- >
- >
Аналіз сечі в Харкові
Аналіз сечі – діагностичне лабораторне дослідження, яке вивчає органолептичні, біохімічні та фізико-хімічні параметри біологічної рідини. Види аналізу сечі:
- загальний аналіз сечі;
- аналіз сечі за Нечипоренком;
- дослідження сечі за Зимницьким;
- біохімічні аналізи сечі.
Дослідження сечі необхідне при погіршенні самопочуття (наприклад, частому сечовипусканні, підвищеній температурі), перед операцією, для контролю ефективності призначеного лікування. Здати аналізи сечі в Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі».
Що показує аналіз сечі
Аналіз сечі показує порушення сечовидільної, травної, ендокринної та серцево-судинної систем. Симптоми, при яких необхідно здати загальний аналіз сечі:
- біль, печіння та поколювання при сечовипусканні;
- наявність домішок крові, гною чи слизу в урині;
- часте або утруднене сечовипускання;
- неможливість повністю випорожнити сечовий міхур;
- біль у ділянці попереку чи живота;
- нетримання чи підтікання сечі;
- різкий запах урини.
Лихоманка, озноб, швидка стомлюваність можуть вказувати на інфекційний процес в організмі. При болі в суглобах та проблемах із сечовипусканням також необхідно проконсультуватися з нефрологом та здати сечу на аналіз, оскільки зазначені симптоми можуть свідчити про підвищене вироблення організмом сечової кислоти.
Підготовка до аналізу сечі
За день до дослідження сечі необхідно відмовитися від продуктів червоного кольору (наприклад, помідорів чи буряків), оскільки вони можуть забарвлювати урину в червонуватий колір. Підготовка до аналізу сечі також включає:
- вживання води в достатній кількості (зневоднення може змінити результати);
- відмова від алкоголю протягом доби до аналізу.
Для аналізу потрібно зібрати не менше 50 мл сечі (за винятком біохімічних досліджень урини та проби за Зимницьким). Перед забором сечі на аналіз важливо провести туалет статевих органів.
Аналіз сечі за Нечипоренком у Харкові
Аналіз сечі за Нечипоренком – дослідження, що визначає вміст еритроцитів, лейкоцитів та циліндрів в одному мілілітрі сечі. Норма аналізу сечі за Нечипоренком:
- лейкоцити – до 2000 одиниць;
- еритроцити – до 1000 одиниць;
- циліндри – до 20 одиниць.
Циліндри формуються в ниркових канальцях і набувають їх форми. Їх виявлення в аналізі сечі за Нечипоренком у дітей та дорослих свідчить про тяжке пошкодження нирок та розвиток ниркової недостатності.
Здавати аналіз сечі за Нечипоренком необхідно при підозрі на інфекцію (наприклад, на пієлонефрит) для уточнення діагнозу та контролю проведеного лікування. Можливі причини великої кількості еритроцитів у сечі (гематурії):
- ушкодження нирок;
- сечокам'яна хвороба;
- новоутворення в сечовивідному тракті.
Кров потрапляє в сечу з ниркових мисочок, сечоводу, сечового міхура або уретри, тому її виявлення в урині може вказувати на запальні захворювання всіх органів сечовидільної системи. У нормі при пробі за Нечипоренком також припустима присутність в урині лейкоцитів у невеликій кількості, їх підвищений вміст може вказувати на запальний процес, інфекції сечостатевих шляхів та деякі гострі системні захворювання (цистит, уретрит).
У сечі не повинно бути виявлено білка та бактерій, а наявність епітеліальних клітин може бути в поодинокій кількості. Для проведення дослідження сечі за Нечипоренком важливо зібрати ранкову порцію урини об'ємом 15-20 мл у стерильний пластиковий контейнер. Перед збиранням сечі необхідно перші 30-40 мл урини випустити в унітаз, зібрати середню порцію сечі в одноразовий контейнер, а потім завершити сечовипускання в туалет.
Загальний (клінічний) аналіз сечі в Харкові
Загальний аналіз сечі показує фізико-хімічні властивості урини, мікроскопію осаду та патологічних компонентів.
Показники клінічного аналізу сечі | |
Колір | У нормі сеча має жовтий або солом'яно-жовтий кольори. При хворобах печінки сеча стає темною, при закупорці жовчних протоків – зеленою. Червона урина свідчить про наявність крові. Колір сечі може змінюватися через вживання певних продуктів, наприклад, буряків. |
Прозорість | Сеча у здорової людини має бути прозорою. Мутність урини вказує на наявність бактерій, слизу, жирів або білкових та мінеральних елементів. |
Відносна густина | У нормі густина сечі становить 1010-1024 г/л. Зниження показників може бути одним з діагностичних критеріїв при нецукровому діабеті, а підвищення показників густини сечі свідчить про підвищення рівня глюкози. |
Білок | Білкові компоненти потрапляють у сечу при хворобах сечового міхура, сечоводів та нирок, у нормі – відсутні. |
Глюкоза | Наявність цукру в сечі вказує на проблеми з ендокринною системою та нестачу гормонів щитоподібної залози. |
Білірубін | Білірубін в урині з'являється при ураженнях печінки та порушеннях відтоку жовчі. |
Лейкоцити | Лейкоцитурія (підвищений рівень лейкоцитів) вказує на розвиток запальних процесів у нирках та сечовивідних шляхах. |
Солі | Наявність солей зазвичай вказує на сечоокам'яну хворобу, однак може свідчити про інший стан, який остаточно встановлюється лікарем після комплексної оцінки всіх показників. |
Після отримання результатів загального аналізу сечі лікар порівнює показники пацієнта з нормою. При виявленні відхилень у загальному аналізі сечі нефролог або уролог може додатково направити на УЗД, КТ чи МРТ органів сечовидільної системи.
Біохімічний аналіз сечі в Харкові
Біохімічні аналізи сечі – дослідження добового об’єму урини для виявлення патологій сечовивідного тракту. Види біохімічних досліджень урини:
- аналіз сечі на альфа-амілазу (діастазу). При пошкодженні підшлункової залози (наприклад, на тлі панкреатиту) або блокуванні її протоків кількість амілази, що потрапляє в кров і потім сечу, збільшується;
- дослідження урини на кальцій. У нормі кальцій відфільтровується нирками й виводиться з організму разом із сечею, тому підвищення кальцію може вказувати на патології (наприклад, гіперкальціурію, хвороби нирок);
- аналіз на кетони. Кетонурія (підвищення кетонів в урині) виникає в разі порушення метаболізму жирів і вуглеводів, а також при поповненні енергетичних ресурсів шляхом розщеплення жирів;
- дослідження сечі на креатинін (кінцевий продукт розпаду креатину, що бере участь в енергетичному обміні м'язової та інших тканин). Оскільки креатинін виводиться нирками, зниження його екскреції (виведення) із сечею та підвищення рівня крові спостерігається при ураженнях нирок;
- аналіз урини на фосфор (біологічно активний мінерал, що бере участь в обмінних процесах в організмі, формуванні нервової тканини та кісток). Фосфор у сечі показує порушення обміну сполук мікроелемента в організмі.
Підвищення рівня сечовини в сечі вказує на порушення балансу азоту, що виникає в післяопераційний період при гіперфункції щитоподібної залози. Мала кількість виходу сечовини з сечею свідчить про підвищення рівня азоту (вказує на захворювання нирок, печінки, може бути наслідком вживання гормональних препаратів). Знижений вивід сечовини також може бути при вродженій недостатності або відсутність ферментів, що беруть участь у синтезі сечовини.
Сечова кислота в сечі – це профільтрована через нирки сечова кислота крові. При надмірному утворенні кислоти її концентрація в урині може значно зростати, а при нездатності нирок у нормальних об’ємах фільтрувати кров – знижуватися. Стабільно високий рівень сечової кислоти є причиною утворення кристалів сечової кислоти в суглобовій порожнині та розвитку подагри.
Аналіз сечі за Зимницьким у Харкові
Аналіз сечі за Зимницьким – лабораторне дослідження сечі, що дозволяє оцінити функціонування нирок. Забір зразків для аналізу триває протягом 24 годин, під час яких збирається вся сеча пацієнта та формується вісім порцій (з тригодинними інтервалами).
Аналіз сечі за Зимницьким показує порушення в роботі нирок. Зазвичай призначається нефрологом при підозрі на гломерулонефрит та ниркову недостатність.
Аналіз на білок у сечі в Харкові
Загальний білок у сечі – маркер первинних ниркових патологій та вторинних нефропатій. У здорової людини кількість білка в невеликій кількості втрачається із сечею. Якщо втрата білка зростає, розвивається стан протеїнурії (підвищеного вмісту білка).
Сліди білка в сечі зазвичай виявляються при захворюваннях органів сечовидільної системи. У нормі загальний білок у сечі не виявляється. Причини білка в сечі:
- інфекції сечових шляхів;
- амілоїдоз (порушення білкового обміну);
- нефротичний синдром (ураження дрібних фільтруючих судин у нирках);
- аутоімунні захворювання (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит, склеродермія);
- серцево-судинні хвороби (наприклад, серцева недостатність).
Деякі захворювання нирок, такі як гломерулонефрит, синдром нефротичного типу, гострий або хронічний тубулоінтерстиціальний нефрит можуть викликати підвищення рівня білка в сечі. Тимчасове підвищення білка в сечі у чоловіків і жінок може бути спричинене зневодненням, впливом холодних температур, інтенсивними фізичними навантаженнями.
Аналіз на Ph (кислотність) сечі в Харкові
Дослідження сечі на ph (кислотність) показує рівень іонів водню, що виробляються нирками. У нормі pH сечі становить 4,5-8. Причини підвищеної ph сечі:
- ускладнення цукрового діабету (кетоацидоз);
- інфекція сечовивідних шляхів;
- зневоднення організму;
- ниркова недостатність;
- сечокам'яна хвороба.
У здорової людини ph сечі може бути підвищений через продукти, що вона вживає. Для визначення кислотності сечі за 48 годин рекомендується виключити з раціону кислі фрукти (лимони, яблука) та ягоди (журавлину, ожину), газовані напої, борошняні вироби та солодощі.
Записатися на аналізи сечі в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, зазначеним на сайті.