Logo

Лікування захворювань молочних залоз в Харкові

Молочна залоза – парний орган, що функціонально належить до жіночої репродуктивної системи. За походженням є видозміненою потовою залозою. Молочна залоза зовні вкрита шкірою, у центрі розташована ділянка пігментованої шкіри – ареола, що містить ареолярні залози (залози Монтгомері), на поверхні яких відкриваються вивідні протоки сальних залоз, вони змащують сосок під час грудного вигодовування.

У центрі ареоли знаходиться сосок, у який відкриваються молочні протоки. Паренхіма (основна частина) молочної залози складається з 15-20 окремо розташованих частинок залізистої тканини, які оточені сполучною тканиною та жировою клітковиною, що визначає форму та розмір молочної залози. Залежно від віку, функціонального стану (пубертатний період, період вагітності, годування груддю, менопауза) розміри та структура молочної залози змінюються.

Причини хвороб молочних залоз

Розрізняють доброякісні, злоякісні та передракові захворювання молочної залози. За статистикою, злоякісні новоутворення молочних залоз є найпоширенішим видом раку у жінок. Ризик розвитку онкологічної патології збільшується після 40 років, тому для ранньої діагностики необхідно щороку проходити огляд у мамолога.

Причини захворювань молочної залози варіюються в залежності від їх типу та природи. Види доброякісних захворювань молочної залози:

  • фіброаденома (пухлина, що складається з залізистої та сполучної тканин). Утворення зазвичай має овальну форму, є рухомим та безболісним. В одній молочній залозі можлива наявність кількох фіброаденом (розмір зазвичай становить один-три см в діаметрі);
  • ліпома (пухлина, яка розвивається з жирової тканини). Ущільнення в молочній залозі є безболісним, м'яким на дотик і рухливим по відношенню до іншої тканини;
  • ліпогранульома (рухлива, щільніша, ніж ліпома, пухлина). Зазвичай виникає після травми чи оперативного втручання на молочній залозі;
  • кісти молочної залози (порожнина, заповнена рідиною, що утворюється при закупорці молочної протоки). Кісти мають розміри від кількох міліметрів до кількох сантиметрів.

Доброякісні утворення молочної залози не перетворюються на рак та не підвищують ризик його розвитку. До передракових утворень відносять внутрішньопротокові папіломи та аденоз молочної залози. Внутрішньопротокові папіломи виникають у протоках, частіше поблизу ареоли. Зазвичай це поодинокі утворення, але іноді вони утворюють невеликі множинні розростання. Причина появи папілом невідома.

Також виділяють мастит (запалення в молочній залозі). Лактаційний мастит виникає під час годування груддю, його причинами можуть бути неправильне прикладання до грудей дитини або годування (може призвести до інфекції, при якій бактерії проникають через соски). Запалення молочної залози в жінок, які не годують груддю, може розвинутися через інфекцію, раніше перенесену операцію, куріння.

Рак молочної залози – захворювання, що виникає внаслідок мутації клітин. Пухлина розвивається з протоків чи залізистих часток. Утворення пухлини відбувається без симптомів, що ускладнює її діагностику. Хвороби молочної залози можуть протікати безсимптомно. Можливі симптоми захворювань молочної залози:

  • печіння у молочній залозі;
  • лущення або почервоніння шкіри молочної залози;
  • збільшення лімфовузлів над ключицями або в пахвових впадинах;
  • нагрубання молочних залоз;
  • зміна форми, контуру чи розміру молочної залози;
  • поколювання в молочній залозі.

Біль у молочній залозі може свідчити про запалення, інфекцію чи наявність новоутворення. Залежно від типу захворювання, біль у молочній залозі може бути стріляючим, колючим, тупим або гострим.

Виділення рідини з сосків не є нормою за відсутності лактації. Причиною виділень можуть стати розширені протоки молочної залози, гормональні зміни, спричинені прийомом лікарських препаратів, внутрішньопротокові папіломи та рак молочної залози. Виділення з сосків можуть бути білого, жовтого, зеленого, червоного чи бурого кольору.

Характерним симптомом також є наявність ущільнення в молочній залозі (зазвичай вони рухливі та безболісні). Болючі ущільнення в молочній залозі можуть вказувати на доброякісне утворення або рак. Великі ущільнення в молочній залозі можуть боліти при натисканні.

Діагностика та лікування захворювань молочних залоз у Харкові

Перед початком лікування захворювання молочної залози мамолог збирає анамнез та аналізує скарги пацієнтки. Діагностика хвороб молочної залози включає:

  • УЗД молочних залоз. Абсолютно безпечний, доступний та інформативний метод дослідження, який використовується для профілактичного огляду та виявлення захворювань молочної залози. УЗД дає змогу оцінити структуру тканин, наявність та розміри патологічних утворень у молочній залозі, а також стан регіонарних пахвових лімфатичних вузлів;
  • МРТ молочних залоз. Магнітно-резонансна томографія допомагає отримати докладну інформацію про стан тканин молочної залози.

У разі виявлення пухлини для уточнення діагнозу призначається біопсія молочної залози під контролем УЗД. Залежно від передбачуваного типу утворення виконуються різні види біопсії (трепан-біопсія або тонкоголкова аспіраційна біопсія). Вибір тактики та методу лікування залежить від характеру утворення в молочній залозі.

Ліпома, ліпогранульома та фіброаденома молочної залози лікуються лише оперативним шляхом, проте не завжди є показання до операції. Мамолог направляє на видалення ліпоми молочної залози при великому розмірі, швидкому рості утворення, деформації контуру молочної залози. При невеликих розмірах утворень та відсутності клінічної симптоматики (наприклад, тупого або колючого болю в молочній залозі) потрібно регулярно виконувати УЗД або МРТ молочних залоз для виявлення змін у розмірах та корекції тактики лікування.

Для лікування кіст великих розмірів проводиться пункція молочної залози під контролем УЗД. Під час тонкоголкової аспіраційної біопсії лікар робить прокол шкіри та здійснює забір матеріалу за допомогою одноразової стерильної голки. Через наявність рідини в кісті, після проколу стінки новоутворення спадаються, що приводить до її зникнення.

Внутрішньопротокові папіломи та аденоз молочної залози підлягають оперативному лікуванню після гістологічного підтвердження діагнозу шляхом виконання тонкоголкової або трепан-біопсії. Під час операції зазвичай видаляється протока, в якій розташована папілома (необхідно для запобігання появі раку молочної залози).

Лікування раку молочної залози проводиться після встановлення типу пухлини та стадії процесу. Лікування раку молочної залози включає:

  • хірургічне втручання;
  • променеву та системну терапію.

Вибір методу лікування залежить від виду пухлини та стану пацієнтки. Рекомендації щодо застосування хірургічного втручання включають застосування онкопластичної хірургії (поєднує видалення пухлини з реконструкцією молочної залози). Променева терапія, хіміотерапія чи ендокринна терапія допомагають запобігти або відтермінувати рецидив хвороби.

Записатися на консультацію до мамолога в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, зазначеним на сайті.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар