікробіологічне дослідження проводиться на біологічних рідинах організму, в яких можуть бути патологічні мікроорганізми.

Типи мікробіологічного аналізу

Матеріал

Правила забору

Показання

Кров

Для бакпосіву кров береться в лабораторії з вени.

Бактеріологічний посів крові призначається при підозрі на сепсис, бактеримію, інфекційні ендокардити, остеомієліти, менінгіти, артрити, пневмонії.

Спинномозкова рідина

Забір здійснюється лікарем за допомогою люмбальної пункції з бічних шлуночків мозку.

Діагностика спинномозкової рідини необхідна при менінгіті, енцефаліті, арахноїдиті, мієліті та менінгококцемії.

Жовч

Жовч для аналізу лікар може отримати під час операції чи зондування.

Мікробіологічні методи аналізу жовчі призначаються при підозрі на інфекційні процеси в жовчному міхурі та жовчних протоках.

Сеча

Для бактеріологічного посіву пацієнту потрібно зібрати три-п'ять мл сечі вранці з середньої порції урини.

Бактеріологічний посів урини призначається при підозрі на інфекцію сечового міхура, нирок та сечовивідних шляхів. Також бакпосів сечі може бути необхідним при цукровому діабеті, вагітності, імунодефіциті, підозрі на патологічну флору.

Виділення дихальних шляхів

Забір мазків на бактеріологічний посів здійснює лікар з зіва або носа. Також може проводитися бактеріологічний посів мокротиння, тканин або вмісту бронхів та легень.

Збір мокротиння та виділень на бактеріологічний посів проводиться при пневмонії, бронхіті, тонзиліті, абсцесі легень, туберкульозі, бронхоектатичній хворобі та емпіємі плеври. Мазок з носа береться при підозрі на запальні захворювання – риніт та синусит.

Виділення очей

Бактеріологічний мазок з очей здійснює офтальмолог за допомогою стерильного тампона та пластикової петлі.

Призначається при гнійно-запальних захворюваннях очей (наприклад, кератиті, кон'юнктивіті) для виявлення збудника.

Фекалії

Кал для бактеріологічного посіву необхідно зібрати вдома й доставити до лабораторії не пізніше 120 хвилин (дві години) після забору.

Бакпосів калу може проводитися на представників родів стафілококів, клебсієлл, протею, ентеробактерій, ацинетобактер, псевдомонад та грибів роду Candida. Зазвичай призначається при підозрі на дисбактеріоз, дизентерію, сальмонельоз.

Виділення відкритих ран

Взяття зразка здійснюється двома ватними тампонами, на які круговими рухами набирається матеріал.

Аналіз призначається при інфікуванні пролежнів, опіків, ран, виразок та за наявності гнійних прищів (пустул).

Виділення з вух

Мазок для бакпосіву з вушних раковин береться лікарем на ватний тампон після попередньої обробки осередку запалення.

Отоларинголог проводить забір виділень при підозрі на зовнішній, середній та внутрішній отити серозного чи гнійного характеру.

Виділення з сечостатевої системи

Забір біологічного матеріалу для бактеріологічного посіву здійснюється з уретри за допомогою пункції.

Бактеріологічний посів на флору в жінок проводиться при бартолініті, кольпіті, ендометриті, цервіциті, вульвовагініті, в чоловіків – при баланопоститі, простатиті.

Підготовка до аналізів на бакпосів

Підготовка до забору спинномозкової рідини не потрібна. Перед забором біологічного матеріалу з очей, вух, дихальних шляхів слід відмовитися від прийому антибактеріальних препаратів щонайменше за шість годин.

Бакпосів спинномозкової рідини в Харкові

Спинномозкова рідина захищає спинний та головний мозок від пошкоджень, забезпечує оптимальні умови для передачі нервових імпульсів, а також підтримує внутрішньочерепний тиск та рідинне середовище. Бакпосів призначається при підозрі на інфекційні захворювання головного та спинного мозку (у тому числі енцефаліт та менінгіт). Етапи забору матеріалу для мікробіологічного дослідження:

  1. Пацієнт лягає на бік або сідає, нахилившись уперед.
  2. Лікар дезінфікує та знеболює місце люмбальної пункції (зазвичай між третім та четвертим поперековими хребцями).
  3. Тонка голка вводиться через шкіру, підшкірну клітковину та тканини, що дозволяє забезпечити доступ до простору між спинними хребцями.
  4. Лікар витягує невелику кількість спинномозкової рідини, поміщаючи її у спеціальну пробірку.

Після завершення процедури лікар виймає голку та обробляє місце проколу антисептиком. За результатами обстеження у зразку можуть бути виявлені аероби (стафілококи, ентеробактерії, стрептококи, ентерококи) та анаероби (наприклад, Bacteroides, Clostridium).

Бакпосів жовчі в Харкові

Жовч необхідна для травлення, вона бере активну участь у процесі емульгації (з’єднання) жирів, полегшуючи їх засвоєння організмом Показання до бактеріологічного посіву жовчі:

  • печінковий та піддіафрагмальний абсцеси;
  • холангіт та холецистит;
  • жовчнокам'яна хвороба.

Етапи отримання жовчі для бактеріологічного посіву залежать від способу забору матеріалу. Під час операції забір жовчі здійснюється шляхом взяття зразка безпосередньо з жовчних протоків, а у випадку зондування жовч може бути отримана за допомогою тонкої трубки або зонда через носовий хід.

Бакпосів із зіва в Харкові

Забір матеріалу для дослідження проводиться з порожнини рота за допомогою спеціального тампона. Показання до бактеріологічного посіву з зіва:

  • фарингіт;
  • тонзиліт;
  • ангіна;
  • епіглотит.

Бактеріологічний посів зі слизової язика може братися при підозрі на гостре або хронічне запалення язика (глосит). При виявленні ознак бронхіту, пневмонії, абсцесу легені лікар бере на аналіз мокротиння з дихальних шляхів.

Бакпосів виділень очей у Харкові

Бакпосів виділень очей береться при виразкових ураженнях рогівки, блефариті, кератиті та кон'юнктивіті для виявлення збудника, що спричинив запалення. Забір матеріалу проводить офтальмолог за допомогою тампона та пластикової петлі.

Бакпосів відкритих ран у Харкові

Бакпосів з рани береться при підозрі на її інфікування, на яке можуть вказувати тривале загоєння, наявність гною чи збільшення рани в розмірах. Типи уражень шкіри, які можуть бути інфіковані:

  • післяопераційні рубці;
  • термічні та хімічні опіки;
  • діабетичні виразки;
  • пролежні;
  • виразки при остеомієліті.

За результатами аналізу в рані можуть бути виявлені стрептококи, стафілококи, ентеробактерії, синьогнійна паличка. При виявленні бактерії лікар призначає пацієнту антибактеріальні препарати.

Бакпосів з вух у Харкові

Бакпосів призначається при запаленні вуха (зовнішньому, внутрішньому та середньому отиті). При гострому запаленні у зразку можуть бути виявлені золотисті стафілококи, пневмококи, гемофільна паличка, при хронічному – ентеробактерії, кишкова паличка та псевдомонади.

Бакпосів сечостатевої системи в Харкові

Бактеріологічний посів із цервікального каналу може проводитися при підозрі на захворювання сечовидільної системи (наприклад, уретрит, цистит, пієлонефрит). Бактеріологічний посів урогенітальних виділень призначається при захворюваннях, що передаються статевим шляхом (наприклад, трихомоніазі, хламідіозі, мікоплазмозі, уреаплазмозі). Перед здачею бактеріологічного посіву на патогени (у тому числі на уреаплазму) необхідно відмовитися від статевих актів та спринцювання.

Записатися на здачу мікробіологічних аналізів у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті.

pro-clinic-bg
Лого Клініка доказової медицини

Клініка доказової медицини:

  • ✓ Профілактика
  • ✓ Комплексна діагностика
  • ✓ Лікування
  • ✓ Хірургія
  • ✓ Реабілітація
Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар