Logo

ПАП-тест (мазок Папаніколау) в Харкові

ПАП-тест і кольпоскопія – дослідження, що проводяться для ранньої діагностики раку шийки матки. Зробити ПАП-тест у Харкові можна у відділенні гінекології «Європейського Радіологічного Центру». Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.

Що таке ПАП-тест (мазок Папаніколау)

ПАП-тест (мазок Папаніколау) – це цитологічний аналіз, який використовується для виявлення передракових та ракових клітин у шийці матки. З профілактичною метою ПАП-тест шийки матки рекомендується жінкам з 21 року.

Для чого потрібно здавати ПАП-тест

Цитологія в гінекології застосовується для виявлення патологічних клітин у шийці матки. Дослідження призначається жінкам у профілактичних цілях чи за наявності скарг. Симптоми, при яких може бути призначений ПАП-тест:

  • порушення менструального циклу (наприклад, рясні або болючі місячні);
  • тяжкий передменструальний синдром (ПМС);
  • тягнучі болі в попереку або нижній частині живота;
  • дискомфорт чи печіння під час або після статевого акту;
  • вагінальні кровотечі після сексу;
  • кров'яні виділення в середині циклу або під час клімаксу;
  • вагінальні виділення з неприємним запахом.

ПАП-тест виконується під час гінекологічного огляду. За потреби лікар може додатково призначити УЗД органів малого тазу. При позитивному ПАП-тесті лікар має провести кольпоскопію для уточнення діагнозу.

Що показує ПАП-тест (мазок Папаніколау)

ПАП-тест показує наявність або відсутність аномальних клітин у шийці матки. Дослідження допомагає діагностувати дисплазію (цервікальну інтраепітеліальну неоплазію) та рак шийки матки.

На який день циклу потрібно здавати ПАП-тест (мазок Папаніколау)

ПАП-тест найкраще робити на 10-14 день циклу. Рекомендується уникати дослідження під час місячних, оскільки кров може призвести до спотворення результатів аналізу на цитологію, ускладнюючи ідентифікацію аномалій у клітинах шийки матки.

Як часто потрібно здавати ПАП-тест

Здавати ПАП-тест жінкам віком до 21 року необов'язково. Пацієнткам віком 21-29 років цитологічний мазок потрібно робити кожні три роки, від 30 до 65 років – спільний тест на ВПЛ та ПАП-тест кожні три-п'ять років або зі зміною статевого партнера. Якщо пацієнтка здає лише тест Папаніколау, дослідження слід проходити щорічно. Чинники, при яких регулярність здачі ПАП-тестів може бути збільшена:

  • носійство або виявлення вірусу папіломи людини (ВПЛ);
  • вірус імунодефіциту людини;
  • зловживання тютюнопалінням;
  • ослаблений імунітет (наприклад, через хіміотерапію, застосування кортикостероїдів, трансплантації);
  • рак шийки матки в ремісії.

Якщо ПАП-тест показав запалення, лікар призначає позапланове повторне обстеження. Дослідження зазвичай не проводиться пацієнткам, старшим за 65 років (за умови відсутності відхилень у результатах ПАП-тесту за останні 10 років) та жінкам, які перенесли тотальну гістеректомію (операцію з видалення матки та її шийки не через онкологічний процес, а за іншими показаннями).

Підготовка до ПАП-тесту

Для здачі цитології за Папаніколау підготовка розпочинається за два дні до дослідження. Підготовка до ПАП-тесту полягає у відмові від вагінальних статевих актів, спринцювання, використання вагінальних засобів (наприклад, кремів, пін, сперміцидів) та тампонів. Необхідність підготовки пов'язана з ризиком отримання недостовірних результатів (наприклад, через зміну мікрофлори піхви).

ПАП-тест у Харкові

Мазок Папаніколау робить лікар під час огляду пацієнтки на гінекологічному кріслі. Види ПАП-тесту в ЄРЦ:

  • класичний ПАП-тест. Лікар бере мазок за допомогою щіточки та наносить його на скло, потім відправляє до лабораторії для дослідження;
  • ПАП-тест методом рідинної цитології. Гінеколог бере мазок зі слизової оболонки цервікального каналу та шийки матки щіткою, потім поміщає щітку в пробірку зі спеціальною рідиною та відправляє на дослідження. Перевагою рідинної цитології є велика точність дослідження.

ПАП-тест може бути негативним (норма) чи позитивним (наявність аномальних клітин). Хибнопозитивний результат можливий при недостатньому збиранні біоматеріалу, невеликій кількості аномальних клітин, наявності крові або запальних клітин, які можуть «приховувати» патології.

Забір мазка займає не більше однієї-двох хвилин. ПАП-тест можна робити під час вагітності (при постановці на облік у зв'язку з вагітністю) і через три місяці після пологів.

Після ПАП-тесту можуть виникнути невеликі кров'янисті виділення, спазмів та болю після процедури бути не повинно. Термін готовності ПАП-тесту складає сім-десять робочих днів.

Розшифровка ПАП-тесту в Харкові

За результатами ПАП-тесту можуть бути виявлені аномальні клітини, які можуть вказувати на дисплазію або рак.

Розшифровка результатів ПАП-тесту

Результат ПАП-тесту

Інтерпретація результатів ПАП-тесту

NILM

Норма. Немає внутрішньоклітинних поразок чи злоякісності.

ASC-US

Запалення чи слабко виражена дисплазія нез’ясованого значення. Рекомендується додаткове обстеження на ВПЛ, повторний ПАП-тест через три-шість місяців.

LSIL (или CIN I)

Плоскоклітинне інтраепітеліальне ураження низького ступеня.

HSIL (или CIN II/CIN III)

Плоскоклітинне інтраепітеліальне ураження високого ступеня.

ASC-H

Атипові клітини плоского епітелію, які виключають HSIL.

AGC

Цервікальне інтраепітеліальне ураження залозистих клітин.

АIS 

Аденокарцинома in situ.

Під час ПАП-тесту лікар визначає зону трансформації – ділянку на шийці матки, де клітини епітелію переходять з одного типу до іншого (з циліндричного до плоского). Ця сфера є результатом природного процесу (метаплазії).

Результати мазка Папаніколау не є діагнозом. Для розшифровки ПАП-тесту необхідно звернутися до гінеколога. Якщо ПАП-тест виявив реактивні зміни, гінеколог призначає кольпоскопію.

Записатися на консультацію до гінеколога та ПАП-тест у Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом. Уточнити вартість мазка Папаніколау можна також на сайті або по телефону.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар