- >
- >
- >
Лікування спортивних травм в Харкові
Спортивні травми – це пошкодження кісток, зв'язок, сухожиль та м'язів, зазвичай отримані під час виконання фізичних вправ, тренувального та змагального процесів. Пройти діагностику та лікування травми в Харкові можна у відділенні спортивної травматології у «Європейському Радіологічному Центрі».
Причини спортивної травми
Спортивні травми ніг та рук зустрічаються в індивідуальних (плаванні, стрибках у воду, легкій та важкій атлетиці, єдиноборствах) та командних (футболі, волейболі, баскетболі та хокеї) видах спорту. Причини спортивних травм:
- неправильна техніка виконання вправ;
- відсутність розминки перед тренуваннями;
- фізична непідготовленість до вправ;
- часті та інтенсивні тренування;
- попередня спортивна травма (наприклад, коліна, плеча, ліктя);
- носіння взуття, яке не забезпечує достатньої підтримки;
- швидка зміна інтенсивності фізичних вправ;
- недостатня гнучкість;
- відмова від носіння необхідного екіпірування (наприклад, наколінників у волейболі, шолома в хокеї).
Ризик спортивних травм плеча та коліна підвищений у командних видах спорту через наявність контактів (зіткнень, боротьби, підніжок) з іншими гравцями. У спортивній гімнастиці часто зустрічаються травми верхніх кінцівок, спричинені падінням, пошкодження шиї, попереку, струси головного мозку.
Зі спортивними травмами гомілкостопа, колінного та плечового суглобів можуть зіткнутися люди, які не є професійними спортсменами, під час фітнесу, кардіовправ (наприклад, табати), бігу. Також спортивні травми можуть бути отримані під час повсякденних справ або під час роботи (при виконанні повторюваних дій).
Види та локалізація спортивних травм
Залежно від протікання виділяють гострі (виникають внаслідок раптової події, наприклад, падіння, неправильного руху) та хронічні (розвиваються з часом) спортивні травми. Класифікація спортивних травм за локалізацією:
- плече (запалення чи розрив обертальної манжети плеча, вивих, бурсит);
- лікоть (латеральний та медіальний епікондиліт);
- кисть та пальці (перелом, вивих, тендовагініт);
- коліно (надрив та розрив меніска, пошкодження хрестоподібної зв'язки, пателофеморальний синдром);
- гомілкостоп (вивих, розтягнення, тендиніт, пошкодження ахіллового сухожилля).
Виділяють спортивні травми хребта (наприклад, вивих міжхребцевого диска, перелом), які можуть бути викликані використанням надмірної ваги під час виконання вправ, падінням чи зіткненням з іншим спортсменом. Спортивні переломи можуть бути відкритими, закритими, компресійними, зі зміщенням чи без нього.
Ознаки спортивної травми залежать від її виду, можуть включати біль, припухлість та поколювання в ділянці пошкодженої кістки, сухожилля, зв'язки чи м'яза. При спортивних травмах коліна можуть виникати біль, що посилюється при дотику або ходьбі, зміна ходи (кульгавість), хрустіння в суглобі.
Після травми коліно або лікоть можуть бути гарячими на дотик через запальний процес, збільшення кровотоку в пошкодженій ділянці, подразнення нервових закінчень. Після забиття може спостерігатися припухлість тканин в області пошкодженої кінцівки (наприклад, у коліні, гомілкостопі, кисті).
Лікування спортивних травм у Харкові
Відразу після травми потрібно зупинити виконання фізичних вправ. Для зменшення запалення та болю слід прикласти холодний компрес до місця ушкодження, підняти та зафіксувати кінцівку, звернутися до лікаря.
Діагностика у спортивній травматології включає аналіз скарг, збирання анамнезу, фізичний огляд з пальпацією пошкоджених ділянок, рентген або МРТ (за необхідності). Курс терапії залежить від типу, вираженості та локалізації ушкодження. Лікування спортивних травм може включати:
- спокій та обмеження рухливості. Необхідні для запобігання додатковим ушкодженням та зменшення больового синдрому;
- іммобілізацію. Застосовується для фіксації та обмеження рухів ушкодженої кінцівки, для іммобілізації можуть застосовуватись гіпсові та еластичні пов'язки, бандажі. Іммобілізація може бути необхідна при травмах гомілкостопу, кислі, коліна;
- лікарські засоби. Лікар може призначити анальгетики, протизапальні засоби, мазі та гелі для зменшення запалення, мінімізації больового синдрому та прискорення загоєння;
- масаж. Використовується для покращення циркуляції крові, зняття м'язових спазмів та прискорення процесу загоєння;
- контактна діатермія. Призначається для покращенні кровопостачання, зменшення спазмів м'язів і зняття болю. Контактна діатермія також сприяє прискоренню процесу регенерації тканин та зменшенню запалення;
- ударно-хвильова терапія. Стимулює відновлення тканин, прискорює кровообіг і руйнує кальцинати (відкладення кальцію) у м'язах та сухожиллях.
Лікар також може порекомендувати прикладання теплих або прохолодних компресів при підвернутому гомілкостопі, розтягненні кисті. При серйозних ушкодженнях (наприклад, розриві меніска, компресійному переломі хребта) пацієнту може бути показано хірургічне втручання.
Реабілітація після спортивних травм у Харкові
Для відновлення після спортивних травм лікар розробляє комплекс лікувальної фізкультури, призначає масаж для нормалізації функцій ушкодженої кінцівки. Реабілітація після спортивних травм може включати вправи на відновлення рухливості, збільшення діапазону рухів, підвищення витривалості, розтяжку. Відновлення можна проходити в центрі спортивної травматології чи вдома.
Терміни відновлення після забиття, розтягнення, розриву зв'язки або перелому індивідуальні, залежать від ступеня та локалізації ушкодження, виконання рекомендацій лікаря. Якщо після травми (наприклад, забиття чи вивиху) коліно або лікоть довго болять, необхідно звернутися до лікаря для повторної консультації.
Записатися на діагностику та лікування спортивних травм у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті. Уточнити вартість консультації спортивного ортопеда-травматолога можна також по телефону або на сайті.