ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Запитати онлайн

МРТ черевної порожнини

Магнітно-резонансна томографія – це метод діагностики, який використовують для оцінки локальних патологічних процесів і їх детальної характеристики.

Іншими словами, дане обстеження дозволяє уважно вивчити вже виявлену проблему в кожному окремо взятому органі або виявити приховані ураження.

У черевній порожнині знаходяться такі органи як печінка, селезінка, підшлункова залоза, кишечник. Іноді навіть особистий лікар, направляючи на МР-дослідження черевної порожнини, має на увазі органи малого тазу (гінекологія або урологія). При оцінюванні кожного з цих органів є свої особливості МР-дослідження, використовуються різні протоколи сканування, своя послідовність, площини сканування та протоколи введення контрастної речовини.

Кишечник на цьому тлі – окрема розмова, він перистальтує й дає динамічні артефакти. Щоб його оцінити, потрібна особлива підготовка і навіть особливе положення пацієнта на столі. Якщо знехтувати цими важливими нюансами й відсканувати всі органи черевної порожнини одночасно, за допомогою «усередненого» протоколу сканування, то існує дуже високий ризик недообстежити той чи інший орган і пропустити пухлину.

Саме тому таке усереднене обстеження як МРТ черевної порожнини вважається неінформативним і не рекомендується для оцінювання різних захворювань органів черевної порожнини і малого таза.

 

 

 

Тому, коли не йдеться про онкозахворювання, органи черевної порожнини скануються за спеціалізованими протоколами, такими як:

  • МР холангіопанкреатографія (MRCP)
  • МРТ підшлункової залози (до- і постконтраст + MRCP)
  • МРТ печінки
  • МР ентерографія/колонографія

Інша ситуація з МРТ органів заочеревинного простору, до яких належать надниркові залози та нирки. В даному випадку всі органи розташовані в паравертебральних зонах, і складнощів з їх одномоментним скануванням не виникає.

Ситуація з органами малого таза (пряма кишка, сечовий міхур, матка з придатками у жінок або простата в чоловіків) в ідеалі потребує окремих спеціалізованих протоколів сканування на кожен з органів для їх адекватного оцінювання, але припускає й оглядове сканування для виявлення ураженої ділянки.

Що ж робити, якщо виникає необхідність в МР-обстеженні всієї черевної порожнини?

Існує кілька альтернатив. При планових оглядах і відсутності конкретних скарг найбільш економічним і безпечним методом буде проведення УЗД органів черевної порожнини. Для пацієнтів після 50 років, пацієнтів зі скаргами на дискомфорт у зоні живота або малого таза, або мають онкоспадковість, рекомендується проведення КТ тулуба з внутрішньовенним контрастним посиленням або КТ органів черевної області, або ж заочеревинного простору з внутрішньовенним контрастним підсиленням.

У разі, якщо лікарю необхідна саме МРТ, оптимальним варіантом буде проведення МРТ певної зони з оцінкою поширення в черевну порожнину. Наприклад: МРТ печінки; МРТ підшлункової залози; МРТ онкогінекології; МРТ простати; МРТ сечового міхура + перитонеальне стадіювання.

Таким чином буде проведене сканування тим протоколом, який передбачений саме для зазначеної клінічної задачі, плюс, оцінка ураження очеревини.

ВАЖЛИВО! Завжди, якщо йдеться про підозру на онкозахворювання або вже підтверджений онкопроцес, що потребує детального вивчення, необхідно проводити МРТ ураженого органу з додаванням перитонеального стадіювання!

Для більш детального вивчення цих обстежень ви можете перейти в розділ ОНКОПРОТОКОЛИ

 

Маєте інші запитання? Поставте їх лікарю

  Refresh Captcha  
 
Задать вопрос врачу

  Refresh Captcha  
 
Залишити відгук

  Refresh Captcha