Logo

УЗД урології і тазу в Харкові

Незважаючи на безумовне лідерство томографа у сфері дослідження центральних судин, ультразвукове сканування також має свою ефективність і, що важливо, ширшу доступність для тих, хто потребує обстеження.

За винятком тих ситуацій, коли в пацієнта є явно виражена підшкірно-жирова клітковина, здутість кишкової порожнини, а також існує необхідність сканування грудного відділу аорти без застосування стравохідного датчика, УЗД є найбільш оптимальним варіантом.

Актуальність застосування

Найбільш актуальним є застосування УЗД у випадках, коли в пацієнта:

  • Є клініка «гострого живота»;
  • Спостерігається пульсуюче об'ємне утворення черевної порожнини;
  • Є клінічні ознаки порушення кровопостачання ніг (коли вже на рівні стегнових артерій фіксується змінений кровоток);
  • Необхідно провести низку досліджень як скринінг судинних патологій або ж здійснити контроль змін, виявлених методами ангіографії та ангіотомографії.

При всій своїй інформативності, дослідження аорти та її гілок належить до скринінгового методу дослідження і призначається для аналізу припущень клініциста за такими станами пацієнта:

  • Атеросклероз черевної аорти з наявністю бляшок, ступінь перекриття просвіту судини (стеноз);
  • Аневризма черевної аорти (локальне розширення діаметра черевної аорти);
  • Тромбування чи розрив аорти.

Ключові нюанси застосування УЗД.

Враховуючи той факт, що аорта має досить глибоке розташування, пацієнту перед процедурою обстеження заборонено вживати їжу, а також, за винятком ургентних випадків, необхідно пройти підготовку (див. УЗД органів черевної порожнини).

У випадках дослідження черевної аорти також необхідна підготовка, аналогічна до підготовки черевної порожнини (див. підготовка до УЗД ЧП). Також має місце виняток для ургентних випадків. Проте при цьому спостерігається зниження інформативності дослідження, як і зазначено у протоколі.

У процесі дослідження черевної аорти здійснюється оцінка клубових артерій – як загальних, так і зовнішніх (внутрішні клубові артерії недоступні для безпосередньої візуалізації). Варто також зазначити, що візуалізація черевного стовбура та його гілок (селезінкова та загальна печінкова артерії), а також мезентеріальної та ниркових артерій не завжди можлива.

Однак у випадках успішної візуалізації є можливість визначення стану устя та характеру кровотоку, зміна якого в гілках аорти є одним із ключових критеріїв для поглибленого ангіографічного дослідження.

Комплекс оцінювання судин черевної порожнини являє собою детальний аналіз нижньої порожнистої вени, яка є одним з центральних колекторів венозної крові на шляху до серця і включає оцінки: її діаметра, реакції на дихання, а також прохідності. У разі потреби це обстеження може бути доповнене дослідженням вен ніг.

Режими УЗД, що застосовуються.

Для дослідження аорти, її гілок, а також нижньої порожнистої вени передбачені різні режими ультразвукового сканування, кожен з яких має конкретне завдання.

  • В-режим

Можливість оцінити діаметр судини, що вивчається, стан стінки (її дифузні і локальні зміни), протяжність ділянки звуження або перекриття судини, зміну ходу судини.

  • ЦДК-режим чи «режим кольорового доплера».

Дає оцінку наявності кровотоку та його напрямку, тим самим дозволяючи визначити вектор заповнення судини, і, за «дефектом наповнення», виявити перешкоди (бляшки), які збігаються за ехогенністю з просвітом судини. А за наявності «двопросвітного» кровотоку – диссекцію (розшарування) артерії.

  • Режим РW-доплер або «імпульсний доплер».

Використовується для визначення швидкісних показників кровотоку.

  • Режим СW-доплер або «постійнохвильовий доплер».

Актуальний для визначення високошвидкісних показників кровотоку.

pro-clinic-bg
Лого Клініка доказової медицини

Клініка доказової медицини:

  • ✓ Профілактика
  • ✓ Комплексна діагностика
  • ✓ Лікування
  • ✓ Хірургія
  • ✓ Реабілітація
Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар