Мастит: симптоми, причини та лікування

Мастит: симптоми, причини та лікування
10 9642
Створено 2023-06-28 13:25:58

Мастит у жінок найчастіше розвивається на ранніх етапах лактації, при цьому в 74-95% випадків спостерігається у перші три місяці годування груддю.

Що таке мастит?

Мастит – це запалення та набряк молочної залози, зазвичай спричинені інфекційним процесом у тканинах. На діагностиці, лікуванні та профілактиці маститу спеціалізується мамолог.

Симптоми маститу

Характерною ознакою захворювань молочних залоз є гострий біль у грудях, який може посилюватися під час годування груддю. Починається мастит із почуття набрякання та появи ущільнення в молочній залозі. Інші симптоми маститу:

 • набряклість тканини молочної залози;
 • підвищена чутливість та печіння у грудях;
 • почервоніння шкіри (зазвичай має клиноподібну форму);
 • потовщення тканини молочної залози;
 • виділення з сосків (з прожилками крові чи білі);
 • підвищена температура (від 38,3°С);
 • тепла на дотик шкіра в ділянці молочної залози.

Симптомом маститу при ГВ (грудному вигодовуванні) є утруднений відтік молока. Гострий мастит супроводжується нудотою, блюванням, головним болем, а також втомою та лихоманкою. При хронічному маститі біль у молочній залозі проявляється в періоди загострень.

Причини маститу

Призвести до розвитку запалення молочної залози может ушкодження шкіри сосків, спричинене дерматологічними захворюваннями (екземою, дерматитом, псоріазом, лишаєм), прикрасами (пірсингом). Інші причини маститу:

 • запалення шкіри молочної залози;
 • паління (через вплив токсинів, що містяться в тютюні);
 • ослаблена імунна система (на фоні діабету, аутоімунних патологій);
 • наявність встановлених грудних імплантів;
 • вищипування або гоління волосся в області сосків (інфекція проникає через порізи на шкірі);
 • запальна карцинома молочної залози.

Наявність перенесеного маститу збільшує ризик повторного запалення тканин молочної залози. З патологією можуть зіткнутися жінки, які нещодавно перенесли операцію на молочній залозі.

Мастит у дітей може розвинутися в перші тижні життя через гормональні зміни (після народження у дитини знижується концентрація естрогену, отриманого від матері під час вагітності). У немовляти мастит проявляється огрубінням шкіри, гіперемією (почервонінням) і гіпертермією (нагріванням), а також капризністю і плачем.

Види маститу

Залежно від локалізації запалення у молочній залозі розрізняють різні типи маститу.

Види маститу

Інтрамамарний мастит

Локалізується безпосередньо в тканинах молочної залози

Поверхневий мастит

Підшкірний мастит, при якому уражаєтся область біля соска

Ретромамарний мастит

Характеризується абсцесом у жировій клітковині

Субареолярний мастит

Локалізується на межі ареоли та шкіри молочної залози

Тотальний мастит

Уражаються всі відділи та тканини молочної залози (включаючи ареолу та жирову клітковину)

Також мамологи виділяють серозний мастит, який є запаленням молочної залози без інфекції. Проявляється погіршенням загального стану, високою температурою, болем у грудях, почервонінням шкіри молочної залози.

Мастит у жінок, які не годують груддю

Мастит у жінок, які не годують груддю може розвинутися під час менопаузи через хронічне запалення протоків нижче соска. Гормональні зміни в організмі можуть призвести до закупорки молочних протоків відмерлими клітинами шкіри. Закупорені протоки роблять груди більш відкритими для бактеріальної інфекції, що призводить до повторюваних епізодів маститу.

Лактаційний мастит

Мастит у мами, яка годує груддю, розвивається у разі неправильного годування або прикладання дитини до грудей. Інші причини лактаційного маститу:

 • закупорка молочної протоки. Розвивається при неповному випорожненні грудей під час годування, що спричиняє застій молока (є сприятливим середовищем для розмноження бактерій);
 • потрапляння бактерій у молочну залозу. Інфекція проникає через тріщину в шкірі соска чи отвір молочної протоки.

Післяпологовий мастит може з'явитися у разі носіння обтягуючого бюстгальтера або сильного тиску на груди (наприклад, при носінні важких сумок або використанні паска безпеки). Зайвий тиск на молочні залози сприяє застою молока. На мастит при ГВ вказують біль у грудях та температура.

Нелактаційний мастит

Нелактаційний мастит може розвинутися на тлі зниження імунітету, гормональних змін через потрапляння інфекції в молочну залозу. Нелактаційний мастит не розсмоктується та потребує обов'язкового лікування.

При неправильному чи несвоєчасному лікуванні маститу може розвинутись абсцес молочної залози. На абсцес вказують рухливі та болючі утворення під шкірою, які мають правильні й чіткі краї.

Гнійний мастит

Гнійний мастит – запалення молочної залози, яке супроводжується утворенням у тканинах молочної залози осередків із гнійним вмістом. Стадії гнійного маститу:

 • інфільтративний мастит. На початковій стадії маститу порожнина гнійника ще не сформована;
 • абсцедуючий мастит. Характеризується формуванням порожнини, заповненої гноєм, а осередок запалення відокремлений від здорових тканин;
 • флегмонозний мастит. Запальний процес поширюється на здорові тканини та інфікує їх;
 • гангренозний мастит. Відбувається некроз (відмирання) тканин молочної залози, збільшується ризик розвитку сепсису.

При гнійному маститі біль у молочній залозі посилюється при пальпації через поширення гнійного вмісту на навколишні тканини. Характеризується збільшенням молочної залози, виділенням гною з сосків.

Мастит у чоловіків

Мастит у чоловіків може розвиватися через потрапляння бактерій та грибків у грудні залози через ушкодження шкіри (глибокі подряпини, садна, тріщини сосків). Також інфекція може поширитися на грудні залози через кров або лімфу з інших осередків інфекції (наприклад, з піднебінних мигдалин).

Розвитку маститу в чоловіків також сприяють гінекомастія, при якій залізисті тканини молочних залоз збільшуються. У групі ризику перебувають  чоловіки з ослабленим імунітетом та цукровим діабетом.

Способи лікування маститу

Для діагностики маститу мамолог збирає анамнез, аналізує скарги пацієнта, проводить УЗД чи МРТ (за наявності грудних імплантів) молочних залоз. Лікування маститу може включати:

 • антибактеріальні препарати;
 • знеболювальні засоби;
 • нестероїдні протизапальні препарати.

Гнійний мастит лікується без операції, проте потребує розрізу та дренування абсцесу, які необхідні для видалення гною й очищення порожнин, що утворилися в молочних залозах. Лікувати мастит вдома можна, проте необхідно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря.

Для зняття болю в молочній залозі мамолог може порекомендувати використання теплих компресів. Для усунення закупорки протоків та запобігання застою молока необхідно масажувати груди легкими рухами від запаленої області до соска (дозволить збільшити приплив молока). Важливо продовжувати годувати грудьми при маститі (для випорожнення молочних протоків), годування безпечне для дитини й не може зашкодити їй.

Профілактика маститу

Профілактика маститу в мам, які годують груддю, полягає у використанні різних поз для годування, зціджуванні молока (при його великій кількості) між годуваннями для запобігання застою. Запобігти маститу в жінок, які не годують груддю, та чоловіків допоможе дотримання правил гігієни, захист грудей від пошкоджень, відмова від використання прикрас для сосків (пірсингу).

Цю статтю прочитали 9642
Рейтинг статті 5 з 5 на основі 3 оцінок

Запитати онкохірурга ЄРЦ

Популярні статті

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар
ERC Logo
Укр | Рус