Logo

Лікування порушень менструального циклу в Харкові

Менструальний цикл – це природний біологічний процес у жінок, пов'язаний з підготовкою організму до можливого зачаття. У нормі місячні тривають від трьох до восьми днів. Тривалість менструального циклу в нормі становить 24-38 днів.

Визначити причину та вилікувати збій менструального циклу допоможе гінеколог «Європейського Радіологічного Центру». Запис на консультацію лікаря ведеться цілодобово.

Що таке порушення менструального циклу

Порушення менструального циклу – група симптомів, що включає зміну регулярності та тривалості місячних, мізерні або рясні виділення. Болючі місячні, виражений передменструальний синдром (ПМС), затримки також вважаються збоєм менструального циклу.

Причини менструальних дисфункцій

Постійні збої менструального циклу можуть вказувати на захворювання жіночих репродуктивних органів, патологію ендокринної системи, а також гормональні порушення. Можливі причини порушень менструального циклу:

  • ендометріоз (розростання внутрішнього шару матки за її межі);
  • захворювання надниркових залоз, щитоподібної залози та гіпофіза;
  • дисфункції яєчників;
  • дотримання суворої обмежувальної дієти;
  • венеричні захворювання (трихомоніаз, герпес);
  • доброякісні новоутворення (міоми, кісти, поліпи);
  • захворювання органів малого тазу запальної природи (ендометрит, оофорит, цервіцит);
  • початок чи припинення прийому лікарських засобів (у тому числі антикоагулянтів, седативних);
  • переривання вагітності (викидень, аборт);
  • різке зниження маси тіла.

Збій менструального циклу після утримання відбувається рідко, проте може розвинутися через зміни в рівнях гормонів. Тривалий стрес може викликати збій менструального циклу через вплив на роботу гіпоталамуса, гіпофізу та яєчників, які контролюють та регулюють цикл місячних.

При неконтрольованому прийомі гормональних засобів (серед яких протизаплідні, для лікування щитоподібної залози) або неправильному використанні ВМС (наприклад, при її зміщенні, носінні після завершення терміну експлуатації) може розвинутися збій менструального циклу. На регулярність місячних можуть вплинути антидепресанти, що діють на хімічні речовини в мозку (серотонін, норадреналін та дофамін), які можуть впливати на регуляцію гормонів та гіпоталамо-гіпофізарно-гонадну вісь.

Збій менструального циклу після здачі крові може бути пов'язаний з фізичним стресом та тимчасовими змінами в гормональному балансі. Цикл місячних може збитися тимчасово через зміну часового поясу, також можлива затримка в кілька днів через переліт. Місячні можуть початися раніше на тиждень при зміні клімату.

Фізичні навантаження можуть прискорити місячні, оскільки викликають зміни в гормональному балансі, включаючи збільшення рівнів адреналіну та кортизолу. Однак при інтенсивних фізичних навантаженнях також можливий збій менструального циклу (наприклад, тривала відсутність місячних) через фізичне виснаження організму.

Мізерні місячні після 45-50 років можуть вказувати на пременопаузу, пов'язану зі згасанням функції яєчників та зниженням рівня естрогену. При раптовій появі кров'янистих виділень під час менопаузи потрібна консультація гінеколога для виключення захворювань матки (наприклад, міоми або гіперплазії ендометрію).

Види та симптоми проблем з менструальним циклом

У нормі менструальний цикл регулярний, його зміни можуть бути спричинені фізіологічними (вагітністю, грудним вигодовуванням, менопаузою) та патологічними (наприклад, захворюваннями матки, щитоподібної залози) причинами.

Види порушень менструального циклу

Тип

Характеристика

Супутні симптоми порушення менструального циклу

Дисменорея

 

Болісні місячні. У більшості випадків біль починається за 24-48 годин перед місячними і зменшується через два-три дні після їх початку.

Ниючий, пульсуючий біль у нижній частині живота різної інтенсивності, відчуття тиску в животі, біль у стегнах, попереку. Також можливі нудота, головний біль та запаморочення.

Олігоменорея

Дисфункція, при якій менструальний цикл триває понад 38-45 днів.

Затримки місячних, акне, головний біль, припливи жару, біль у животі, виділення з сосків, порушення зору, надмірний ріст волосся на тілі та обличчі.

Аменорея

Відсутність місячних понад 90 днів або їх відсутність у віці 15 років та більше.

Головний біль, випадіння волосся, виділення молочного кольору з сосків, надмірний ріст волосся на обличчі, біль у ділянці тазу, акне, сухість піхви, затримка статевого розвитку.

Аномальні маткові кровотечі

Кровотечі в середині циклу, тривалі або рясні кровотечі.

Біль у нижній частині живота, головний біль, слабкість, втома, запаморочення.

Рясні місячні більше 8 днів можуть призвести до розвитку анемії (малокрів’я), яка проявляється загальною слабкістю, втомою, задишкою та утрудненим диханням, нерегулярним серцевим ритмом (аритмією). Місячні 2 рази на місяць також можуть викликати запаморочення, втрату свідомості, головний біль, блідість і зниження температури шкіри нижніх і верхніх кінцівок.

Порушення менструального циклу та коричневі виділення можуть вказувати на захворювання матки або її шийки, розвиток позаматкової вагітності. У деяких випадках через генетичні особливості можливі незначні кров'янисті виділення під час овуляції, проте їх не потрібно плутати з патологічним станом, при якому проміжок між місячними становить менше 24 днів.

З появою симптомів збою менструального циклу необхідно записатися прийом до гінеколога. Лікар проаналізує скарги, вивчить анамнез, проведе огляд, а після встановлення діагнозу підбере курс терапії для нормалізації менструального циклу.

Діагностика та лікування аменореї в Харкові

Первинна аменорея діагностується при відсутності місячних у дівчат, старших за 15 років. Якщо немає місячних понад 3 місяці, ставиться діагноз «вторинна аменорея». У нормі аменорея характерна при вагітності, грудному вигодовуванні, менопаузі, після видалення матки та яєчників. Причини вторинної аменореї:

  • гормональна терапія (внутрішньоматкова спіраль або прийом КОК);
  • хіміотерапія чи променева терапія;
  • хронічний стрес;
  • нестача поживних речовин;
  • надмірна втрата чи набір ваги;
  • передчасне виснаження яєчників;
  • захворювання гіпофіза;
  • гормональний дисбаланс;
  • дисфункція щитоподібної залози;
  • порушення відтоку менструальної крові (звуження цервікального каналу, перетинки піхви та порожнини матки після інвазивних процедур);
  • запальне захворювання кишківника (виразковий коліт, хвороба Крона);
  • порушення функції нирок;
  • доброякісні пухлини яєчників.

При відсутності лікування патологія може призвести до наслідків. Ускладнення вторинної аменореї можуть включати остеопороз, захворювання серця та судин, безпліддя, хронічний біль в області тазу.

Для діагностики аменореї лікар збирає анамнез, проводить огляд, за необхідності призначає УЗД або МРТ органів малого тазу. Лікар також призначає лабораторні аналізи на рівень ХГЛ (для виключення вагітності) та на гормони (наприклад, для виявлення патологій щитоподібної залози та надниркових залоз).

Курс терапії підбирається залежно від причини аменореї. Для полегшення припливів та сухості піхви призначається естрогенова терапія, для зміцнення кісток та запобігання остеопорозу – добавки кальцію та вітаміну D.

Діагностика та лікування олігоменореї в Харкові

Нерегулярний менструальний цикл та рідкі місячні зазвичай пов'язані з гормональними порушеннями. Причини олігоменореї:

  • синдром полікістозних яєчників;
  • пухлини в яєчниках та надниркових залозах;
  • синдром Кушінга;
  • передчасне виснаження яєчників;
  • дисфункція щитоподібної залози (гіпотиреоз, гіпертиреоз);
  • синдром Ашермана;
  • цукровий діабет.

До олігоменореї може призвести пролактинома – пухлина, через яку гіпофіз виробляє багато пролактину та недостатню кількість статевих гормонів. Розлади харчової поведінки (анорексія, булімія, компульсивне переїдання) також можуть спричинити збій менструального циклу.

Діагностика олігоменореї може включати гінекологічний та ректовагінальний огляд, пальпацію органів черевної порожнини. Для визначення причини патології лікар може призначити комп'ютерну (КТ) та магнітно-резонансну (МРТ) томографію, УЗД органів малого тазу, лабораторні аналізи (на гормони, глюкозу).

Курс терапії для відновлення циклу місячних підбирається гінекологом залежно від причини олігоменореї. Лікування може містити медикаментозну терапію (гормональні засоби) чи операцію (для видалення пухлин).

Діагностика та лікування дисменореї в Харкові

Залежно від причини розрізняють первинну (не пов'язану з патологіями) та вторинну (розвивається на фоні захворювань внутрішніх органів) дисменорею. Болючі місячні можуть бути симптомом ендометріозу, аденоміозу, міоми матки, запальних захворювань органів малого тазу, цервікального стенозу (звуження шийки матки).

Для встановлення діагнозу та визначення причини болючих та тривалих місячних лікар проводить гінекологічний огляд, призначає лабораторні аналізи. Діагностика дисменореї також може включати УЗД органів малого тазу, гістероскопію та лапароскопію.

Лікування дисменореї залежить від причини, може включати прийом нестероїдних протизапальних препаратів та гормональних засобів. Рекомендації, які допоможуть зменшити біль під час місячних:

  • прикладання грілки або теплих компресів до живота та попереку;
  • відмова від продуктів, що містять кофеїн (чай, кава, енергетики);
  • обмеження алкоголю та відмова від куріння;
  • масаж попереку та живота;
  • регулярна фізична активність.

У разі виявлення доброякісних пухлин пацієнтці показане хірургічне втручання. У «Європейському Радіологічному Центрі» роблять відкриті та малоінвазивні операції.

Діагностика та лікування аномальних маткових кровотеч (АМК) у Харкові

Аномальні маткові кровотечі можуть бути пов'язані з патологіями репродуктивних органів, лікарськими препаратами, інфекціями. Причини АМК:

  • гормональний дисбаланс;
  • структурна патологія матки (аденоміоз, поліпи);
  • статеві інфекції (хламідіоз, трихомоніаз);
  • запальні захворювання (вагініт, ендометрит, цервіцит);
  • патології печінки та нирок;
  • лейкемія.

Якщо місячні не закінчуються, це може вказувати на рак матки та її шийки, піхви, гіперплазію ендометрію. Передчасні місячні можуть бути пов'язані з прийомом лікарських засобів (гормональної терапії, антикоагулянтів).

Для діагностики АМК гінеколог збирає анамнез, проводить огляд шийки матки та бере мазок для проведення ПАП-тесту. Також можуть знадобитися лабораторні аналізи крові, УЗД органів малого тазу, біопсія ендометрію.

Курс терапії залежить від причини патології. Для лікування АМК можуть призначатися нестероїдні протизапальні засоби, КОК, препарати з прогестином, агоністи гонадотропін-рилізинг-гормону.

Записатися на консультацію гінеколога та лікування менструальних порушень у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар