Logo
ProLab_bot

Біохімічний аналіз крові

Кров – окрема рідка тканина, що циркулює в усіх органах людського організму. У ній містяться речовини, що утворюються в результаті функціонування систем організму, тому для виявлення патологій та захворювань перевіряється кров людини.

Що таке біохімічний аналіз крові

Біохімічний аналіз крові – лабораторне дослідження великої кількості ферментів, мінеральних та органічних речовин. Тест допомагає охарактеризувати вуглеводний, білковий, жировий та мінеральний обміни речовин в організмі.

Загальний аналіз крові від біохімічного відрізняється показниками, які перевіряються у процесі дослідження. При загальному аналізі крові оцінюються еритроцитарні індекси, лейкоцити, лейкоцитарна формула, тромбоцити, гемоглобін, гематокрит.

Що показує біохімічний аналіз крові

Біохімія крові показує порушення в роботі печінки, нирок, серця, функціонуванні ендокринної системи. За допомогою біохімічного аналізу крові також можна дізнатися про баланс електролітів, рівень глюкози та холестерину. Показання до біохімічного аналізу крові в дітей та дорослих:

  • оцінювання функціонування внутрішніх органів (нирок, печінки, серця, щитоподібної залози);
  • визначення факторів ризику для здоров'я та приблизні терміни їх розвитку;
  • наявність симптомів (наприклад, слабкості, втоми, жовтої чи блідої шкіри);
  • спостереження за перебігом хронічних захворювань у динаміці;
  • оцінювання результатів лікування для його коригування за потреби.

Також дослідження крові допоможе встановити причину патологічних станів та підібрати курс терапії. При захворюваннях ШКТ у біохімічному аналізі крові аналізуються показники функції печінки та жовчовивідних шляхів (АЛТ, АСТ, загальний білірубін, лужна фосфатаза), характеристики функції підшлункової залози (загальна або панкреатична амілаза та ліпаза).

Біохімічний аналіз крові на ракові клітини не проводиться. Існують аналізи для визначення маркерів онкологічних захворювань, які допомагають запідозрити та своєчасно розпочати лікування раку. Наприклад, при підозрі на рак яєчників призначається аналіз на онкомаркер CA-125, рак простати – ПСА.

Що входить до біохімічного аналізу крові

До біохімічного аналізу крові входять оцінювання рівня глюкози, загального білка та його фракцій, азотистих речовин (сечовини та креатиніну), електролітів, ферментів (наприклад, АЛТ і АСТ) та ліпідів (холестерину).

Показники біохімічного аналізу крові

Показник

Характеристика

Аланінамінотрансфераза (АЛТ)

Фермент, що переважно присутній у печінці. Підвищені рівні АЛТ у біохімічному аналізі крові можуть вказувати на пошкодження або захворювання печінки (гепатит, цироз та жирову дистрофію), міокардіальний інфаркт, холестаз (застій жовчі), міозит (запалення м'язів) або інфекційні захворювання.

Аспартатамінотрансфераза (АСТ)

Фермент, присутній у печінці, серці та м'язах. Підвищені рівні АСТ можуть вказувати на пошкодження серцевого м'яза (на фоні інфаркту, аритмії, перикардиту та серцевої недостатності), захворювання печінки (гепатит, цироз, жирову дистрофію), травми та патології м'язів. Також підвищення може бути спричинене лікарськими препаратами (наприклад, статинами), алкогольним ушкодженням печінки, інсультом, гіпертиреозом.

Білірубін

Жовтувато-червоний пігмент, що утворюється внаслідок руйнування гемоглобіну, який міститься у червоних кров'яних клітинах (еритроцитах). Підвищення білірубіну в крові може вказувати на патологію у роботі печінки або її протоків.

Креатинін

Метаболічний продукт, що утворюється під час розпаду креатину в м'язах. Креатинін є кінцевим продуктом метаболізму креатину та виділяється через нирки в сечу. Підвищений креатинін спостерігається при нирковій недостатності після прийому деяких протизапальних та антибактеріальних засобів, порушенні функції щитоподібної залози.

Сечовина

Продукт розпаду білків, який у нормі виводиться нирками разом із сечею та міститься в крові у невеликій кількості. Підвищений рівень сечовини в крові може вказувати на патологію нирок, знижений спостерігається при вагітності, голодуванні, фізичних навантаженнях, целіакії, цирозі печінки або отруєнні важкими металами.

Білок

Білки беруть участь у всіх біохімічних реакціях: переносять різні речовини, діють як каталізатори реакцій, є частиною імунного захисту. Аналіз дозволяє виявити вміст у крові всіх білкових фракцій: альбуміну, фібриногену та глобулінів. Підвищений білок може вказувати на інфекцію, артрит, ревматизм, онкологію, знижений – на захворювання печінки, кишківника та нирок.

Холестерин

Речовина, що синтезується печінкою та надходить до організму з продуктами харчування. Підвищений рівень холестерину може збільшити ризик серцево-судинних захворювань (наприклад, атеросклерозу).

Залізо

Елемент необхідний для формування еритроцитів, які переносять кисень до органів і тканин. Залізо надходить в організм лише з їжею, тому при незбалансованому харчуванні можливий його дефіцит. При здачі аналізу досліджується сироваткове залізо, що визначає загальний вміст заліза в сироватці крові.

Глюкоза

Показник вуглеводного обміну. Короткочасне підвищення глюкози може вказувати на емоційне збудження або стресову ситуацію, тривале – на діабет, ендокринні порушення, панкреатит, інфаркт міокарда, муковісцидоз.

Лужна фосфатаза

Фермент, що присутній у печінці, кістках, кишківнику, нирках та плаценті (у вагітних жінок). Зміна показників свідчить про внутрішньопечінковий застій жовчі в жовчних протоках, що виникає при механічній і паренхіматозній жовтяниці, прогресуючому остеопорозі або руйнуванні кісткової тканини.

Водно-електролітний баланс

Концентрація іонів калію та магнію дозволяє оцінити стан серця, судин та м'язової тканини. Низький рівень калію в крові може призвести до порушення роботи серця, спазму м'язів гомілок, нестача магнію – до неправильного функціонування нервової системи та підвищення артеріального тиску. Надмірна концентрація іонів натрію допоможе виявити ризик розвитку артеріальної гіпертензії, зневоднення організму або захворювання надниркових залоз.

В аналізі крові можуть використовуватися латинські позначення біохімічного аналізу крові: TBIL (білірубін), ТР (білок), Urea (сечовина), S-Crea (креатинін). Результати біохімічного дослідження крові не є діагнозом, тому після їх отримання необхідна консультація терапевта, сімейного лікаря або вузькопрофільного фахівця для їх розшифрування.

Підготовка до біохімічного аналізу крові

Біохімічний аналіз крові потрібно здавати натщесерце, від їжі рекомендується відмовитися за 8-12 годин до дослідження, оскільки поживні речовини та інгредієнти з їжі всмоктуються в кровоток (може призвести до спотворення результатів). Підготовка до біохімічного аналізу крові:

  • відмова від жирної та смаженої їжі за два дні до дослідження;
  • утримання від куріння за дві години до аналізу;
  • обмеження фізичної активності за 24 години до обстеження.

Воду перед біохімічним аналізом крові можна пити у звичайній кількості (200-300 мл). Перед дослідженням необхідно повідомити лікаря про препарати, біодобавки та вітаміни, що приймаються (за необхідності лікар призупинить прийом або зменшить дозування).

Біохімічний аналіз крові в Харкові

Біохімічний аналіз крові беруть з вени. Результати аналізу будуть готові протягом доби після здавання крові. Розшифровка біохімічного аналізу крові проводиться сімейним лікарем, терапевтом або вузькопрофільним фахівцем. Лікар звіряє показники пацієнта з нормою біохімічного аналізу крові, призначає медикаментозне лікування та за потреби коригує харчування.

Аналіз на білірубін у Харкові

Білірубін – це жовтий пігмент, який є кінцевим продуктом метаболізму гемоглобіну. Види білірубіну:

  • непрямий (вільний) білірубін. Форма білірубіну, що утворюється при руйнуванні еритроцитів у селезінці. Непрямий білірубін погано розчинний у воді, не пов'язаний з білками, вільно циркулює в крові та може бути токсичним для тканин;
  • прямий (зв'язаний) білірубін. Утворюється в печінці при приєднанні до непрямого білірубіну глюкуронової кислоти. Прямий білірубін виділяється в жовч і потрапляє до кишківника для участі в процесі травлення;
  • загальний білірубін (сукупність прямого та непрямого білірубіну).

Симптоми підвищеного білірубіну можуть включати пожовтіння шкірних покривів та склер очей, швидку стомлюваність та загальну слабкість, біль у ділянці живота, а також темний колір сечі. У деяких випадках підвищений білірубін супроводжується нудотою, блюванням, втратою апетиту, підвищеною спрагою та сонливістю.

У нормі загальний білірубін у крові становить 1,7-20,5 ммоль/л, прямий білірубін – 0,4-5,1 ммоль/л, непрямий білірубін – 0,01-15,4 ммоль/л. Причини підвищеного білірубіну:

  • захворювання крові (наприклад, гемолітична анемія);
  • інфекції (наприклад, вірусний гепатит чи мононуклеоз);
  • закупорка в жовчних протоках або жовчному міхурі;
  • генетичні стани, що впливають на метаболізм білірубіну (синдром Жильбера, хвороба Вільсона та синдром Криглера-Наджара);
  • токсичний гепатит (алкогольний чи лікарський);
  • побічна реакція на переливання крові;
  • цироз та хронічна печінкова недостатність.

Знижений рівень білірубіну можуть викликати антибіотики, протизаплідні таблетки, снодійні та протисудомні препарати. При високому білірубіні лікування підбирається залежно від причини (наприклад, при вірусному гепатиті призначаються противірусні препарати).

Аналіз на креатинін у Харкові

Креатинін – це продукт обміну речовин, який утворюється в м'язах при розпаді креатину (амінокислоти, яка використовується як джерело енергії). Симптоми, при яких потрібно перевірити креатинін:

  • нудота та блювання;
  • слабкість та втома;
  • біль у боці, спині, в ділянці паху;
  • пожовтіння шкіри;
  • нерегулярне серцебиття;
  • утруднене дихання;
  • набряклість, поколювання та оніміння кінцівок;
  • сухість та свербіж шкірних покривів.

Перевірити рівень креатиніну потрібно при фекаліях червоного або чорного кольору, частому та болючому сечовипусканні, темній та каламутній сечі, неприємному запаху урини. Норма креатиніну становить 0,74-1,35 мг/дл (65,4-119,3 мкмоль/л) для чоловіків і 0,59-1,04 мг/дл (52,2-91,9 мкмоль/л) для жінок. Перед складання тесту лікар може попросити утриматися від вживання м'яса, оскільки в ньому міститься велика кількість креатиніну.

Підвищений креатинін може вказувати на пошкодження нирок або порушення їх функціонування. При онкології підвищений креатинін може виникати через ниркову дисфункцію, обструкцію сечовивідних шляхів, хіміотерапію, руйнування м'язів. Причинами низького креатиніну можуть бути невелика м'язова маса, вагітність, ниркова дисфункція.

Курс терапії підбирається лікарем залежно від показників, віку та статі пацієнта. Знизити креатинін можна за допомогою лікарських препаратів та дієти.

Аналіз на сечовину в Харкові

Сечовина – це азотистий екскреторний продукт, який утворюється в печінці внаслідок метаболізму амінокислот та білків, виводиться нирками через сечу. Норма сечовини становить від 6 до 24 мг/дл (від 2,1 до 8,5 ммоль/л). Причини підвищеної сечовини в крові:

  • порушення функції нирок;
  • зневоднення організму;
  • обструкція сечовивідних шляхів;
  • застійна серцева недостатність чи інфаркт міокарда;
  • шлунково-кишкові кровотечі.

Прискорене руйнування білків, наприклад, при серйозних опіках та інфекціях може призвести до підвищення рівня сечовини. На рівень сечовини може вплинути незбалансоване харчування.

Також біохімічний аналіз крові дозволяє оцінити рівень сечової кислоти – кінцевий продукт метаболізму пуринових основ, що утворюються у процесі розпаду ядерних кислот та входять до складу нуклеїнових кислот (ДНК та РНК). Сечова кислота утворюється в печінці і потім виділяється через нирки. У біохімічному аналізі крові при подагрі, сечокам'яній хворобі, хронічній нирковій недостатності спостерігається підвищений рівень сечової кислоти.

Аналіз на холестерин у Харкові

Холестерин – це жироподібна речовина, яка виробляється печінкою, кишківником, корою надниркових залоз, статевими залозами (яєчниками в жінок та яєчками в чоловіків). Норми холестерину:

  • загальний холестерин – нижче 5 ммоль/л;
  • ЛПВЩ («хороший» холестерин) – вище 1 ммоль/л для чоловіків та вище 1,2 ммоль/л для жінок;
  • ЛПНЩ («поганий» холестерин, що бере участь в утворенні атеросклеротичних бляшок у стінках судин) – нижче 4 ммоль/л;
  • відношення загального холестерину до холестерину ЛПВЩ – нижче 6.

У нормі холестерин може бути підвищений у вагітних, оскільки ліпіди використовуються для росту та розвитку плоду як будівельний матеріал. Причини підвищеного холестерину можуть включати захворювання нирок, патології щитоподібної залози (панкреатит), ендокринні хвороби (гіпотиреоз, синдром полікістозних яєчників), суворі обмежувальні дієти.

Аналіз на залізо в Харкові

Залізо – мікроелемент, необхідний для утворення гемоглобіну – білка, відповідального за транспорт кисню в організмі. Показання до здачі аналізу на залізо:

  • втома та слабкість;
  • блідість шкіри;
  • прискорене серцебиття або біль у грудях;
  • утруднене дихання чи задишка;
  • головні болі та запаморочення;
  • холодні кінцівки;
  • болючість чи запалення язика;
  • ламкість нігтів;
  • зміна смакових уподобань (наприклад, потяг до крохмалю).

Якщо впало залізо, може виникнути переднепритомний або непритомний стан. Низьке залізо в крові вказує на залізодефіцитну анемію.

Аналіз на лужну фосфатазу в Харкові

Лужна фосфатаза – це фермент, що бере участь у різних біологічних процесах, включаючи утворення кісткової тканини та обмін фосфатів. Аналіз рівня лужної фосфатази в крові зазвичай проводиться з метою оцінки функцій печінки, жовчного міхура та кісток. Причини підвищеної лужної фосфатази:

  • захворювання печінки (гепатит, цироз, жовчнокам'яна хвороба);
  • блокування жовчних протоків;
  • онкологічні захворювання (рак кісток, печінки чи кісток).

Знижена лужна фосфатаза зазвичай не вказує на патологію органів. У нормі лужна фосфатаза становить 35-105 Од/л для жінок та 40-130 Од/л для чоловіків.

Норма біохімічного аналізу крові

Норма біохімічного аналізу крові в дітей відрізняється залежно від віку та статі та оцінюється лікарем. 

Норми біохімічного аналізу крові в дорослих

Показник

Референтні значення

Загальний білок

65-85 г/л

Альбумін

35-53 г/л

Білірубін загальний

1,7-20,5 ммоль/л

Білірубін прямий

0,4-5,1 ммоль/л

Білірубін непрямий

0,01-15,4 ммоль/л

Аспартатамінотрансфераза (АСТ)

0-37 Од/л

Аланінамінотрансфераза (АЛТ)

0-40 Од/л

Лужна фосфатаза

35-105 Од/л для жінок і 40-130 Од/л для чоловіків

Гамма-глутамілтрансфераза

7-32 Од/л для жінок і 11-50 Од/л для чоловіків

Креатинін

65,4-119,3 мкмоль/л для чоловіків і (52,2-91,9 мкмоль/л) для жінок

Сечовина

6-24 мг/дл (від 2,1 до 8,5 ммоль/л )

Сечова кислота

210-420 мкмоль/л для чоловіків і 150-350 мкмоль/л для чоловіків

Глюкоза

3,5-5,7 ммоль/л

Калій

3,5-5,1 ммоль/л

Натрій

130-157 ммоль/л

Кальцій

2,15-2,5 ммоль/л

Магній

0,7-1,05 ммоль/л

За необхідності лікар направляє пацієнта на розширений біохімічний аналіз крові, який допоможе виявити захворювання нирок, печінки, підшлункової. залози, отримати інформацію про метаболізм ліпідів (для діагностики ризику розвитку атеросклерозу) та вуглеводів (для виявлення цукрового діабету). Також біохімічний аналіз крові допоможе виявити потребу організму в мікроелементах (кальції, натрії, магнії).

Записатися на здачу біохімії крові в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті. Уточнити ціну біохімічного аналізу крові можна на сайті або за телефоном.

pro-clinic-bg
Лого Клініка доказової медицини

Клініка доказової медицини:

  • ✓ Профілактика
  • ✓ Комплексна діагностика
  • ✓ Лікування
  • ✓ Хірургія
  • ✓ Реабілітація
Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар