Logo

Лікування плоскоклітинного раку шкіри в Харкові

Плоскоклітинний рак (карцинома плоских клітин) – це тип злоякісної пухлини, що виникає у плоских епітеліальних клітинах, які утворюють верхній шар тканин. Види плоскоклітинного раку:

  • нероговіючий плоскоклітинний рак. Клітини раку не виявляють ознак зроговіння або кератинізації (відлущування). Рак може вражати різні органи, включаючи легені, травний тракт, сечовий міхур;
  • роговіючий плоскоклітинний рак. Характеризується наявністю рогових чи кератинізованих структур. Рак часто пов'язаний із тривалим впливом інтенсивного ультрафіолетового випромінювання. Може проявлятися у вигляді товстого рогового нальоту, пухлини на шкірі.
  • базалоїдний плоскоклітинний рак. Має ознаки базаліоми та плоскоклітинного раку шкіри. Зазвичай має щільну, тверду консистенцію та високу клітинну щільність. Клітини раку можуть бути дрібними, округлими та містити мало цитоплазми;
  • залізисто-плоскоклітинний рак (аденосквамозний рак). Характеризується змішаним ростом та появою плоских і залізистих структур.

За ступенем поширення та впливу на навколишні тканини виділяють інвазивну та неінвазивну форми. Інвазивний плоскоклітинний рак може інвазувати сусідні та віддалені шари шкіри й органи, лімфатичні вузли. При неінвазивному плоскоклітинному раку (карциномі in situ) ракові клітини містяться в межах початкової області та не метастазують.

Також виділяють диференційований плоскоклітинний рак, при якому ракові клітини за ступенем зрілості та структурою більше схожі на здорові. Оскільки ракові клітини частково зберігають особливості та функції здорових, прогноз при диференційованому раку кращий.

Плоскоклітинний рак шкіри походить з плоских клітин, які утворюють верхній шар шкіри (епідерміс). Пройти діагностику та лікування плоскоклітинної карциноми в Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі».

Причини плоскоклітинного раку шкіри

Плоскоклітинний рак шкіри найчастіше розвивається на шкірі, яка піддається впливу сонця (наприклад, на голові, тильній стороні долонь, вухах та губах). Більшість плоскоклітинних карцином шкіри виникають через надмірну дію ультрафіолетового випромінювання (наприклад, від сонця, соляріїв). Фактори ризику плоскоклітинного раку:

  • генетична схильність;
  • сонячні опіки на шкірі;
  • вікові зміни;
  • передракові ураження шкіри (актинічний кератоз);
  • хронічні рани шкіри (наприклад, при екземі, псоріазі);
  • ослаблена імунна система;
  • вплив радіації на шкіру;
  • пігментна ксеродерма (генетичне захворювання, що викликає підвищену чутливість до сонячного світла);
  • наявність вірусу папіломи людини (ВПЛ);
  • хімічна дія (наприклад, миш'як).

Підвищений ризик розвитку плоскоклітинного раку (карциноми) в людей зі світлим і рудим волоссям, зеленими та блакитним очима. Імовірність розвитку онкології збільшується, оскільки менша кількість пігменту (меланіну) в шкірі забезпечує менший захист від шкідливого ультрафіолетового випромінювання.

Симптоми та стадії плоскоклітинного раку шкіри

На розвиток плоскоклітинної карциноми можуть вказувати шкірні утворення, що довго не гояться (наприклад, рана, садна, папула, вузлик або пляма). Шкіра навколо них має ознаки пошкодження сонцем: зморшки, зміни пігменту, втрата еластичності. Можливі симптоми плоскоклітинного раку:

  • плоска виразка з лускатою кіркою;
  • твердий червоний вузлик;
  • область запалення на старому шрамі або виразці;
  • груба ділянка, що лущиться, на губі (може перетворитися на відкриту виразку);
  • червона шорстка пляма в роті.

Іноді рак проявляється у вигляді новоутворень, піднятих по краях з нижчою областю в центрі, де можуть з’являтися виразки і проростати в тканини, що знаходяться нижче. У задньому проході або на геніталіях може з'являтися пляма або виразка, що виступає над поверхнею, схожа на бородавку.

Залежно від розміру та ступеня поширення пухлини виділяють кілька стадій карциноми плоских клітин.

Стадії плоскоклітинного раку

Стадії плоскоклітинного раку

Стадія

Особливості

0 стадія

Карцинома in situ (неінвазивний рак або хвороба Боуена) – ракові клітини обмежені лише у верхньому шарі шкіри

I стадія

На початковій стадії плоскоклітинного раку шкіри пухлина діаметром не більше двох см без поширення на навколишні тканини

II стадія

Пухлина діаметром більше двох см або з невеликим поширенням на довколишні тканини

III стадія

На 3 стадії плоскоклітинний рак поширюється на довколишні лімфатичні вузли

IV стадія

Метастази плоскоклітинного раку знаходяться в органах або лімфатичних вузлах, віддалених від первинної пухлини

 За відсутності лікування плоскоклітинний рак, що виникає у поверхневих шарах епідермісу, може поширюватися на інші органи. Метастази при плоскоклітинному раку переважно переносяться лімфогенним шляхом (через лімфу) та вражають здорові тканини, лімфатичні вузли, кістки та внутрішні органи (легені, печінка).

Повністю позбутися базаліоми, меланоми та плоскоклітинного раку шкіри можна на початковій стадії, коли рак вразив лише верхній шар шкіри. Для запобігання прогресування злоякісної пухлини шкіри необхідно звернутися до онкодерматолога відразу після виявлення ознак раку.

Діагностика плоскоклітинного раку шкіри в Харкові

При появі виразки на шкірі необхідно звернутися до лікаря, який допоможе диференціювати рак з гангренозною піодермією і трофічними виразками, що не гояться. Вузлову форму плоскоклітинного раку слід відрізняти від кератоакантоми.

При утворенні у вигляді бляшки з лусочками слід провести диференціальну діагностику з базальноклітинним раком, бородавками, актинічним та себорейним кератозом, псоріазом та нумулярною екземою. Діагностика плоскоклітинного раку може включати:

  • збирання анамнезу. Лікар вивчає сімейний та особистий анамнез пацієнта, дізнається про хронічні захворювання шкіри, наявність генетичної схильності до раку шкіри;
  • аналіз скарг. Онкодерматолог аналізує симптоми (свербіж, печіння, кровоточивість), час їх появи;
  • огляд шкіри. Лікар оглядає здорові та уражені тканини;
  • дерматоскопія плоскоклітинного раку шкіри. Передбачає огляд новоутворень шкіри за допомогою збільшувального пристрою – дерматоскопа. Онкодерматолог оцінює структуру, форму, колір, текстуру виразки, бородавки, папули чи плями;
  • зіскрібок з цитологічним дослідженням. Під час дослідження лікар здійснює забір клітин з поверхні шкіри або з новоутворення, вивчає їх під мікроскопом для виявлення ракових клітин;
  • біопсія з гістологічним дослідженням. Онкодерматолог відсікає невеликий шматок ураженої тканини й направляє на гістологію для визначення природи новоутворення (плоскоклітинний рак шкіри чи доброякісна пухлина);
  • комп'ютерна томографія (КТ). Призначається для виявлення віддаленого та регіонарного метастазування;
  • магнітно-резонансна томографія (МРТ). Необхідна при великому утворенні для оцінки поширення раку в глибокі шари шкіри, прилеглі структури та органи.

Також лікар може направити на здачу антигену плоскоклітинної карциноми – білка, який виробляють ракові клітини. Аналіз на маркер плоскоклітинного раку береться з вени.

Лікування плоскоклітинного раку шкіри в Харкові

Курс терапії плоскоклітинного раку шкіри залежить від стадії, розташування, розміру пухлини, наявності метастазів та загального стану пацієнта. Можливі варіанти лікування плоскоклітинного раку шкіри:

  • хірургічне видалення пухлини. Залежно від розміру та місця пухлини, хірург може проводити видалення пухлини з невеликим (часткову ексцизію) або великим (широку ексцизію) запасом здорової тканини. Також може бути проведена операція за методом Моха, що передбачає пошарове відсікання раку з подальшою мікроскопічною перевіркою;
  • променева терапія. При променевій терапії ракові клітини опромінюють рентгенівськими або гамма-променями для їх знищення. Застосовується для зменшення розмірів пухлини перед хірургічним втручанням, лікування ракових клітин, що залишилися після операції або контролю росту метастазів.
  • хіміотерапія. Включає застосування сильнодіючих препаратів для знищення ракових клітин. Використовується у випадках поширення раку на віддалені органи та лімфатичні вузли, при неможливості проведення операції чи променевої терапії.

Лікар може призначити імунотерапію, спрямовану на активацію імунної системи для боротьби з раковими клітинами, які раніше «ігнорувалися» організмом через білки, які виробляє пухлина. Може включати застосування імуномодулюючих препаратів або моноклональних антитіл, що зазвичай призначається при прогресуванні раку або неможливості застосування інших методів лікування.

Записатися на консультацію до онкодерматолога та лікування плоскоклітинного раку шкіри в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар