- >
- >
- >
Лікування сальпінгоофориту (запалення маткових труб) в Харкові
Сальпінгоофорит — це запальне захворювання органів малого таза (ЗЗОМТ), яке характеризується ураженням придатків матки (яєчників і фаллопієвих труб). На тлі запалення порушуються функції придатків матки, що призводить до проблем у регуляції гормонів, забезпеченні менструального циклу та заплідненні.
Пройти діагностику та лікування запалення маткових труб і яєчників у жінок у Харкові можна у відділенні гінекології Європейського Радіологічного Центру. Запис на прийом до гінеколога ведеться цілодобово.
Причини сальпінгоофориту
Основною причиною сальпінгоофориту є патогенні мікроорганізми: бактерії, віруси, грибки. У більшості випадків запалення в придатках матки виникає як ускладнення венеричних захворювань (наприклад, гонореї, мікоплазмозу, хламідіозу).
Іноді аднексит може розвинутися в разі потрапляння в придатки матки кишкових (стрептококів, кишкової палички) або респіраторних (стафілококів, гемофільної палички) патогенів. У рідкісних випадках запалення яєчників (оофорит) і маткових труб (сальпінгіт) можуть викликати збудники бактеріального вагінозу: пептострептококи та бактероїди. Фактори, що підвищують ризик появи сальпінгоофориту:
- наявність кількох статевих партнерів;
- ранній початок статевого життя;
- незахищені вагінальні статеві контакти;
- регулярні спринцювання;
- перев'язка маткових труб;
- переривання вагітності (аборт або викидень);
- хірургічне втручання на органах малого таза;
- тривалі або важкі пологи;
- наявність іншого ЗЗОМТ (наприклад, оофориту, сальпінгіту, цервіциту).
Після встановлення внутрішньоматкової системи (ВМС) ризик сальпінгоофориту збільшується через можливе занесення інфекцій під час встановлення пристрою. Крім того, ВМС може сприяти висхідній інфекції з піхви і шийки матки у верхні відділи статевої системи. Імовірність появи аднекситу після встановлення ВМС знижується через два-три тижні після процедури.
Симптоми сальпінгоофориту (запалення маткових труб)
У разі запалення яєчників можуть виникнути інтенсивні й гострі або періодичні й тягнучі болі в животі. Інші симптоми сальпінгоофориту:
- нерегулярний менструальний цикл;
- болісні та рясні місячні;
- дискомфорт і тягнучі болі в тазовій ділянці;
- кровотеча під час або після статевого акту;
- хворобливе, часте або утруднене сечовипускання;
- кров'янисті виділення в середині циклу або після менопаузи.
На тлі запального та інфекційного процесів в організмі відбувається подразнення нервових закінчень у черевній порожнині, що призводить до рефлекторних реакцій (наприклад, нудоти та блювоти). У разі лівобічного та правобічного сальпінгоофориту, спричиненого венеричними захворюваннями, можуть з'явитися аномальні виділення з піхви, що мають неприємний запах (наприклад, кислий, рибний) або колір (зокрема рожевий, жовтий, жовтогарячий, сірий, зелений).
Лихоманка за сальпінгоофориту виникає як частина імунної відповіді організму на інфекцію, оскільки організм намагається боротися з патогенами, підвищуючи температуру тіла для створення несприятливих умов для їхнього розмноження. У разі запалення придатків матки температура може підвищуватися вище 38,9°C.
Стадії сальпінгоофориту
Ознаки сальпінгоофориту наростають поступово, у міру збільшення площі та глибини запалення тканин. На першій стадії запалення зазвичай локалізоване, тому симптоми часто є неяскраво вираженими. На другій-третій стадіях запальний процес може вражати всі яєчники і фаллопієві труби, підвищуючи ризик ускладнень (рубців, безпліддя).
Види сальпінгоофориту
Залежно від форми перебігу запального процесу виділяють гострий, підгострий і хронічний сальпінгоофорит. Також виділяють гнійний сальпінгоофорит — це важка форма запалення яєчників і маткових труб, за якої відбувається утворення гнійних вогнищ в уражених тканинах. Цей стан супроводжується вираженими симптомами інтоксикації, високою температурою та сильним болем внизу живота, тому потребує негайного медичного втручання.
Гострий сальпінгоофорит
Гострий сальпінгоофорит характеризується раптовою появою ознак запалення. Проявляється лихоманкою, гострими й інтенсивними спазмами та болями внизу живота, виділеннями. Зазвичай має інфекційну природу.
Підгострий сальпінгоофорит
Підгострий сальпінгоофорит — це проміжна форма між гострим і хронічним запаленням придатків. За підгострого двостороннього сальпінгоофориту запальний процес розвивається поступово і повільно. Для захворювання характерний тягнучий і ниючий біль, який починається в нижній частині живота і поширюється на всю черевну порожнину.
Хронічний сальпінгоофорит
У разі неправильного або несвоєчасного лікування гострий сальпінгоофорит може перейти в хронічну форму. Хронічний сальпінгоофорит характеризується періодами загострень (ознаки стають інтенсивними та яскраво вираженими) і ремісій. Сальпінгоофорит у стадії ремісії може не викликати жодних симптомів.
Двосторонній сальпінгоофорит
Двосторонній сальпінгоофорит характеризується запаленням, що охоплює обидві маткові труби і яєчники, що призводить до більш виражених симптомів і підвищеного ризику ускладнень. За відсутності лікування запалення може спричинити безпліддя, абсцеси (гнійні вогнища) та утворення рубців.
Односторонній сальпінгоофорит
Односторонній сальпінгоофорит характеризується запаленням, що зачіпає одну маткову трубу і один яєчник, що призводить до локалізованих симптомів. За одностороннього сальпінгоофориту виникають болі з одного боку живота (праворуч або ліворуч), підвищення температури і рясні виділення з піхви. За лівобічного або правобічного аднекситу запалення зазвичай менш інтенсивне, ніж у разі двобічного сальпінгоофориту, однак за відсутності своєчасного лікування хвороба може призвести до ускладнень.
Діагностика запалення маткових труб у Харкові
За появи ознак захворювання репродуктивних органів (зокрема аднекситу) необхідно звернутися до гінеколога. Лікар проведе диференціальну діагностику, необхідну для встановлення діагнозу, оскільки сальпінгоофорит має схожі симптоми з іншими захворюваннями матки (цервіцитом, міомою), яєчників (кістами, оофоритом, дисфункцією), статевими інфекціями. Діагностика сальпінгоофориту:
- аналіз симптомів і збір анамнезу. Лікар ставить запитання пацієнтці про наявність та інтенсивність болю внизу живота, рясність і колір виділень. Також гінеколог запитує про регулярність менструального циклу і дату останніх місячних;
- фізикальний огляд. Передбачає огляд на гінекологічному кріслі, під час якого лікар оцінює стан геніталій на предмет почервоніння або запалення. Лікар проводить пальпацію органів малого таза, що дає змогу виявити болючість, збільшення яєчників і маткових труб;
- ультразвукове дослідження органів малого таза. У разі сальпінгоофориту УЗД дає змогу візуалізувати стан яєчників і маткових труб, виявити наявність рідини в малому тазу, абсцесів або потовщення стінок труб;
- кольпоскопія. Використовується для огляду шийки матки і піхви за допомогою спеціального приладу — кольпоскопа. Дослідження дає змогу виявити зміни в структурі, текстурі та кольорі слизової оболонки, які можуть свідчити про запальний процес;
- мазок. Лікар бере мазок із піхви та шийки матки за допомогою спеціального тампона, потім відправляє біологічний матеріал на дослідження. Тест допомагає виявити присутність патогенних мікроорганізмів (наприклад, бактерій, грибків або вірусів). Мікроскопічне дослідження мазка дає змогу визначити тип збудника і призначити курс терапії;
- аналізи крові. Загальний аналіз крові допомагає виявити ознаки запалення (наприклад, підвищення рівня лейкоцитів і ШОЕ). Біохімічний аналіз може показати зміни, що вказують на інфекційний процес.
Діагностична лапароскопія за сальпінгоофориту проводиться для оцінки стану органів малого таза. Зазначений метод дає змогу візуалізувати маткові труби, яєчники та навколишні тканини, виявляючи ознаки запалення, спайок, абсцесів. Процедуру проводять під наркозом: через невеликий розріз на животі вводять лапароскоп (тонкий інструмент із камерою), що дає змогу лікареві оглянути внутрішні органи та за потреби взяти біопсію або виконати лікувальні маніпуляції.
За результатами діагностики лікар призначає курс терапії для терапії гострого або хронічного сальпінгоофориту згідно зі встановленими клінічними рекомендаціями. Для лікування сальпінгоофориту зазвичай застосовують антибактеріальні препарати.
Лікування сальпінгоофориту в Харкові
Для лікування гострого сальпінгоофориту призначають антибіотики, які спрямовані на знищення бактерій, що викликали інфекцію. Вони допомагають знизити запалення, зменшити симптоми і запобігти поширенню інфекції на інші органи. Лікування хронічного двостороннього сальпінгоофориту:
- знеболювальні засоби (зменшують біль і дискомфорт);
- десенсибілізатори (знижують алергічні реакції та зменшують набряк тканин).
Вагінальні свічки застосовуються для локального лікування інфекції та запалення. Вони можуть містити антибактеріальні, протизапальні та антисептичні компоненти, сприяючи швидкому усуненню симптомів.
У разі неправильного або несвоєчасного лікування хронічного двостороннього сальпінгоофориту в стадії ремісії або загострення підвищується ризик розвитку ускладнень. Можливі наслідки сальпінгоофориту:
- безпліддя (нездатність зачати дитину);
- абсцес в органах малого таза;
- хронічні тазові болі;
- утворення рубців на яєчниках і фаллопієвих трубах.
Ускладненням сальпінгоофориту може бути поширення запалення на здорові органи, що може призвести до ендометриту і перитоніту. У результаті підвищується ризик спайок в органах малого таза.
Профілактика сальпінгоофориту полягає у використанні бар'єрної контрацепції (презервативів) для запобігання венеричним захворюванням. Також важливо своєчасно лікувати запалення матки та статеві інфекції, щоб запобігти поширенню інфекційного процесу на яєчники та фаллопієві труби.
Лікування запалення маткових труб у вагітних у Харкові
Вагітність за сальпінгоофориту можлива, захворювання призводить до безпліддя в 10% випадків. У разі сальпінгоофориту запалення маткових труб може призвести до їхньої блокади або пошкодження, що збільшує ризик позаматкової вагітності. Для лікування захворювання у вагітних також застосовують антибактеріальні препарати.
Записатися на консультацію до гінеколога і лікування гострого і хронічного сальпінгоофориту в Харкові в Європейському Радіологічному Центрі можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.