Logo

Лікування гормонального збою (дисбалансу гормонів) у жінок в Харкові

Гормони – це біологічно активні речовини, що виробляються залозами внутрішньої секреції або органами. Вони контролюють зріст та розвиток, метаболізм (обмін речовин), репродуктивні функції та емоційний стан, впливаючи на клітини, стимулюючи або знижуючи їх активність, забезпечуючи баланс у роботі органів та систем.

Пройти діагностику та лікування порушень гормональної системи в Харкові можна у відділенні гінекології «Європейського Радіологічного Центру». Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.

Що таке гормональний збій

Гормональний дисбаланс – це патологічний стан, який розвивається через недостатнє або надмірне вироблення одного або кількох гормонів. В організмі жінки та чоловіка виробляється понад 50 гормонів, порушення в їх секреції може призвести до збою.

Гормони виробляють гіпофіз, гіпоталамус, підшлункова, щитоподібна та паращитоподібні залози, надниркові залози, жирова тканина, нирки, печінка та кишківник. За синтез гормонів також відповідають яєчка (в чоловіків), яєчники та плацента (в жінок),

Причини гормонального збою у жінок

Розрізняють фізіологічне (під час статевого дозрівання, вагітності, лактації) та патологічне (на тлі гінекологічних чи ендокринних захворювань) порушення гормонального фону. Основні причини гормональних збоїв:

  • спадкова (генетична) схильність;
  • хіміотерапія або променева терапія для лікування раку;
  • безконтрольний прийом анаболічних стероїдів;
  • доброякісні пухлини надниркових залоз або гіпофіза;
  • пошкодження яєчників або щитоподібної залози (наприклад, внаслідок травми чи операції);
  • синдром Кушинга (викликає надлишковий синтез кортизолу);
  • черепно-мозкова травма (наприклад, струс мозку);
  • порушення активності щитоподібної залози (зокрема гіпотиреоз чи гіпертиреоз);
  • надмірне виробництво гормонів росту (акромегалія);
  • втрата крові або тривала відсутність припливу крові до залоз, які виробляють гормони;
  • аутоімунні захворювання (наприклад, хвороби Хашимото або Аддісона, цукровий діабет першого типу);
  • розлади харчової поведінки (анорексія, булімія, компульсивне переїдання);
  • надмірна маса тіла чи ожиріння.

Гормональний збій може бути через тяжке інфекційне захворювання, викликане вірусами, грибками, бактеріями або паразитами. Інфекція може призвести до проблем з гормонами через патологічний вплив на гіпоталамус або гіпофіз, відповіді імунної системи або прямої дії патогенних мікроорганізмів на залози та органи, що виробляють гормони.

Гормональний збій у підлітків часто пов'язаний зі змінами, що відбуваються в організмі в період статевого дозрівання, яке в дівчат зазвичай починається у 8-13 років. Гіпоталамус починає виділяти гонадотропін-рилізинг гормон, який стимулює гіпофіз до виділення лютеїнізуючого та фолікулостимулюючого гормонів. Зазначені гормони впливають на яєчники, стимулюючи їх до вироблення естрогену та прогестерону. Описані процеси можуть бути нерегулярними та нестабільними, що призводить до гормональних зрушень.

Гормональний збій через нерви може виникнути через вплив стресу на гіпоталамус. Коли людина зазнає сильного фізичного чи психологічного стресу, гіпоталамус починає виробляти більше кортизолу. Гормональний збій після припікання ерозії є рідкісним явищем, проте може бути обумовлений змінами у тканинах шийки матки, спричиненими процедурою.

Зміна сезонів може впливати на організм через зміну кліматичних умов, тривалість дня та активність людини. Наприклад, весняний гормональний збій може бути пов'язаний зі зміною довжини дня, збільшенням сонячної активності та адаптацією організму, що може викликати тимчасові зміни на рівні гормонів, які впливають на настрій та енергію. Осінній гормональний збій може бути обумовлений зниженням температури та зменшенням кількості денного світла, що може вплинути на регуляцію сну та циркадні ритми.

