КТ одного з сегментів кінцівки – дослідження, що дозволяє з високим ступенем точності визначити наявність дефектів у м'яких і твердих тканинах плеча, передпліччя, стегна або гомілки. Проводиться як дорослим, так і дітям.
У яких випадках призначається
Лікар може направити на КТ сегмента кінцівки, якщо в пацієнта є скарги на біль у руках або ногах, скутість рухів. Найчастіше необхідність у дослідженні виникає після травм, при підозрах на онкологію. Також його обов'язково включають у програму підготовки до майбутньої операції. Після її проведення метод служить для оцінки результатів лікування.
Ще одне показання – вивчення стану кісток перед вживлянням імплантату.
Що виявляє
Комп'ютерна томографія дає можливість оглянути досліджувану область з різних ракурсів. Завдяки цьому вдається виявити:
- тріщини та переломи різного ступеня тяжкості;
- деструкцію кісток (руйнування і заміну патологічною тканиною);
- запальні процеси;
- патологічні зміни в суглобах;
- наявність пухлин, зокрема лімфатичних гранулем;
- аномалії судинної системи.
За результатами дослідження діагностують остеомієліт, туберкульоз, артрит, артроз та інші захворювання.
Наскільки безпечно
Метод заснований на використанні рентгенівського випромінювання. Тому в багатьох пацієнтів виникають сумніви в його безпеці для здоров'я. Однак ці побоювання марні. Доза опромінення при проведенні КТ досить мала – значно менша, ніж при рентгенографії. До того ж, у «Європейському Радіологічному Центрі» використовується новітнє обладнання з сучасним програмним забезпеченням, що дає змогу за необхідності знижувати променеве навантаження до 50%.
Переваги методу
До переваг комп'ютерної томографії належать:
- можливість обстежувати пацієнтів з металевими імплантатами (протези, кардіостимулятори та ін.) – на відміну від МРТ;
- низьке променеве навантаження – на відміну від рентгенографії;
- можливість виявити новоутворення у кісткових структурах;
- додаткова візуалізація (при введенні контрасту) оточуючих суглоб м'яких тканин і прилеглих судин, що робить діагностику більш точною й достовірною;
- швидкість і доступність обстеження.
Як підготуватися
Це дослідження найчастіше проводиться без контрастного посилення і спеціальних підготовчих заходів не передбачає. За необхідності введення контрасту лікар або медсестра дадуть попередні інструкції.
З собою потрібно принести (за наявності):
- направлення персонального лікаря;
- виписку з історії хвороби або амбулаторної медкарти;
- знімки і висновки досліджень, які ви проходили до цього (як КТ, так і МРТ, УЗД та інших);
- інші документи, що мають відношення до вашого захворювання.
Як проводиться
Пацієнт приходить на обстеження у зазначений при запису час і після реєстрації проходить до кабінету КТ. Там він лягає на стіл томографа. Під час сканування за ним із суміжної кімнати спостерігає лікар-рентгенолог. Сканер починає здійснювати оберти навколо досліджуваної ділянки.
Процедура абсолютно безболісна, триває не більше п'яти хвилин.
У «Європейському Радіологічному центрі» сеанс комп'ютерної томографії проводиться на 64-зрізовому томографі відкритого типу SOMATOM Definition AS.
Ціна КТ одного з сегментів кінцівки в ЄРЦ включає вартість витратних матеріалів, зокрема, контрасту (при необхідності його застосування). На руки видається рентгенівська плівка з найбільш інформативними знімками, комп'ютерний диск, на якому записаний весь процес сканування, а також діагностичний висновок, підписаний двома фахівцями.