- >
- >
- >
Печінкові проби (АЛТ і АСТ)
Печінка – орган, що бере участь у метаболізмі, травленні, детоксикації та виведенні кінцевих продуктів обміну з організму. Кров з кишківника спочатку проходить через печінку, де продукти перетравлення переробляються, трансформуються та зберігаються. До зазначених продуктів належать амінокислоти, вуглеводи, жирні кислоти, холестерин, ліпіди, вітаміни та мінерали.
Захворювання печінки часто протікають безсимптомно або мають слабко виражені ознаки, тому виявити ушкодження чи дисфункцію органу можна за допомогою лабораторних тестів. Для діагностики патологій печінки вимірюється активність ферментів, виявлених у клітинах печінки.
Що таке печінкові проби
Печінкові проби – це комплекс лабораторних досліджень, спрямований на оцінку активності ферментів печінки. Відхилення від норми можуть вказувати на захворювання печінки та жовчовивідних шляхів. Показання до здачі аналізу на печінкові проби:
- нудота та блювання;
- біль чи тяжкість у правому підребер'ї;
- пожовтіння шкірних покривів та склер очей;
- хронічна діарея;
- фекалії світлого кольору;
- гіркий присмак у роті;
- темна сеча;
- асцит (скупчення рідини в черевній порожнині).
Печінкові проби здаються при підозрі на захворювання печінки та для контроля їх лікування. Гастроентеролог може призначити печінкові проби при прийомі лікарських препаратів, які впливають на стан органу.
Регулярно перевіряти печінку необхідно людям, які працюють на шкідливих виробництвах (наприклад, з хімікатами). Зловживання алкоголем – фактор ризику захворювань печінки, тому є показанням до здачі печінкових проб.
Що входить у печінкові проби
Для дослідження ферментів печінки в пацієнта береться венозна кров. У печінкові проби входять:
- аланінамінотрансфераза (АЛТ);
- аспартатамінотрансфераза (АСТ);
- лужна фосфатаза загальна;
- гамма-глутамінтранспептидаза (ГГТП).
Також для дослідження функції печінки лікар може направити на альбумін та білірубін (загальний, прямий та непрямий), тимолову пробу. Вид аналізу підбирається лікарем залежно від симптомів та ймовірного діагнозу пацієнта.
Що показують АЛТ і АСТ (печінкові проби)
АЛТ може бути виявлений у нирках, міокарді, скелетних м'язах, головному мозку, підшлунковій залозі, селезінці та легенях, хоча найбільша тканинна концентрація активності ферменту спостерігається у печінці. Аланінамінотрансфераза (АЛТ) показує пошкодження цілісності та порушення функціонування печінки.
У нормі в аналізі сироватки крові АЛТ виявляють у незначній концентрації. Причини підвищення аланінамінотрансферази:
- генетичні порушення (синдром Жильбера, хвороба Вільсона-Коновалова, спадковий гемохроматоз);
- жировий гепатоз (патологія, при якій у печінці накопичується жир);
- вірусні гепатити A, B, C, D, E, G;
- цироз печінки (заміщення функціональної тканини печінки на рубцеву);
- цукровий діабет І та ІІ типів;
- внутрішньопечінковий холестаз (застій жовчі у печінкових протоках);
- ожиріння;
- гіпотиреоз (недостатнє вироблення гормонів щитоподібної залози);
- злоякісні пухлини печінки;
- гострий та хронічний панкреатит (запалення підшлункової залози);
- аутоімунний гепатит;
- травми, пов'язані з руйнуванням великого об’єму м'язів (наприклад, отримані внаслідок автомобільної аварії);
- міозит (запалення м'язової тканини);
- гестоз (пізній токсикоз при вагітності);
- судинні захворювання, що вражають печінку (наприклад, портальна гіпертензія).
АЛТ підвищений при ураженні печінки, спричиненому вживанням спиртних напоїв (алкогольний гепатит), дією лікарських препаратів (антибіотиків, нестероїдних протизапальних засобів). До підвищення АЛТ може призвести токсичний гепатит – захворювання, при якому клітини печінки руйнуються під впливом отруйних речовин (бензолу, миш'яку, фосфору, міді, метанолу).
АЛТ може бути підвищений у 2-2,5 рази при значному пошкодженні серцевого м'яза на час гострої фази інфаркту міокарда. Причиною підвищеного АЛТ і АСТ також може бути міокардит (запалення серцевого м'яза).
Незначне підвищення АЛТ можливе на тлі надмірної фізичної активності. Результати аналізу АЛТ варіюватимуться в залежності від часу дня (найнижче значення о 4:00, а пікове значення о 16:00).
Знижений рівень АЛТ зазвичай не сприймається як діагностичний критерій. Однак аланінамінотрансфераза може бути знижена при дефіциті вітаміну В6, некрозі, цирозі печінки (при зменшенні кількості синтезуючих АЛТ клітин) або нирковій недостатності.
Аспартатамінотрансфераза – фермент, що існує в печінці, серці, мозку, підшлунковій залозі, нирках, м'язах та багатьох тканинах тіла людини. АСТ здійснює реакцію трансамінування (оборотне перенесення аміногруп з амінокислот на кетокислоту), яка забезпечує синтез та руйнування окремих амінокислот в організмі.
Аналіз АСТ здається для диференціальної діагностики патології печінки та міокарда. Основні причини підвищення аспартатамінотрансферази:
- вірусні інфекції (наприклад, гострий вірусний гепатит);
- пошкодження печінки ліками або іншими токсичними речовинами;
- блокування притоку крові до печінки;
- хронічний гепатит;
- цироз (тривале пошкодження та рубцювання печінки);
- обтурація (закриття просвіту) жовчних протоків, що транспортують жовч із печінки в жовчний міхур та кишківник.
До підвищення аспартатамінотрансферази можуть призвести стани, не пов'язані з печінкою: гостре серцево-судинне захворювання, інтенсивні вправи, м'язова травма, панкреатит, судоми, нещодавно перенесена операція. АЛТ і АСТ також підвищені при онкології через пошкодження тканин, спричинене ростом пухлини та утворенням метастазів.
Після перенесеного інфаркту активність АСТ може підвищитися у п'ять-шість разів. Аспартатамінотрансфераза може бути знижена у вагітних жінок.
Оскільки багато типів захворювань печінки можуть спричинити підвищення рівня АСТ у крові, лікарі не використовують тест на аспартатамінотрансферазу як єдине дослідження для діагностики патологій. Аналіз крові АСТ зазвичай включається до панелі аналізу крові (наприклад, панель ферментів печінки чи комплексну метаболічну панель).
Підготовка до печінкових проб
Для правильної здачі печінкових проб необхідно попередньо підготуватися. Підготовка до АЛТ і АСТ:
- відмова від алкогольних напоїв за добу до аналізу;
- виключення жирної їжі за два дні до дослідження;
- обмеження інтенсивних фізичних вправ щонайменше за 24 години.
Зазвичай аналіз здається вранці натщесерце, оскільки надвечір концентрація ферментів у крові підвищується. Також перед перевіркою АЛТ і АСТ необхідно повідомити лікаря про лікарські препарати, що приймаються. Якщо вони можуть змінити результати обстеження, гастроентеролог тимчасово призупинить прийом або змінить дозування.
АЛТ і АСТ (печінкові проби) в Харкові
Після отримання результатів печінкових спроб лікар може призначити додаткове обстеження (наприклад, УЗД органів черевної порожнини). При підвищенні АЛТ і АСТ лікування полягає в усуненні осередка хвороби. Рекомендації щодо харчування при підвищених печінкових пробах:
- продукти, що містять велику кількість клітковини (свіжі фрукти та овочі, бурий рис);
- зелений та лікарський чаї, в яких містяться лопух, кульбаба або розторопша (допоможуть відновити водний баланс організму);
- продукти з високим вмістом вітаміну С (наприклад, цитрусові, чорна смородина, ожина);
- питний режим.
При підвищенні ферментів лікар призначає гепатопротектори, що сприяють відновленню тканин та клітин печінки, нормалізації її функції. Самолікування захворювань печінки може призвести до посилення симптомів та прогресування патології.
Розшифровка АЛТ і АСТ
На рівень ферментів у сироватці крові можуть впливати вік, стать, індекс маси тіла, підвищений рівень тригліцеридів, резистентність до інсуліну та рівень глюкози в крові. Результати АЛТ і АСТ не є діагнозом, потрібне розшифрування гастроентерологом.
Таблиця норми АЛТ і АСТ | ||
Вік | Норма АЛТ | Норма АСТ |
До 1 року | < 56 Од/л | <58 Од/л |
1-4 роки | < 29 Од/л | < 59 Од/л |
4-7 років | < 29 Од/л | < 48 Од/л |
7-13 років | < 37 Од/л | < 44 Од/л |
13-18 років | < 37 Од/л | < 39 Од/л |
Чоловіки, старші за 18 років | < 41 Од/л | < 40 Од/л |
Жінки, старші за 18 років | < 33 Од/л | < 32 Од/л |
Оскільки концентрація ферментів у крові може підвищуватися через багато факторів, для диференціальної діагностики застосовується коефіцієнт Рітіса, що показує співвідношення сироваткових АСТ і АЛТ. Припустимі значення коефіцієнта становлять від 0,9 до 1,7. Збільшення показника свідчить про патологію серця, зменшення – про захворювання печінки.
Підвищений АСТ при АЛТ у нормі може вказувати на нормальну роботу печінки, але наявність ураження інших внутрішніх органів або гемолізу (руйнування еритроцитів, що супроводжується викидом гемоглобіну в плазму крові). Якщо підвищені АЛТ і АСТ, а все решта в нормі, лікар може діагностувати захворювання печінки.
Концентрація печінкових ферментів залежить від рівня вітаміну В6. Дефіцит вітаміну в організмі може призвести до штучного зниження АЛТ і АСТ.
Записатися на здачу АЛТ та АСТ у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті. Уточнити ціну печінкових проб можна за телефоном або на сайті.
Клініка доказової медицини:
- ✓ Профілактика
- ✓ Комплексна діагностика
- ✓ Лікування
- ✓ Хірургія
- ✓ Реабілітація