- >
- >
- >
Лікування ВІЛ (вірусу імунодефіциту людини) в жінок в Харкові
Курс терапії при вірусі імунодефіциту людини спрямований на запобігання розвитку ускладнень. Пройти діагностику ВІЛ у жінок у Харкові можна у відділенні гінекології «Європейського Радіологічного Центру». Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.
Що таке ВІЛ (вірус імунодефіциту людини)
Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) – вірус, який послаблює імунну систему організму. При ВІЛ-інфекції насамперед уражаються Т-клітини та знижується кількість лейкоцитів, що робить людський організм нездатним боротися з патогенними мікроорганізмами.
Різниця між ВІЛ та СНІД полягає в тому, що синдром набутого імунодефіциту є хронічним станом, що виникає при прогресуванні вірусної інфекції та ослабленні імунної системи.
Причини ВІЛ у жінок
ВІЛ-інфекція передається через біологічні рідини організму: кров, сперму, вагінальні та ректальні виділення, грудне молоко. Шляхи передачі ВІЛ:
- незахищений оральний, анальний чи вагінальний секс;
- переливання інфікованої крові;
- використання голок або шприців спільно з зараженою людиною;
- від матері до дитини під час вагітності, пологів чи грудного вигодовування.
Вірус може потрапити в організм через порізи чи рани на шкірі чи слизових оболонках геніталій (вульви та піхви), ануса, ротової порожнини. ВІЛ не передається через слину, проте за наявності в роті відкритих виразок невелика ймовірність інфікування під час поцілунку залишається.
При дотиках чи обіймах, відвідуванні громадських басейнів і туалетів, спільному використанні столових приборів або рушників заразитися вірусом імунодефіциту не можна. Вірус також не передається повітряно-краплинним шляхом, тому зараження через кашель або чхання виключено.
Симптоми та стадії ВІЛ у жінок
Симптоми розвиваються після інкубаційного періоду (часу від зараження до появи ознак), який при ВІЛ становить від одного до шести тижнів. Першим симптомом ВІЛ у жінок є гострий ретровірусний синдром, що нагадує ГРВІ. ВІЛ проявляється у крові через один-три місяці.
На ранніх стадіях ВІЛ у жінок може протікати безсимптомно або мати невиражені ознаки. Можливі симптоми ВІЛ у жінок:
- озноб і нічна пітливість;
- біль у м'язах та суглобах;
- постійна втома;
- виражена слабкість;
- збільшення лімфатичних вузлів (переважно на шиї);
- біль у горлі та виразкові ураження у роті;
- розлад шлунка (діарея);
- різка втрата ваги;
- сухий кашель;
- задишка або утруднене дихання;
- дріжджові інфекції у роті, горлі чи піхві;
- погіршення пам'яті та сплутаність свідомості;
- порушення рівноваги та судоми кінцівок;
- зміни поведінки;
- погіршення зору.
Характерним симптомом при ВІЛ є висипання на покривах шкіри, які виникають у 90% пацієнтів. При ВІЛ можуть з'являтися різні види висипу: плоскі знебарвлені плями, невеликі підняті над здоровою шкірою шишки (папули), бульбашки та ерозії. Висипання можуть виникати на всьому тілі, включаючи нижні та верхні кінцівки, голову та обличчя, спину та грудну клітку.
Температура при ВІЛ-інфекції тримається на рівні 37-38 градусів, лихоманка зазвичай триває не більше семи днів. Колір язика при ВІЛ може стати сірувато-білим.
Ознаки вірусу імунодефіциту прогресують поступово залежно від стадії ВІЛ та ступеня ослаблення імунної системи.
Стадії ВІЛ | |
Стадія | Характеристика |
Гостра | Зазвичай розвивається після інкубаційного періоду, характеризується яскраво вираженими ознаками, що прогресують протягом кількох тижнів чи місяців. Через високе вірусне навантаження інфікована людина є найбільш заразною і може легко передати ВІЛ. |
Хронічна (латентна) | Вірус продовжує перебувати в імунних клітинах організму, проте симптоми зазвичай зникають. Тривалість стадії може становити до 10 років. |
Симптоматична | Вірус продовжує активно розмножуватися, руйнуючи клітини імунної системи, що може призвести до інфекцій чи розвитку довготривалих ознак. Для симптоматичної стадії характерні дріжджові інфекції (молочниця), оперізуючий лишай, запалення легень (пневмонія). |
Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) | За відсутності лікування ВІЛ протягом 8-10 років призводить до СНІДу через значне пошкодження клітин імунної системи. При синдромі набутого імунодефіциту людина більш схильна до розвитку опортуністичних інфекцій – захворювань, які не вражають людей із нормальним імунітетом, але можуть бути смертельними при ослабленій імунній системі. |
СНІД діагностують при значному зниженні Т-клітин до рівня менше 200 клітин/мм3 або розвитку опортуністичних інфекцій, до яких відносять деякі види раку (які зазвичай мають вірусну природу) та неврологічні патології. Можливі захворювання, що супроводжують ВІЛ:
- лімфома Беркітта чи саркома Капоші;
- кандидоз бронхів, стравоходу, трахеї чи легень;
- хронічний кишковий цистоізоспороз;
- позалегеневий кокцидіоїдомікоз або криптококоз;
- хронічний кишковий криптоспоридіоз;
- інвазІвний рак шийки матки;
- цитомегаловірусна інфекція;
- CMV ретиніт (запалення сітківки ока, що може призвести до втрати зору);
- енцефалопатія (захворювання головного мозку);
- бронхіт, пневмоніт або езофагіт;
- неходжкінські лімфоми;
- первинна лімфома головного мозку;
- прогресуюча мультифокальна лейкоенцефалопатія;
- токсоплазмоз мозку.
Опортуністичні інфекції можуть бути викликані вірусами, бактеріями, грибками та найпростішими. Без лікування люди зі СНІДом у середньому живуть три роки.
Діагностика ВІЛ у жінок у Харкові
При підозрі на ВІЛ лікар направляє пацієнтку на здачу аналізів крові чи слини. Лабораторна діагностика ВІЛ:
- аналіз на антигени-антитіла. Антигени з'являються у крові протягом кількох тижнів після зараження ВІЛ. Позитивний результат тесту на антиген-антитіло може з'явитися через два-шість тижнів після контакту з вірусом;
- дослідження на антитіла. Антитіла виробляються імунною системою у відповідь на вірус. Позитивний результат тесту можливий лише через 3-12 тижнів після зараження, у нормі тест на антитіла до ВІЛ негативний. Для дослідження може використовуватися кров або слина, також можливе проведення експрес-тесту на ВІЛ;
- тест на нуклеїнові кислоти. Застосовується для визначення наявності вірусу в крові (оцінки вірусним навантаженням). Для дослідження береться кров із вени.
При ВІЛ загальний аналіз крові показує зниження рівня лейкоцитів, лімфоцитів, тромбоцитів та гемоглобіну. Зміна швидкості осідання еритроцитів (ШОЕ) при гострому ВІЛ зазвичай не оцінюється, проте може вказувати на розвиток раку при синдромі набутого імунодефіциту.
При підозрі на розвиток ускладнень (наприклад, туберкульозу, токсоплазмозу, цитомегаловірусу, інфекції сечовивідних шляхів) лікар призначає додаткові лабораторні аналізи. Для оцінки функції легень, печінки та нирок можуть призначатися лабораторні або інструментальні (наприклад, УЗД, МРТ, КТ, рентген) дослідження.
Лікування ВІЛ у жінок у Харкові
При виявленні вірусу імунодефіциту людини гінеколог направить пацієнтку на лікування до спеціалізованого центру. ВІЛ не лікується повністю, курс терапії підбирається для зменшення симптомів, підтримки імунної системи та запобігання розвитку ускладнень. При ВІЛ призначаються противірусні препарати, які можуть включати інгібітори (наприклад, нуклеозидні, протеази, злиття) або CCR5 антагоністи.
Курс медикаментозної терапії може доповнюватись іншими лікарськими препаратами залежно від ускладнень. Антибіотики при ВІЛ необхідні в разі розвитку інфекційних захворювань, протигрибкові – при дріжджових інфекціях, антипаразитарні – при ураженні органів найпростішими мікроорганізмами. При зниженні гемоглобіну нижче 120 г/л при ВІЛ призначається комбінована терапія на лікування недокрів'я (анемії).
Підвищити імунітет при ВІЛ-інфекції допоможуть призначені лікарем лікарські препарати. Також необхідно дотримуватися режиму сну та збалансованого харчування, підтримувати регулярну фізичну активність, уникати стресу та відмовитися від шкідливих звичок.
Побічні ефекти від прийому лікарських препаратів можуть включати ураження нирок, печінки та серця, ослаблення кісток та втрату кісткової маси, підвищення рівня холестерину та цукру в крові. Також можливі діарея, нудота та блювання, проблеми з мисленням, порушення сну, різкі перепади настрою.
Профілактика ВІЛ полягає у використанні бар'єрної контрацепції (презервативів) при сексі з новими статевими партнерами. У разі можливого контакту з вірусом лікар порекомендує проходження постконтактної профілактики ВІЛ, яка може включати пероральний прийом ліків або введення препаратів за допомогою ін'єкцій.
Записатися на консультацію гінеколога в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.