Після відміни оральних контрацептивів (ОК) можливий тимчасовий гормональний збій, який може виявлятися порушеннями менструального циклу (наприклад, дисменорея, мізерні або рясні виділення під час місячних). Гормональний збій після екстреної контрацепції може бути викликаний зміною рівня гормонів в організмі, що відбувається внаслідок дії препарату на репродуктивну систему.

Гормональний дисбаланс через гінекологічні хвороби

Жіноча репродуктивна система – це сукупність органів, відповідальних за розмноження та виробництво статевих клітин. Вона включає яєчники, матку, фалопієві труби та піхву.

Яєчники виробляють естрадіол та прогестерон, які відіграють ключову роль у регуляції менструального циклу, розвитку жіночих статевих ознак та підтримці вагітності. Тому багато хвороб яєчників пов'язані з гормональним дисбалансом. До збою гормонів можуть призвести синдром полікістозних яєчників, первинна недостатність та онкологія яєчників.

Гормональний дисбаланс через ендокринні хвороби

Ендокринна система – це система органів і тканин, відповідальних за вироблення та виділення гормонів у кров. Вона необхідна для регуляції різних функцій організму, включаючи метаболізм, зріст та розвиток, репродуктивні процеси, а також підтримку внутрішнього середовища організму в стані гомеостазу (саморегуляції).

До гормонального збою можуть призвести порушення в роботі одного з органів ендокринної системи (наприклад, щитоподібної залози). Ендокринні причини гормонального дисбалансу:

  • патології гіпофіза (аденома, гіпопітуїтаризм, синдром порожнього турецького сідла);
  • захворювання щитоподібної залози (гіпотиреоз, гіпертиреоз зоб, базедова хвороба, тиреоїдит);
  • хвороби паращитоподібних залоз (гіперпаратиреоз, гіпопаратиреоз);
  • порушення роботи надниркових залоз (синдром Конна, Аддісонова хвороба, феохромоцитома);
  • захворювання підшлункової залози (панкреатит, гіпоглікемія).

При підозрі на захворювання щитоподібної та паращитоподібної залоз гінеколог може направити пацієнтку на консультацію до ендокринолога, патології підшлункової залози – до гастроентеролога. Лікар проведе діагностику, поставить діагноз та підбере курс терапії.

Гормональний збій при вагітності

Гормональний збій при вагітності зазвичай розвивається через зміни у виробленні гормонів, необхідних для розвитку плода. Після зачаття організм починає виробляти більше хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ), який не лише підтримує вагітність, а також викликає зміни в організмі (наприклад, ранкову нудоту, посилення апетиту). Рівень інших гормонів (прогестерону та естрогену) також різко збільшується, що може викликати різні симптоми, включаючи швидку стомлюваність та чутливість грудей.

Гормональний збій після процедури ЕКЗ (екстракорпорального запліднення) може виникнути через медикаментозну стимуляцію яєчників, необхідну для отримання яйцеклітин. Гормональний збій також можливий після аборту або викидня.

Порушення гормонального фону після пологів та при ГВ

Порушення гормонального фону після пологів зазвичай відбувається через різку зміну рівнів гормонів в організмі жінки після народження дитини та відділення плаценти. Рівні естрогену та прогестерону спочатку різко знижуються, а потім поступово відновлюються, що може спричинити тимчасовий гормональний збій після вагітності, призвести до змін у фізичному та емоційному стані жінки.

Гормональний збій під час та після годування груддю може бути спричинений змінами, пов'язаними з лактацією. Під час годування груддю високі рівні пролактину стимулюють виробництво молока, що може пригнічувати овуляцію і менструацію. Після припинення грудного вигодовування рівні гормонів повертаються до нормальних значень, що може привести до тимчасового дисбалансу гормонів та відновлення місячних.

Віковий гормональний збій

Вікові гормональні порушення у жінок починаються в періменопаузальний період, який зазвичай настає у віці 40-50 років. Менопауза діагностується у разі відсутності місячних протягом одного року.

Гормональний збій при менопаузі відбувається через природне зниження функції яєчників, які поступово перестають виробляти достатню кількість естрогену та прогестерону. Зниження рівня статевих гормонів призводить до припинення овуляції та менструацій, а також викликає припливи, нічну пітливість, зміни настрою та зниження щільності кісток. Оскільки яєчники не виконують свою гормональну функцію повною мірою, організм проходить через значну гормональну перебудову, що викликає збої.

Симптоми гормонального збою у жінок

Оскільки гормони (естроген та прогестерон) регулюють менструальний цикл, контролюючи розвиток та вивільнення яйцеклітини з яєчників та підготовку матки до можливої вагітності, гормональний збій впливає на місячні. Гормональний збій може спричинити нерегулярність місячних.

Затримка місячних при гормональному збої може бути через уповільнений процес розвитку ендометрію (внутрішнього шару матки), зміщення овуляції або ановуляторного циклу (менструального циклу без овуляції). Залежно від причини гормонального збою затримка триває кілька днів, тижнів чи місяців. Також гормональний збій може бути причиною довгих або коротких, рясних або мізерних, а також болючих місячних. Інші симптоми гормонального збою у жінок:

  • нічна пітливість та припливи жару;
  • зниження статевого потягу (лібідо);
  • стоншення тканин піхви (атрофія);
  • біль під час та після сексу;
  • нездатність завагітніти (безпліддя);
  • велика кількість волосся на тілі (гірсутизм);
  • гіперпігментація (поява темних ділянок шкіри);
  • сухість слизової оболонки піхви;
  • ламкість або витончення волосся;
  • головних біль та запаморочення;
  • різкі перепади настрою;
  • нервозність, дратівливість, плаксивість;
  • випадання волосся (алопеція);
  • ламкість або уповільнене зростання нігтів;
  • постійна втома, слабкість та сонливість;
  • оніміння та поколювання в руках;
  • сухість та грубість шкірних покривів;
  • прискорене або сповільнене серцебиття;
  • необґрунтовані занепокоєння чи тривожність;
  • часті закрепи чи діарея;
  • сильна й постійна спрага;
  • часте сечовипускання (вдень і вночі).

Зрозуміти, що гормональний збій також можна за появою висипання на обличчі, грудній клітці, спині. Гормональний збій зазвичай проявляється папулами (запаленими червоними підшкірними горбками) та пустулами (бульбашками, заповненими гноєм). При гормональному збої можуть боліти груди через зміни рівня гормонів, які викликають тимчасове збільшення та підвищену чутливість молочних залоз.

При гормональному збої жінки можуть бути патологічні виділення з піхви. Коричневі виділення при гормональному збої можуть бути пов'язані з затримкою крові в матці та її окисленням, а також із запальними захворюваннями органів малого тазу чи ендометріозом. При гормональному збої можливі маткові кровотечі в середині циклу, а також під час та після статевих контактів.

Гормональний збій може вплинути на вагу та фігуру. Наприклад, збільшення рівня гормону інсуліну або зниження чутливості клітин до нього може сприяти накопиченню жиру та збільшенню ваги. Також гормональний дисбаланс може викликати зміни в апетиті та метаболізмі (обміні речовин), що також може спровокувати набір ваги. Зниження ваги при гормональному збої малоймовірне, проте можливе за наявності цукрового діабету або порушення функції щитоподібної залози на тлі хронічного стресу.

Діагностика гормонального збою в жінок у Харкові

Перед підбором курсу терапії для лікування гормонального збою лікар аналізує симптоми, час їх появи та інтенсивність, збирає особистий та сімейний анамнези пацієнтки. Можливі методи діагностики гормонального збою:

  • ультразвукове дослідження. УЗД може використовуватися для візуалізації внутрішніх органів, включаючи яєчники, матку та щитоподібну залозу, що дозволяє виявити аномалії та зміни, пов'язані з гормональним дисбалансом. Ультразвуковий метод дослідження допомагає оцінити розміри, структуру та стан органів, а також виявити кісти, пухлини та інші патології, які можуть бути пов'язані з гормональними порушеннями;
  • комп'ютерна томографія. КТ застосовується для детального вивчення внутрішніх органів (у тому числі надниркових залоз або щитоподібної залози), що допомагає виявити новоутворення (наприклад, доброякісні пухлини, кісти);
  • магнітно-резонансна томографія. МРТ надає високоякісні зображення внутрішніх органів, що допомагає у діагностиці різних патологій, включаючи гормональні порушення. Дослідження корисне для оцінки структури та стану гіпофіза та гіпоталамуса, центральних органів ендокринної системи, а також інших органів, які можуть бути пов'язані з гормональними проблемами.

Для оцінки стану репродуктивної системи лікар може призначити кольпоскопію або гістероскопію. За наслідками дослідження лікар призначає курс терапії.

Аналізи при гормональному дисбалансі в жінок у Харкові

Перелік лабораторних аналізів підбирається лікарем залежно від симптомів та особистого анамнезу пацієнта. Аналізи, на здачу яких може направити лікар при гормональному збої, включають тести на кортизол, гормони щитоподібної залози (ТТГ, Т3, Т4), кортизол, естрадіол, фолікулостимулюючий та лютеїнізуючий гормони. Також може знадобитися перевірка рівнів пролактину, тестостерону, прогестерону.

Лікар також може призначити додаткові дослідження для визначення причин або виявлення ускладнень гормонального збою. Наприклад, пацієнтку можуть направити на здачу аналізу крові на рівень глюкози.

Відновлення гормонального фону в жінок у Харкові

Курс лікування гормонального дисбалансу підбирається індивідуально, залежить від причини, ступеня та характеру гормонального дисбалансу. Відновити гормональний баланс після збою допоможе прийом гормональних препаратів. Лікарські засоби працюють шляхом зміни рівня чи дії певних гормонів, відновлюючи гормональний баланс. Наприклад, препарати можуть пригнічувати чи стимулювати вироблення гормонів.

Зупинити випадіння волосся при гормональному збої допоможе нормалізація балансу гормонів. За необхідності гінеколог може направити на консультацію до трихолога, який визначить необхідність прийому вітамінів, використання лікувальної косметики та проведення ін'єкційних процедур (наприклад, мезотерапії, плазмоліфтингу) для відновлення волосся.

Гормональний збій небезпечний, оскільки гормони контролюють роботу всіх органів та систем. Дисбаланс гормонів може призвести до розвитку цукрового діабету, ожиріння, порушення обміну речовин, підвищеної ламкості кісток та остеопорозу.

При недостатньому рівні естрогену, який необхідний для підтримки здорової слизової оболонки матки, і прогестерону, який посилює підготовку матки до імплантації заплідненої яйцеклітини, завагітніти при гормональному збої важко. Нестача гормонів може порушити нормальний цикл овуляції та створити несприятливі умови для зачаття та розвитку плода.

Багатьом гормональним збоям запобігти не можна, проте можна знизити ризик порушень, пов'язаних зі способом життя. Профілактика гормонального дисбалансу:

  • збалансоване харчування;
  • регулярна фізична активність;
  • управління стресом (наприклад, за допомогою медитацій та йоги);
  • підтримка здорової ваги;
  • дотримання режиму сну;
  • відмова від куріння та обмеження алкоголю;
  • прийом лікарських засобів лише за призначенням лікаря;
  • контроль хронічних захворювань (наприклад, цукрового діабету).

Записатися на консультацію гінеколога та лікування гормонального збою в жінок у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар