- >
- >
- >
Лікування меланоми в Харкові
Рак шкіри – це злоякісне новоутворення, що розвивається з різних шарів епітелію. Види раку шкіри:
- меланома (розвивається з клітин, що виробляють пігмент меланін);
- базальноклітинний рак шкіри (базаліома починається в базальних клітинах, які виробляють нові клітини після відмирання старих);
- плоскоклітинний рак шкіри (виникає в плоскоклітинних клітинах, що утворюють середній та зовнішній шари шкіри).
При підозрі на рак шкіри (базаліому, меланому та плоскоклітинний рак) необхідно проконсультуватися з онкодерматологом. Отримати консультацію онкодерматолога та пройти лікування раку шкіри в Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі».
Що таке меланома
Меланома – це пухлина, яка розвивається у клітинах (меланоцитах), що виробляють меланін – пігмент, якмй надає колір шкірі. Меланома є найбільш агресивним видом раку, який часто рецидивує, метастазує гематогенним (через кров) або лімфогенним (через лімфу) шляхом.
Небезпека меланоми шкіри полягає в можливості спонтанного регресу, під час якого вона поступово зникає з поверхні шкіри та надалі проявляється у вигляді метастазів в органах та лімфовузлах. Зазвичай пухлина з'являється на шкірі, проте також може вражати сітківку, слизові та мозкові оболонки.
Причини розвитку меланоми
В організмі людини відбувається постійне оновлення клітинного складу шкіри та слизових оболонок: старі клітини поверхневого шару поступово відмирають, після чого утворюються нові меланоцити. Пошкодження генетичної інформації клітини може спричинити злоякісне переродження тканин.
Більшість меланом розвиваються на незміненій шкірі, проте іноді виникають у родимках. Для зниження ризику меланоми за наявності коричневої або червоної родимки важливо звернутися до онкодерматолога при виявленні змін у її формі, кольорі та розмірі. Точна причина меланоми на обличчі та тілі невідома. Фактори ризику меланоми:
- надмірна дія ультрафіолетового випромінювання (справляє негативний вплив на меланоцити);
- бліда шкіра (нестача пігменту в клітинах обумовлює менш надійний захист тканин від ультрафіолетового випромінювання);
- наявність сонячних опіків;
- велика кількість родимих плям та родимок (більше 50);
- генетична схильність до раку шкіри;
- формування аномальних (диспластичних) родимок, що характеризуються зміненою клітинною структурою.
Підвищений ризик розвитку меланоми в людей із ослабленою імунною системою. У групі ризику меланоми на голові та руках також перебувають люди з пігментною ксеродермою – рідкісним спадковим захворюванням, що впливає на здатність клітин відновлювати пошкодження ДНК. Рак шкіри у дітей виникає рідко, проте може мати агресивніший перебіг, ніж у дорослих.
Види меланоми
Піднігтьові меланоми зазвичай з'являються на великому пальці ноги чи руки. Починається меланома як коричнево-чорні плями на нігтьовому ложі, зміна кольору може бути у вигляді довгої тонкої лінії або смуги, мати неправильну форму. При меланомі нігтів знебарвлена ділянка нігтя може товщати або розщеплюватися. Види меланоми:
- безпігментна меланома. Вид новоутворення, який не виробляє пігмент меланін. Через відсутність пігменту рак може бути важко помітити. Діагностується рідко, проте має більш агресивний перебіг;
- вузлова меланома. Розвивається в товщі шкіри, зазвичай починається з появи родимки, яка може бути чорною, коричневою чи різнокольоровою. Вузлова меланома може швидко рости та поширюватися на інші частини тіла;
- лентигінозна меланома. Виникає на основі родимок або плям на шкірі, які вже є на тілі людини, характеризується повільним ростом.
Меланоми також можуть з'являтися на слизовій оболонці носа, рота, стравоходу, заднього проходу, сечовивідних шляхів та піхви. Очна меланома найчастіше виникає у судинній оболонці (сітківці), може викликати погіршення зору.
Симптоми та стадії меланоми
Доброякісні родимки зазвичай мають однорідний колір (жовтувато-коричневий, коричневий), чіткі межі, що відокремлюють родимку від навколишньої шкіри. Вони овальні або круглі й зазвичай менше шести міліметрів у діаметрі. На розвиток ракової родимки вказують зміни у її зовнішньому вигляді. Симптоми меланоми:
- асиметрична форма;
- нерівні або зазубрені краї;
- нечіткі межі новоутворення;
- нерівномірний розподіл кольору родимки (різні ділянки новоутворення можуть бути темно-коричневими, сірими чи чорними);
- розмір родимки більше шести міліметрів;
- збільшення новоутворення у розмірах.
Відрізнити меланому нігтя від грибка можна за симптомами. На відміну від грибка, меланома може викликати появу сірої, коричневої або чорної смуги на нігті, зміну форми або потовщення нігтьової пластини, а також біль та кровотечу з-під нігтя.
Стадії меланоми визначаються в залежності від того, наскільки глибоко пухлина проникла в шкіру, і чи поширилася вона на лімфатичні вузли чи інші органи.
Стадії меланоми | |
Нульова стадія | На початковій стадії меланома знаходиться тільки у верхньому шарі шкіри (епідермісі) й не поширюється на більш глибокі шари шкіри або на інші частини тіла (меланома in situ) |
Перша стадія | Меланома менше двох мм і проникла лише в шкіру, метастази відсутні |
Друга стадія | Ракова пухлина може бути більше двох мм, але не проникла в глибокі шари шкіри чи сусідні лімфатичні вузли |
Третя стадія | Меланома проникла в глибокі шари шкіри або поширилася на найближчі (регіонарні) лімфатичні вузли |
Четверта стадія | Рак поширився на віддалені лімфатичні вузли чи інші органи. Метастази меланоми можуть виникати на здорових ділянках шкіри, у легенях, печінці, кістках та головному мозку. |
Курс терапії меланоми залежить від стадії злоякісного утворення. Зменшити ризик прогресування патології допоможе звернення до онкодерматолога одразу після виявлення незвичайної родимки чи нової пігментованої плями на шкірі.
Діагностика меланоми в Харкові
Перед початком лікування онкодерматолог збирає анамнез та оглядає шкірні покриви. Діагностика меланоми включає:
- дерматоскопія. Передбачає дослідження уражених шкірних покривів під багаторазовим збільшенням з допомогою спеціального апарату – дерматоскопа;
- біопсія. Під час біопсії лікар здійснює забір невеликої кількості тканини з ураженої ділянки шкіри та відправляє її на гістологічний аналіз.
Біопсія дозволяє дізнатися про природу новоутворення (доброякісне або злоякісне). Залежно від отриманого результату онкодерматолог підбере курс лікування.
Лікування меланоми в Харкові
Доброякісних меланом не буває, тому в разі підтвердження діагнозу лікар призначає КТ за онкопротоколами для виключення уражень лімфатичних вузлів та наявності метастазів. На ранній стадії меланома лікується хірургічно за допомогою її повного видалення.
Видалення меланоми, що уразила верхній шар шкіри, можливе під час проведення біопсії. За наявності товстішого ураження лікар видаляє ракові тканини, а також шар тканини під шкірою.
При виявленні ураження лімфатичних вузлів чи наявності метастазів лікар підбирає індивідуальний курс терапії, який залежить від стадії пухлини. Можливі варіанти лікування меланоми:
- імунотерапія при меланомі. Метод лікування раку шкіри, що ґрунтується на стимуляції імунної системи пацієнта для руйнування ракових клітин;
- таргетна терапія. Метод спрямований на блокування певних молекул, відповідальних за ріст і розмноження ракових клітин.
Звернення до лікаря при виявленні мінімальних змін у родимці або іншому утворенні на шкірі, появі ран, що довго не гояться, допоможе своєчасно діагностувати меланому й розпочати лікування. При виявленні меланоми на ранній стадії, коли пухлина обмежена верхнім шаром шкіри, терапія проходить легше.
Записатися на консультацію до онкодерматолога та лікування меланоми в дорослих та дітей у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, зазначеним на сайті.