- >
- >
- >
Лікування позаматкової вагітності в Харкові
Вагітність починається із запліднення яйцеклітини чоловічою статевою клітиною (сперматозоїдом). У нормі яйцеклітина імплантується (прикріплюється) до слизової оболонки матки. При розташуванні яйцеклітини поза порожнини матки у жінки діагностується позаматкова вагітність.
Діагностувати та видалити позаматкову вагітність у Харкові можна в «Європейському Радіологічному Центрі». Запис на прийом до гінеколога ведеться цілодобово.
Що таке позаматкова вагітність
Позаматкова (ектопічна) вагітність – це патологічний стан, при якому яйцеклітина прикріплюється за межами матки. В результаті ембріон починає розвиватися у місці, не призначеному для виношування плода. Залежно від локалізації позаматкова вагітність буває різних видів.
Класифікація позаматкової вагітності | |
Вид | Характеристика |
Позаматкова трубна вагітність | Запліднена яйцеклітина прикріплюється до внутрішньої стінки фалопієвої труби замість матки. Часто призводить до розриву маткової труби, що може бути небезпечним для життя жінки. |
Яєчникова вагітність | Яйцеклітина може розвиватися всередині самого яєчника або на його поверхні. Запліднена яйцеклітина прикріплюється до тканин яєчника й починає рости, харчуючись з його кровоносних судин. |
Черевна вагітність | Запліднена яйцеклітина прикріплюється до органів черевної порожнини (наприклад, до кишківника або черевної стінки). Позаматкова черевна вагітність небезпечна через ризик розриву органів, кровотечі. |
Шийкова вагітність | Позаматкова вагітність розвивається у шийці матки замість її порожнини. |
Вагітність у рудиментарному розі матки | Запліднена яйцеклітина прикріплюється до рудиментарного (нерозвиненого) рогу матки замість основної порожнини матки. Позаматкова вагітність може призвести до наслідків (наприклад, розриву рудиментарного рогу та тяжких кровотеч). |
Вагітність у рубці на матці | Яйцеклітина прикріплюється до рубця, що залишився після кесаревого розтину. |
Народити дитину при позаматковій вагітності не можна. Органи, до яких прикріплена яйцеклітина (наприклад, фалопієві труби, яєчники, шийка матки) не мають відповідної структури та функціональності, які необхідні для забезпечення нормального росту та розвитку плода.
Позаматкова вагітність не може перейти в маткову, оскільки запліднена яйцеклітина не здатна до переміщення. Основним методом лікування позаматкової вагітності є хірургічне втручання.
Причини позаматкової вагітності
Найбільш поширеним видом позаматкової вагітності є трубна, яка розвивається, коли яйцеклітина «затрималася» на шляху до матки (наприклад, при запаленні чи деформації фалопієвої труби). Фактори ризику позаматкової вагітності:
- інфекції, що передаються статевим шляхом (наприклад, хламідіоз, гонорея);
- запальні захворювання органів малого тазу (сальпінгіт, оофорит, ендометрит);
- лікування безпліддя (у тому числі за допомогою екстракорпорального запліднення);
- ендометріоз (розростання подібної до внутрішнього шару матки тканини за її межами);
- попередня позаматкова вагітність;
- операція на фалопієвих трубах;
- застосування внутрішньоматкової спіралі (ВМС);
- тютюнопаління;
- вік понад 35 років.
Позаматкова вагітність можлива при перев'язаних трубах у разі неповного перекриття або зростання нових з'єднань труб після операції. У результаті може з'явитися новий шлях для яйцеклітини до позаматкового місця прикріплення.
Симптоми та стадії позаматкової вагітності
Ознаки позаматкової вагітності на ранніх термінах можуть включати легкі кров'янисті виділення з піхви та біль у ділянці тазу. Ознаки позаматкової вагітності з'являються з четвертого по 12 тиждень. Інші симптоми позаматкової вагітності:
- біль у нижній частині живота та попереку;
- часті запаморочення;
- постійна слабкість;
- зниження артеріального тиску;
- випадки втрати свідомості.
У разі розриву фалопієвої труби можливий тиск в області прямої кишки та заднього проходу, хибні позиви до дефекації. Також може з'явитися біль у плечі та різкий гострий біль внизу живота.
Місячні при позаматковій вагітності, як і при звичайній, відсутні. Однак при позаматковій вагітності можливі виділення червоного або коричневого кольору, що мають рідку консистенцію.
Біль у животі при позаматковій вагітності може розвиватися раптово або поступово, мати різну тривалість і періодичність, локалізується зазвичай з одного боку. При позаматковій вагітності може підвищуватись базальна температура тіла, яка вимірюється відразу після пробудження у прямій кишці. У поодиноких випадках при позаматковій вагітності болять груди (через зміну гормонального фону).
Діагностика позаматкової вагітності в Харкові
Оскільки позаматкова вагітність зазвичай не може вийти сама, її необхідно вчасно діагностувати та видалити. Визначити позаматкову вагітність допоможе гінеколог за допомогою лабораторних аналізів та ультразвукових досліджень. Діагностика позаматкової вагітності:
- фізичний огляд. Лікар проводить огляд пацієнтки на гінекологічному кріслі для оцінки стану слизових оболонок геніталій, визначення характеру та локалізації болю;
- лабораторний тест при позаматковій вагітності. При підозрі на позаматкову вагітність лікар може призначити аналіз на хоріонічний гонадотропін людини (ХГЛ), який підвищується після імплантації ембріона;
- гінекологічне ультразвукове дослідження. Гінеколог призначає УЗД органів малого тазу для діагностики позаматкової вагітності. За допомогою обстеження лікар візуалізує матку, яєчники та фалопієві труби, визначаючи точне розташування ембріона;
- УЗД органів черевної порожнини. Застосовується для виключення черевної вагітності, а також для виявлення можливих ускладнень (наприклад, внутрішньої кровотечі).
Лікар також може призначити лабораторні аналізи крові для виключення анемії (малокрів'я) або інших ознак крововтрати. При виявленні позаматкової вагітності пацієнтці проводиться тест на групу крові (у разі необхідності переливання крові під час операції з видалення плодового яйця).
Видалення позаматкової вагітності в Харкові
Позаматкову вагітність можна перервати медикаментозно та хірургічно. Метод видалення визначається лікарем залежно від локалізації плодового яйця, терміну вагітності, а також особистого анамнезу (наприклад, наявності перенесеної операції з перев'язки труб, встановленої ВМС). Методи видалення позаматкової вагітності:
- медикаментозне лікування. При позаматковій вагітності на ранніх термінах у разі відсутності ризику розриву органу може застосовуватися медикаментозний аборт. Препарат вводиться ін'єкційно, ліки зупиняють ріст клітин плода, дозволяючи організму розсмоктувати тканини позаматкового ембріона;
- мінімально інвазивна хірургія. При позаматковій вагітності може проводитися лапароскопічна операція, яка передбачає видалення плодового яйця через невеликі розрізи черевної порожнини (зазвичай в області пупка). Залежно від локалізації ембріона під час операції можливе видалення не лише плодового яйця, а й фалопієвої труби (у поодиноких випадках);
- лапаротомія. В екстрених випадках (наприклад, при кровотечі в черевній порожнині) для видалення позаматкової вагітності може застосовуватися відкрита операція (лапаротомія), яка передбачає виконання великого розрізу в області живота.
Завагітніти після позаматкової вагітності можна. Ризик рецидиву позаматкової вагітності оцінюється в 10% (навіть у разі видалення однієї фалопієвої труби під час операції).
Запобігти позаматковій вагітності не можна, проте можна знизити ризик її розвитку. Для запобігання патологічній вагітності рекомендується відмовитися від куріння, підтримувати здорову вагу, уникати статевих інфекцій (наприклад, бар'єрної контрацепції).
Реабілітація після позаматкової вагітності
Реабілітація після позаматкової триває приблизно три місяці, включає статевий спокій або використання надійних методів контрацепції, прийом лікарських засобів, призначених лікарем. Після позаматкової вагітності не можна виконувати інтенсивні фізичні вправи та різко нахилятися.
Записатися на консультацію гінеколога та оперативне лікування ектопічної вагітності в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.