Logo

Лікування опущення та випадання матки в Харкові

У нормі матка утримується у правильному положенні завдяки м'язам тазового дна, зв'язкам та фасціям. Зазначені структури утворюють міцну сітку, яка забезпечує надійне утримання органів малого тазу, включаючи матку, запобігаючи їх опущенню та випаданню. М'язи тазового дна відіграють ключову роль, підтримуючи стійкість і функціональність репродуктивної та сечовивідної систем.

Пройти діагностику та лікування опущення та випадання матки в Харкові можна у відділенні гінекології «Європейського Радіологічного Центру». Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.

Що таке опущення матки

Опущення (пролапс) матки – це патологічний стан, що розвивається при розтягуванні та ослабленні м'язів та зв'язок тазового дна. В результаті матка зміщується донизу, частково або повністю виходячи з піхви.

Причини опущення матки

Вікове опущення матки відбувається через природне ослаблення м'язів тазового дна та зв'язок, викликане зниженням рівня естрогену та загальною втратою м'язового тонусу. Зазначені зміни зменшують здатність підтримуючих структур утримувати матку в правильному положенні. Інші причини опущення матки:

  • надмірна маса тіла або ожиріння;
  • часте носіння важких предметів;
  • хронічний кашель (наприклад, на фоні бронхіту);
  • народження першої дитини в пізньому віці;
  • операція на органах малого тазу в анамнезі;
  • дисплазія сполучної тканини;
  • народження крупної дитини;
  • багатоплідна вагітність.

Матка також опускається через хронічні закрепи або часте напруження під час дефекації, що призводить до надмірного тиску на м'язи тазового дна. Ризик опущення стінок піхви та матки підвищується при синдромах гіпермобільності суглобів, Марфана та Елерса-Данлоса.

На ранніх термінах вагітності матка може бути опущена через гормональні зміни та розтягнення зв'язок, що послаблює підтримуючі структури тазу. У другому-третьому триместрах опущення передньої та задньої стінок матки відбувається через збільшення її ваги та тиску на тазові структури.

Після пологів опущення матки може розвинутися через ослаблення та розтягування м'язів тазового дна та зв'язок, викликане навантаженням під час вагітності та родової діяльності. Травми та розриви тканин, а також тривалі та складні вагінальні пологи можуть додатково сприяти ослабленню підтримуючих структур. У результаті задня стінка матки може опускатися нижче свого нормального положення після пологів.

Симптоми та стадії опущення матки

Ознаки випадання матки залежать від стадії пролапсу, кожна з яких характеризується певним ступенем ослаблення м'язів тазового дна та положенням матки в ділянці тазу.

Стадии опущения матки

Ступінь

Характеристика

Опущення матки 1 ступеня

Матка опускається у верхню частину піхви, але шийка матки залишається вище входу в піхву

Опущення матки 2 ступеня

Матка опускається в нижню частину піхви, шийка матки може виступати за межі піхви при напруженні

Опущення матки 3 ступеня

Матка виступає з піхви. Ознаки опущення матки на третій стадії включають труднощі з сечовипусканням та дефекацією

Опущення матки 4 ступеня

Вся матка, включаючи шийку, повністю виходить за межі входу в піхву (повний пролапс матки)

На ранній стадії опущення задньої стінки матки може протікати безсимптомно або мати неяскраві ознаки. Можливі симптоми опущення матки:

  • відчуття або видиме випинання тканин в області піхви;
  • почуття тиску, важкості чи натягування в тазу;
  • підтікання чи нетримання сечі;
  • відчуття неповного випорожнення сечового міхура;
  • утруднена дефекація;
  • відчуття рихлості тканин піхви;
  • біль у нижній частині живота та попереку;
  • дискомфорт, біль та печіння під час статевого акту;
  • закрепи чи проблеми з завершенням акту дефекації;
  • зменшення чутливості під час сексу;
  • рецидивні інфекції сечовивідних шляхів.

При опущенні піхви виникає відчуття, що сидиш на кульці, а також дискомфорт при ходьбі. При опущенні матки можуть бути складнощі із введенням тампонів чи контрацептивів. Виділення при опущенні матки можуть бути рясні, мати рожевий або червоний колір.

Діагностика опущення матки в Харкові

Гінеколог аналізує скарги, збирає особистий та сімейний анамнези пацієнта. Діагностика опущення матки:

  • фізикальний огляд. Дозволяє візуально оцінити положення матки та її випинання за межі піхви. Дослідження допомагає визначити ступінь опущення матки та оцінити стан тканин тазового дна. Лікар може попросити покашляти або потужитися, як при пологах;
  • пальпація. Використовується для оцінки ступеня опущення матки та стану підтримуючих структур тазового дна. Зазначений метод дозволяє лікарю визначити розміри та положення матки, а також оцінити ступінь тонусу м'язів тазового дна;
  • УЗД органів малого тазу. Ультразвукове дослідження дозволяє оцінити стан органів малого тазу, включаючи матку, сечовий міхур та суміжні структури.

У деяких випадках лікар також направляє на лабораторні дослідження сечі для виявлення інфекцій сечовивідних шляхів, які можуть виникнути внаслідок ослаблення тазових м'язів або тиску на органи при опущенні матки. Метод лікування опущення матки підбирається за результатами діагностики залежно від ступеня пролапсу.

Лікування опущення матки в Харкові

Лікування при опущенні та випаданні матки може бути консервативним (при незначному пролапсі та відсутності симптомів) та хірургічним. Консервативні методи лікування пролапсу матки:

  • вправи при опущенні матки. Регулярні вправи спрямовані на зміцнення м'язів тазового дна, що сприяє підвищенню їх тонусу та покращенню підтримки органів малого тазу, зокрема матки;
  • вагінальний песарій. Це спеціальний медичний пристрій, який вводиться у піхву. Песарій допомагає підтримувати матку та інші органи малого тазу у правильному положенні, зменшуючи їх тиск на навколишні тканини;
  • дієта. Здорове та збалансоване харчування, що включає достатню кількість волокон, свіжих фруктів та овочів, допоможе запобігти або зменшити закрепи, знижуючи тиск на тазові структури та зменшуючи ризик опущення матки.

При неефективності консервативної терапії, появі симптомів або тяжкому опущенні матки пацієнтці може бути показане хірургічне втручання. Виділяють два основні види операцій при опущенні матки. Перший тип операції передбачає виправлення пролапсу без гістеректомії за допомогою підйому та закріплення матки та інших органів тазу у правильному положенні. Другий тип операції передбачає видалення матки (зазвичай застосовується при опущенні матки в похилому віці).

Повторне опущення матки після операції малоймовірне, проте можливе при повторенні факторів ризику (наприклад, при різкому наборі ваги або вагітності). Опущення матки небезпечне прогресуванням патології та розвитком випинання прямої кишки або сечового міхура у піхву.

Профілактика опущення матки включає відмову від підняття важких предметів, запобігання закрепам за допомогою підтримки питного режиму, вживання продуктів з високим вмістом клітковини (фруктів, овочів, бобових). Також важливо уникати набору ваги та куріння, контролювати хронічний кашель (за його наявності) та регулярно виконувати вправи для м'язів тазового дна.

При опущенні матки можна завагітніти, проте можливий розвиток наслідків. Розтягнуті та ослаблені тканини тазового дна можуть збільшити ймовірність болю в ділянці тазу, утрудненого сечовипускання, а також ускладнень під час вагітності (наприклад, викидня або передчасних пологів).

Записатися на консультацію гінеколога та хірургічне лікування опущення матки в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом. Уточнити вартість операції при опущенні матки можна також на сайті або по телефону.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар