Logo
ProLab_bot

Цитологічні аналізи в Харкові

Цитологічні аналізи необхідні для виявлення захворювань внутрішніх органів на ранніх стадіях. Цитологія допомагає виявити зміни та аномалії у клітинах, які є передвісниками ракових процесів.

У «Європейському Радіологічному Центрі» можна зробити цитологію молочної залози та сечового міхура, ПАП-тест (мазок Папаніколау), здати аналіз плевральної рідини та перевірити сечу на атипові клітини. Також у ЄРЦ чоловіків та жінки можуть здати аналіз на бактеріоскопію.

Що таке цитологія

Цитологія – це наука, що спеціалізується на дослідженні структури клітин. Цитологічні аналізи включають вивчення окремих клітин чи клітинних утворень за допомогою мікроскопічного дослідження. Для проведення цитології використовуються біологічні матеріали: зіскрібки зі шкіри та слизових оболонок, патологічні тканини молочної залози та сечового міхура, мазок на флору.

Види аналізів на цитологію

Цитологічні аналізи класифікуються залежно від досліджуваного біологічного матеріалу (сечі, крові) чи органу (молочної чи щитоподібної залози, сечового міхура). За способом отримання матеріалу для дослідження виділяють ексфоліативну та інтервенційну цитологію.

При ексфоліативній цитології клітини на дослідження «виділяються» організмом природним шляхом або витягуються з поверхні тканин лікарем. Види ексфоліативної цитології:

  • тест Папаніколау. Передбачає забір клітин із шийки матки гінекологом за допомогою тампона;
  • бактеріоскопія мазка. На флору мазок беруть з уретри (в чоловіків) та з піхви (в жінок);
  • аналіз шкіри чи слизу. Матеріал для дослідження може бути отриманий зі шкірних покривів, слизової оболонки носа чи ротової порожнини;
  • вивчення виділень дихальних шляхів. Для проведення респіраторного цитологічного тесту мокротиння збирається під час кашлю;
  • аналіз виділень чи секретів. Для цитології в гінекології можуть братися виділення з піхви, в урології – зі статевого члена, в офтальмології – з очей, у мамології – з сосків;
  • цитологічне дослідження сечі (рідинна цитологія). Аналіз проводиться для перевірки сечі на атипові клітини.

Для проведення інтервенційної цитології лікар зазвичай проколює або розрізає шкірні покриви для отримання доступу до внутрішнього органу та забору матеріалу. Одним з видів інтервенційної цитології є тонкоголкова аспіраційна біопсія, яка проводиться за допомогою введення тонкої голки для забору рідини на аналіз. Застосування інтервенційної цитології:

  • дослідження заповнених рідиною новоутворень (кіст) під шкірою;
  • цитологія плевральної рідини;
  • оцінка стану лімфатичних вузлів;
  • дослідження перикардіальної рідини;
  • цитологія твердих шишок або вузлів під шкірою.

Тонкоголкова біопсія часто використовується для виконання цитології кісти молочної залози. Через наявність рідини в кісті після її проколу стінки пухлини спадають, що приводить до видалення новоутворення.

ПАП-тест (цитологія шийки матки) в Харкові

ПАП-тест – це цитологія шийки матки, що проводиться для виявлення змін у клітинах репродуктивного органу. ПАП-тест показує будову клітин в епітелії шийки матки, допомагає виявити передракові та ракові зміни. Види мазка на цитологію:

  • класичний ПАП-тест. Лікар здійснює забір біологічного матеріалу зі слизової оболонки шийки матки, наносить його на скло та відправляє до лабораторії;
  • ПАП-тест на основі рідинної цитології. Гінеколог бере мазок з шийки матки і поміщає біологічний матеріал у рідинне середовище, після чого відбувається центрифугування та оцінювання складу клітин.

ПАП-тест здається на 10-20 день циклу, проведення дослідження при місячних не рекомендується через ризик отримання неточних результатів. Підготовка до ПАП-тесту полягає у відмові від статевих актів, використання тампонів та спринцювання за 24 години до аналізу.

У нормі ПАП-тест не вказує на наявність атипових клітин. Результат ПАП-тесту не є діагнозом, для його розшифровки потрібна консультація гінеколога. Типи мазків за класифікацією Папаніколау:

  • 1 тип мазка на цитологію. Вважається нормою, лікування не потрібне;
  • 2 тип цитології. 2 тип ПАП-тесту вказує на запальний процес у шийці матки;
  • 3 тип цитології. Вказує на розвиток дисплазії легкого, середнього або тяжкого ступеня;
  • 4 тип цитології. При 4-му типі цитології лікар підозрює наявність ракових змін в епітелії;
  • 5 тип цитології. Вказує на наявність раку в шийці матки.

Також ПАП-тест може показати плоскоклітинну метаплазію – стан, при якому циліндричні клітини змінюються та стають плоскими. Плоскоклітинна метаплазія у цитології не вважається патологією.

Розшифровка ПАП-тесту

HILM

Нормальний стан епітелію, атипові клітини не виявлені.

ASC-US

Наявність атипових клітин плоского епітелію нез’ясованого значення. Для встановлення діагнозу необхідне дообстеження (аналіз на вірус папіломи людини та генітальні інфекції).

ASC-H

Атипові клітини плоского епітелію, характерні для дисплазії середнього чи тяжкого ступеня. Для підтвердження діагнозу пацієнтку додатково направляють на перевірку на ВПЛ, кольпоскопію та біопсію шийки матки.

LSIL

Клітини з ознаками порушень, низька ймовірність злоякісного процесу, дисплазія легкого ступеня. Потребує спостереження, повторне обстеження проводиться за шість місяців.

HSIL

Ураження високого рівня злоякісності, підозра на онкологію. Для підтвердження діагнозу проводиться біопсія.

CIS

Інвазивний плоскоклітинний рак.

AGG-US

Атипові клітини залізистого епітелію нез’ясованого значення. Застосовується тактика спостереження.

AGG favor neoplastic

Атипові клітини з підозрою на неоплазію (передракове ураження).

AIS

Аденокарцинома.

Якщо мазок на цитологію показав запалення, необхідно пройти курс терапії. Повторити ПАП-тест потрібно після завершення лікування. Здати ПАП-тест у Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі». Уточнити ціну ПАП-тесту можна телефоном у операторів або на нашому сайті.

Цитологія молочних залоз у Харкові

Цитологічне дослідження молочної залози застосовується з метою оцінки клітинної структури новоутворення. Атипові клітини в цитології молочної залози можуть вказувати на мастит (запалення), кісту, фіброаденому, внутрішньопротокову папілому, ліпогранульому та онкологію. Симптоми, при яких роблять цитологію молочної залози:

Цитологія застосовується для диференціації доброякісного процесу (фіброаденоми, кісти) у клітинах молочної залози від злоякісного. При раку цитологія молочної залози допоможе встановити стадію та виявити рецидив онкології.

Цитологія виділень з молочної залози застосовується для визначення типу патогенного мікроорганізму, що викликав запалення. Цитологічне дослідження пунктату молочної залози використовується при підозрі на кісту. Результати цитології молочних залоз:

  • норма. В нормі можуть бути виявлені клітини епітелію, жирової та сполучної тканин;
  • доброякісне новоутворення. В аналізі виявляється підвищена кількість епітеліальних клітин. Наявність у цитології молочної залози клітин епітелію з морфологічними відхиленнями вказує на кісту, еритроцитів – на мастопатію;
  • злоякісне новоутворення. При раку аналіз показує наявність атипових клітин.

Результати цитології молочної залози не є діагнозом. Для розшифровки цитології молочної залози необхідно звернутися до мамолога.

Цитологія плеври в Харкові

Цитологічне дослідження плевральної рідини – лабораторний тест, спрямований на виявлення патологічних клітин у плевральній порожнині. Аналіз призначається, якщо є підозра на наявність плеврального випоту (рідини в легенях).

Спеціальна підготовка до дослідження плевральної рідини не потрібна, відмовлятися від їжі чи пиття не треба. Лікар може направити на УЗД або рентген до та після лабораторного дослідження плевральної рідини. Етапи проведення дослідження плеврального випоту:

  1. Пацієнта просять зайняти зручне положення (зазвичай сидячи на краю стільця чи кушетки).
  2. Лікар знезаражує невелику ділянку шкіри на спині та вводить місцевий анестетик.
  3. Лікар акуратно вводить голку через шкіру та м'язи грудної клітки в плевральну порожнину.
  4. Після забору рідини витягується голка, на шкіру накладається пов'язка.

Отриманий зразок лікар відправляє до лабораторії з метою оцінки складу плевральної рідини. Під час проведення тесту пацієнту не можна кашляти, глибоко дихати чи рухатися.

У нормі в аналізі плевральної рідини атипові клітини не виявляються. Можливі причини наявності аномальних клітин включають плевральне запалення, рак легень, яєчників, шлунка, молочної залози, лімфатичної системи. Для розшифровки результатів аналізу плевральної рідини необхідно звернутися до лікаря.

Цитологія сечового міхура в Харкові

Цитологія сечового міхура – метод дослідження клітин, отриманих зі слизової оболонки органу. Матеріал для аналізу зазвичай отримують під час цистоскопії – процедури, під час якої у сечовий міхур через уретру вводиться тонка трубка з камерою на кінці.

Цитологія сечового міхура в жінок та чоловіків може показати наявність запальних та інфекційних процесів у тканинах органу, а також патологічних змін, що вказують на розвиток ракової пухлини. Направити на обстеження може уролог за наявності в пацієнта частого та болючого сечовипускання, домішок крові чи гною в урині. За потреби лікар додатково направляє пацієнта на аналіз сечі на цитологію.

Рідинна цитологія сечі в Харкові

Цитологічне дослідження осаду сечі (рідинна цитологія) – лабораторний аналіз, який застосовується для виявлення передракових і ракових клітин в урині. Рідинна цитологія показує наявність у сечі атипових клітин, які можуть вказувати на рак сечового міхура, нирки, сечоводу чи уретри. Симптоми, при яких потрібно здати сечу на цитологію:

  • утруднене сечовипускання;
  • наявність крові в урині;
  • біль і печіння при сечовипусканні;
  • каламутний колір та різкий запах сечі;
  • збільшені лімфатичні вузли в паху;
  • слабкий або уривчастий струмінь сечі;
  • виділення прозорої чи білої рідини з уретри;
  • шишка або ущільнення в області промежини;
  • часті інфекції сечового міхура.

На рак нирки можуть вказувати постійна втома, біль у боці та кістках, втрата апетиту та різке зниження ваги, високий вміст кальцію в крові, підвищений артеріальний тиск. З появою зазначених симптомів необхідна консультація уролога для діагностики та встановлення діагнозу.

Для правильної здачі сечі для цитологічного дослідження необхідно зібрати урину протягом дня. Брати зразок з першої порції ранкової сечі для проведення рідинної цитології не рекомендується, оскільки тривале знаходження урини в сечовому міхурі (протягом кількох годин чи всієї ночі) може призвести до руйнування клітин та неточності результатів обстеження. Етапи збирання сечі для цитологічного дослідження:

  1. Придбайте в аптеці набір для збирання урини для цитологічного аналізу.
  2. Ретельно вимийте руки під проточною водою з милом.
  3. Протріть область уретри спеціальною антибактеріальною серветкою або проведіть туалет уретри під проточною водою.
  4. Першу порцію сечі спустіть в унітаз, зберіть середню порцію урини в контейнер і завершіть сечовипускання в унітаз.
  5. Надягніть кришку на контейнер, щільно закрутіть і доправте в лабораторію.

Результат аналізу не є діагнозом. Для розшифровки рідинної цитології потрібна консультація уролога.

Бактеріоскопія (мазок на флору в жінок) у Харкові

Бактеріоскопічне дослідження в гінекології – лабораторний аналіз, спрямований на оцінювання складу мікрофлори піхви, шийки матки та уретри (сечового каналу). Мазок на флору показує корисні, патогенні та умовно-патогенні мікроорганізми. Симптоми, при яких потрібно здати гінекологічні мазки на флору:

  • свербіння, печіння та поколювання в області геніталій;
  • почервоніння або подразнення слизової оболонки піхви;
  • біль у нижній частині живота чи в області статевих органів;
  • набряк піхви, статевих губ та клітора;
  • кров та біль під час статевих актів;
  • часте чи болюче сечовипускання.

Мікроскопія мазка на флору також може бути призначена лікарем за наявності патологічних виділень з піхви жовтого, зеленого, білого чи червоного кольору. Бактеріоскопія урогенітального мазка для жінок може бути призначена гінекологом чи урологом.

Підготовка до мазка на флору полягає у відмові від статевих контактів, спринцювання, використання вагінальних препаратів (мастил, кремів, свічок). Перед дослідженням урогенітального мазка також рекомендується не мочитися протягом двох-трьох годин. Етапи забору біологічного матеріалу в жінки:

  1. Пацієнтка опускається в гінекологічне крісло для зручності забору матеріалу.
  2. Лікар оглядає піхву за допомогою спеціального дзеркала.
  3. Гінеколог акуратно проводить щіточкою по різних областях піхви та шийки матки. За потреби лікар також бере зразок з уретри.
  4. Отриманий зразок поміщається у спеціальний контейнер та відправляється до лабораторії.

Норми мазка на бактеріоскопію залежать від місця забору біологічного матеріалу (уретра, піхва, шийка матки). При вагітності норми мазка на флору інші, для розшифровки необхідно звернутися до гінеколога.

Таблиця розшифровки норми мазка на флору в жінок

Показники

Уретра

Піхва

Шийка матки

Лейкоцити

до 5

до 10

до 30

Еритроцити

до 5

до 5

до 5

Епітелій

до 15

до 15

до 5

Грибок

відсутній

відсутній

відсутній

Слиз

відсутній

відсутній

відсутній

Флора

відсутня

відсутня

відсутня

Наявність підвищеної кількості лейкоцитів у бактеріоскопії мазка вказує на запальний процес, який може бути характерним для венеричних захворювань (наприклад, трихомоніазу, хламідіозу), кольпіту та вагініту. Результати мазка не є діагнозом, тому для їх розшифровки необхідна консультація гінеколога.

Бактеріоскопія (мазок на флору в чоловіків) у Харкові

Бактеріоскопія мазка в чоловіків застосовується для визначення складу мікрофлори сечовипускного каналу, виявлення запальних процесів. Мазок на флору може показати наявність патогенних мікроорганізмів в уретрі. Етапи отримання матеріалу для мікроскопічного дослідження урогенітального мазка:

  1. Уролог акуратно вводить спеціальну щіточку в уретру на кілька сантиметрів.
  2. Лікар робить обертальні рухи для забору клітин із сечовипускного каналу.
  3. Після забору матеріалу лікар витягує щіточку, мазок поміщає у спеціальний контейнер та направляє до лабораторії.

У нормі в чоловіків кількість лейкоцитів не перевищує 5 клітин на поле зору, епітелію уретри – до 10 клітин. Флору складають поодинокі палички та невелика кількість слизу.

Розшифровка цитологічних аналізів у Харкові

Результати цитологічних аналізів не є діагнозом. Для розшифрування бактеріоскопії у жінок необхідна консультація гінеколога, мазка на флору в чоловіків, цитології сечі та сечового міхура – уролога, дослідження молочних залоз – мамолога.

За результатами розшифровки цитологічних досліджень (наприклад, мазка на флору, цитології сечі) лікар може направити на додаткові дослідження. Для уточнення діагнозу пацієнту можуть призначити інші лабораторні аналізи (наприклад, крові), УЗД, КТ, МРТ.

Записатися на цитологічні аналізи (в тому числі на бактеріоскопію, рідинну цитологію, ПАП-тест) у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті. Уточнити ціни здачі лабораторних аналізів в ЄРЦ можна по телефону в наших операторів або на сайті.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар