Logo

Біопсія в Харкові

Біопсія застосовується для діагностики новоутворень шкіри, патологій внутрішніх органів (молочної та щитоподібної залоз, шийки матки, шлунка, кишківника, простати та кісток), дослідження кісткового мозку. Зробити біопсію в Харкові можна у «Європейському Радіологічному Центрі».

Що таке біопсія

Біопсія – це медична процедура, яка використовується для оцінки стану органів та діагностики патологій. Вона являє собою процес отримання маленького зразка тканини або клітин з певної області організму для подальшого цитологічного або гістологічного аналізу.

Навіщо потрібна біопсія

Біопсія робиться з метою оцінки стану тканин організму та діагностики захворювань при неможливості встановлення діагнозу за допомогою інших методів дослідження (наприклад, УЗД, КТ, рентгену). Біопсія показує такі патології:

Біопсія внутрішнього органу (наприклад, печінки або легень) може призначатися для оцінки його стану та функціональності після трансплантації. У гінекології біопсія може застосовуватися для визначення причини ендокринних патологій, безпліддя, виявлення передракових змін шийки матки. Біопсія щитоподібної залози може призначатися при підозрі на наявність вузлів, виявленні пухлини під час УЗД. Біопсія при захворюваннях молочної залози береться для підтвердження доброякісного чи злоякісного процесу.

Показання до біопсії

Біопсія призначається лікарем (наприклад, гінекологом, урологом, гастроентерологом, мамологом або хірургом) при необхідності встановлення діагнозу та підбору курсу терапії, при підозрі на рак. Можливі показання до біопсії:

  • часте, утруднене та болюче сечовипускання;
  • біль, дискомфорт та печіння під час статевого акту;
  • домішки крові чи гною в сечі чи калі;
  • болюча дефекація;
  • запаморочення та головний біль;
  • менструальні дисфункції (нерегулярні, рясні місячні);
  • міжменструальні кровотечі;
  • гострий або тягнучий біль у животі;
  • припухлість, набряк чи поколювання у статевих органах;
  • зміна кольору, розміру та контурів родимки;
  • поява підшкірних ущільнень;
  • зміна розміру молочних залоз;
  • кров'янисті виділення з сосків;
  • болючість та збільшення лімфатичних вузлів;
  • пухлина в м'яких тканинах.

Види та локалізації біопсії

Виділяють кілька методів біопсії, кожен з яких має свою техніку та цілі проведення.

Види біопсії

Тип

Характеристика

Тонкоголкова (аспіраційна пункційна) біопсія

Під час пункційної біопсії використовується шприц із тонкою голкою для вилучення клітин тканини або рідини з органу або лімфатичного вузла. Процедура може проводитися під ультразвуковим чи рентгенівським контролем. Аспіраційна біопсія молочної залози робиться при виявленні кісти, під час процедури лікар виконує прокол шкіри та здійснює забір матеріалу. Після біопсії стінки новоутворення спадають, що приводить до зникнення кісти.

Трепан-біопсія (товстоголкова або трукат-біопсія)

При трепан-біопсії використовується спеціальний апарат з товстою голкою для отримання зразка тканини з патологічної області або пухлини. Може проводитися з метою оцінки вмісту, виявлення новоутворень чи запальних процесів. 

Інцизійна або ексцизійна біопсія

Біопсія передбачає хірургічне вилучення невеликої ділянки тканини для подальшого дослідження. Вона може здійснюватися як окрема процедура чи бути частиною операції. Проводиться з метою отримання зразка тканини для гістологічного дослідження, виявлення характеру захворювання та оцінки ступеня його розвитку. При інцизійній береться шматочок тканини з утворення, а при ексцизійній – все утворення з захопленням здорових навколишніх тканин.

Ендоскопічна біопсія

Під час біопсії використовується ендоскоп (гнучка й тонка трубка з камерою та джерелом світла), який вводиться через природні отвори або невеликі проколи (розрізи) у тілі. Проба тканини береться за допомогою інструмента, приєднаного до ендоскопу. Біопсія застосовується при необхідності отримання зразка тканини зсередини органів (наприклад, шлунка, кишківника, дихальних шляхів).

Біопсія передміхурової залози

Біопсія простати може бути показана при підвищенні рівня простатспецифічного антигену (ПСА) до показника вище 4 нг/мл та виявленні патологічних змін під час пальцевого ректального дослідження. 

Біопсія ендометрію та шийки матки

Біопсія ендометрію та шийки матки може бути показана при аномальних маткових кровотечах, неможливості зачати дитину, підозрі на ендометрит або гіперплазію ендометрію.

Біопсія кісткового мозку

Проводиться для аналізу складу кісткового мозку та визначення наявності кровотворних зовнішніх клітин. Біопсія використовується в гематології для діагностики кровоносних та кістковомозкових захворювань (наприклад, лейкемії, мієломи та апластичної анемії) або оцінки ступеня поширення раку.

Біопсія лімфовузла

Біопсія лімфовузла чи тканини призначається для визначення природи змін, виявлення пухлин, оцінки ступеня їх злоякісності, а також встановлення типу раку.

За способом отримання матеріалу для дослідження (зазвичай гістологічного) виділяють інцизійну та ексцизійну біопсію. При інцизійній біопсії лікар здійснює забір невеликої частини патологічного утворення або органу, при ексцизійній – пухлина чи орган витягуються повністю. За необхідності дослідження щільних новоутворень чи кісток пацієнту може призначатися трепан-біопсія – забір стовпчика тканини за допомогою порожнистої трубки з загостреним краєм.

Біопсія шийки матки може бути традиційною (забір тканин проводиться за допомогою спеціальних щипців) або радіохвильовою (отримання матеріалу для дослідження здійснюється після нагрівання тканини під впливом високої температури). При необхідності оцінки стану ендометрію (внутрішнього шару матки) проводиться пайпель-біопсія, під час якої в порожнину матки вводиться тонка трубка діаметром приблизно три мм з невеликим отвором на кінці.

Підготовка до біопсії

Перед проведенням процедури на консультації необхідно повідомити лікаря про прийняті лікарські препарати для виключення протипоказань. Лікар може призупинити прийом препаратів або змінити їх дозування. Підготовка до біопсії може включати:

  • лабораторні аналізи (крові, сечі, калу);
  • інструментальні методи діагностики (УЗД, КТ, МРТ, рентген);
  • відмова від вживання їжі напередодні процедури;
  • обмеження вживання алкогольних напоїв;
  • відмова від куріння за кілька годин до біопсії.

Підготовка може змінюватися в залежності від місця та мети проведення процедури. При необхідності дотримання дієти лікар повідомить про дозволені та заборонені продукти напередодні обстеження.

Як проводиться біопсія

Біопсія – це не боляче, оскільки процедура зазвичай проводиться під місцевою анестезією. Біопсію робить хірург. Етапи проведення біопсії:

  1. Пацієнту робиться укол для зменшення дискомфорту та болю під час процедури.
  2. Лікар просить пацієнта прийняти необхідне положення (наприклад, лежачи на спині чи боці, сидячи).
  3. За необхідності лікар робить надрізи в шкірі.
  4. Через розрізи чи природні отвори (ротову порожнину, пряму кишку) лікар вводить інструменти (наприклад, шприц з голкою, ендоскоп, щипці).
  5. За допомогою інструменту проводиться забір патологічних тканин або частини органу.
  6. Після завершення процедури лікар витягує інструменти та накладає шви за потреби.

Отриманий зразок направляється до лабораторії для цитологічного чи гістологічного аналізу. В разі біопсії кісткового мозку або тканини зразок піддається фіксації, фарбуванню та мікроскопічному дослідженню.

Біопсія вважається точним дослідженням і не може помилитися, оскільки аналізується мікроскопічна структура зразка. Мікроскопічну оцінку проводить лікар-гістолог. Розшифровка результату біопсії проводиться сімейним лікарем.

Відновлення після біопсії

Після завершення біопсії пацієнт може відчувати дискомфорт та тупий біль у ділянці впливу. При отриманні зразка з ендометрію чи шийки матки в жінки можуть виникнути легке вагінальне підкровлення.

При отриманні доступу до тканин або органів через природні отвори реабілітація зазвичай не потрібна. Відновлення після біопсії може включати:

  • зміну стерильних пов'язок та догляд за швами (при їх наявності);
  • прийом знеболювальних препаратів;
  • відмова від прийняття ванни, відвідування сауни та лазні;
  • обмеження вживання алкогольних напоїв та куріння.

Після біопсії не можна піднімати вагу й робити різкі рухи протягом кількох годин. Лікар може рекомендувати прикладання холодних компресів для зменшення болю та зняття набряку.

Біопсія в Харкові

Біопсія не шкідлива, проте, як і будь-яка процедура, може призвести до ускладнень. Можливі наслідки біопсії:

  • інфекція;
  • кровотеча;
  • пошкодження здорових тканин та органів;
  • тимчасове оніміння та припухлість шкіри.

Записатися на біопсію у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті. Уточнити ціну біопсії також можна по телефону чи на сайті.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар