- >
- >
- >
Лікування інфаркту в Харкові
Інфаркт – стан, який може призвести до патології серцевого м'яза (наприклад, серцевої недостатності, порушення серцевого ритму). Пройти лікування інфаркту в Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі».
Що таке інфаркт
Інфаркт – це гострий стан, що виникає при погіршенні чи блокуванні припливу крові до серця. Через порушення кровообігу серцевий м'яз починає поступово відмирати. За відсутності своєчасної медичної допомоги інфаркт міокарда може призвести до незворотного ушкодження серця та смерті.
Види інфаркту
Залежно від ступеня ураження серцевого м'яза виділяють дрібноосередковий (має один або кілька невеликих осередків) і обширний (охоплює більшу частину м'яза або кілька стінок серця) інфаркт. При трансмуральному інфаркті зона ураження пронизує всю товщу стінки серця від ендокарда (внутрішньої оболонки серця) до епікарда, що зазвичай характеризується повним некрозом тканини.
Також розрізняють види інфаркту в залежності від місця ураження: лівий або правий шлуночок, камера серця, міжшлуночкова перегородка. Тяжким вважається інфаркт, що вражає кілька сегментів серця.
Причини інфаркту
Однією з причин розвитку інфаркту є ішемічна хвороба серця, при якій може виникнути блокування однієї або кількох коронарних артерій.
- спазм коронарної артерії;
- спонтанна диссекція (розшарування, розрив) артерії;
- звужені кровоносні судини;
- потік крові або повітряний міхур (емболія), що потрапили в артерію;
- дисбаланс електролітів;
- вроджений порок серця;
- розлади харчової поведінки (анорексія, булімія, компульсивне переїдання);
- аутоімунні захворювання (ревматоїдний артрит або системний червоний вовчак);
- цукровий діабет першого-другого типів;
- кардіоміопатія такоцубо (розширення верхньої частини лівого шлуночка).
У групі ризику розвитку інфаркту перебувають чоловіки віком від 45 років і жінки після 55 років. Підвищений артеріальний тиск (гіпертонія), вживання тютюну, надмірна маса тіла, високий рівень холестерину, тригліцеридів та метаболічний синдром збільшують ймовірність інфаркту. Незбалансоване харчування, хронічний стрес, відсутність фізичної активності підвищує ризик захворювань серця (зокрема серцевого нападу).
Симптоми інфаркту
Симптоми інфаркту в чоловіків та жінок змінюються залежно від стадії інфаркту. Стадії інфаркту міокарда:
- Продромальна стадія. Може початися за кілька годин або днів до розвитку блокування припливу крові до серця, супроводжуватися появою провісників інфаркту (наприклад, короткочасного болю, стискання грудей). Характеризується мікроскопічними ушкодженнями серцевого м'яза.
- Гострий інфаркт міокарда. Триває від 20-30 хвилин до кількох годин. Відбувається часткове або повне припинення кровопостачання певної області серцевого м'яза, що призводить до недостатнього надходження кисню та поживних речовин до серця. В результаті починається процес некрозу, при якому серцевий м'яз поступово відмирає.
- Фаза поширення. Може тривати від двох-трьох годин до кількох днів. Зона запалення збільшується, підвищується ризик ускладнень (серцевої недостатності, аритмії чи перфорації міокарда).
- Стадія некрозу. Відмерла тканина замінюється сполучною тканиною, що призводить до формування рубців на серці, може спричинити порушення функції серця.
Ступінь ушкодження міокарда залежить від локалізації інфаркту та своєчасності надання медичної допомоги. Залежно від наслідків інфаркту пацієнту рекомендується проходження курсу реабілітації.
Основною ознакою інфаркту є стенокардія (біль у грудях), яка може відчуватися як дискомфорт або тяжкість у грудній клітці, так і інтенсивний гострий біль у серці. Зазвичай біль виникає в ділянці серця та іррадіює (поширюється) на ліву руку, плече, шию, щелепу, зуби, спину та верхню частину живота (у поодиноких випадках). Інші симптоми інфаркту:
- почуття стискання у грудях;
- холодний піт;
- утруднене дихання чи задишка;
- печія;
- підвищена втома;
- прискорене серцебиття;
- тривожність та занепокоєння;
- запаморочення чи втрата свідомості;
- кашель чи хрипи;
- проблеми зі сном (наприклад, безсоння);
- нудота та блювання;
- дискомфорт у шлунку.
Інфаркт у жінок може виявлятися нетиповими ознаками: гострим короткочасним болем у руці, шиї чи спині. Багато інфарктів виникають раптово, проте в деяких випадках ознаки наближення інфаркту міокарда виникають за кілька годин, днів або тижнів, включають біль і стискання в грудях (через тимчасове зменшення припливу крові до серця).
Артеріальний тиск при інфаркті може підвищитися через вироблення адреналіну, що запускає реакцію «бий або біжи». Пульс при інфаркті не є показовим, оскільки може бути уповільнений або прискорений, залежно від загального стану здоров'я, прийому лікарських засобів (наприклад, бета-блокаторів).
Діагностика інфаркту в Харкові
При підозрі на інфаркт кардіолог аналізує симптоми, збирає особистий анамнез пацієнта, вимірює артеріальний тиск та оглядає шкірні покриви. Діагностика інфаркту включає:
- електрокардіограму (ЕКГ). Дозволяє виявити характерні зміни в кардіограмі, що виникають внаслідок інфаркту. Найбільш характерними ознаками інфаркту на ЕКГ є підйом сегмента ST (ST-сегмента) та зміни комплексу QRS;
- ехокардіографію (УЗД серця). Використовується для визначення розміру та форми серця. Застосовується для оцінки пошкодження ступеня серцевого м'яза та виявлення порушення у функціонуванні серця;
- лабораторні аналізи. Лікар направляє на аналізи крові, які використовуються для вимірювання рівня певних біомаркерів (тропонінів та креатинкінази). Для виявлення причин серцевого нападу кардіолог може направити на інші аналізи крові (наприклад, для вимірювання холестерину, цукру);
- магнітно-резонансну (МРТ) та комп'ютерну (КТ) томографію. Можуть бути використані для детальнішого вивчення анатомії серця та коронарних артерій, виявлення структурних змін.
Лікар може додатково призначити рентгенографію грудної клітки. Рентген показує стан і розміри серця та легень, застосовується для виключення інших причин болю в грудях (наприклад, пневмотораксу), виявлення збільшення серця або наявності рідини в легенях.
Лікування інфаркту в Харкові
Курс терапії підбирається лікарем залежно від типу, причини та ступеня ураження серцевого м'яза. Для лікування інфаркту призначається стентування (установка стенту в кровоносну судину для її розширення) або фібриноліз (розчинення тромбів, що перешкоджають кровотоку), за неможливості їх застосування – лікарські препарати. Медикаментозне лікування інфаркту міокарда:
- засоби для покращення кровотоку (наприклад, антикоагулянти). Зменшують згортання крові, допомагають запобігти подальшому утворенню тромбів та покращують кровоток у коронарних артеріях, знижуючи ризик повторного інфаркту;
- тромболітичні препарати. Тромболітики руйнують згустки крові (тромби), які закупорюють коронарні артерії та викликають інфаркт, допомагають відновити кровопостачання серця;
- статини. Застосовуються для зменшення ліпопротеїнів низької щільності (поганого холестерину), що приводить до зниження ризику розвитку атеросклерозу та серцево-судинних захворювань (у тому числі інфаркту міокарда);
- бета-адреноблокатори. Зменшують навантаження на серце, знижують частоту серцевих скорочень та артеріальний тиск, що сприяє зменшенню навантаження на серце;
- антагоністи ангіотензин-перетворюючого ферменту (АПФ) та антагоністи рецепторів ангіотензину (ARB). Допомагають знизити навантаження на серце та покращити функцію артерій;
- нітрати. Розширюють судини, покращуючи кровоток у серці та зменшуючи навантаження на серце, допомагають полегшити біль у грудях;
- антиаритмічні препарати. Використовуються для керування та запобігання аритміям, які можуть виникнути після інфаркту.
Реабілітація після інфаркту може містити зміну раціону, нормалізацію ваги, фізичну активність, контроль стресу. Регулярні фізичні вправи допомагають покращити здоров'я серця, рекомендується займатися щонайменше по 30 хвилин на день п'ять разів на тиждень.
Записатися на консультацію до кардіолога, лікування інфаркту та постінфарктних станів у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.