Logo

Лікування ендометріозу в Харкові

Ендометріоз може вражати репродуктивні органи (наприклад, матку, яєчники) та органи черевної порожнини. Пройти діагностику та лікування ендометріозу піхви, матки та її шийки, яєчників у Харкові можна у відділенні гінекології «Європейського Радіологічного Центру». Запис на прийом до лікаря ведеться цілодобово.

Що таке ендометріоз

Ендометріоз – це хронічне захворювання, при якому тканина, подібна до слизової оболонки матки (ендометрію), росте за її межами. Зазвичай ендометріоз вражає яєчники, фалопієві (маткові) труби, тіло матки. У поодиноких випадках ендометріальна тканина може поширюватися за межі тазової області.

Причини та види ендометріозу

Точні причини розвитку ендометріозу невідомі. Чинники, які можуть спричинити появу ендометріозу:

  • ретроградна менструація. При ретроградній менструації частина менструальної крові, що містить ендометріальні клітини, не виводиться з організму через піхву, а потрапляє назад через фалопієві труби в черевну порожнину. Зазначені клітини можуть приживатися та розростатися на поверхні органів малого тазу і навіть у черевній порожнині, викликаючи ендометріоз;
  • гормональний дисбаланс. Гормони, особливо естроген, відіграють ключову роль у рості та функціонуванні ендометріальної тканини. Надлишковий естроген стимулює проліферацію (розростання) клітин ендометрію, що може призводити до розвитку ендометріозу;
  • переміщення клітин ендометрію до інших органів. Клітини ендометрію можуть поширюватися через лімфатичну систему та кровоток до інших частин тіла;
  • імунні розлади. Імунна система зазвичай знищує патогенні клітини. Однак у жінок з ендометріозом можуть бути порушення в імунній системі, які не дозволяють знищувати клітини ендометрію, що розрослися. Імунні порушення можуть також сприяти запаленню, що посилює ріст ендометріоїдної тканини поза маткою;
  • клітинна метаплазія. Клітини, що вкривають органи черевної порожнини (наприклад, клітини очеревини), можуть перетворюватися на клітини, подібні до ендометрію.

Ендометріоз може загострюватися після пологів через гормональні зміни та запальні процеси, що відбуваються в організмі жінки під час та після вагітності. Після кесаревого розтину ендометріоз може виникнути через прикріплення клітин ендометрію до рубця на матці та стінках черевної порожнини.

У поодиноких випадках ендометріоз при клімаксі може розвинутися через гормональний дисбаланс. У постменопаузальному періоді прояви захворювання зазвичай нівелюються за допомогою виснаження яєчників та згодом – естрогенодефіциту.

Ризик розвитку ендометріозу підвищується при високому та низькому індексі маси тіла. Також ймовірність появи ендометріозу матки збільшується при ранньому початку менструацій, коротких менструальних циклах, рясних та тривалих місячних, пізній менопаузі.

Ендометріоз класифікують залежно від локалізації та ступеня ураження тканин.

Види ендометріозу

Тип

Характеристика

Внутрішній (генітальний) ендометріоз

При генітальному ендометріозі клітини внутрішньої оболонки матки можуть проростати в м'язовий шар стінки матки (міометрій) та спричиняти значне потовщення стінки органу (аденоміоз). При прогресуванні захворювання може вражати маткові труби та яєчники, що призводить до спайок та утворення ендометріоїдних (шоколадних) кіст, що може призводити до порушення функцій цих репродуктивних органів. Тканини, що розрослися, також можуть вражати шийку матки, піхву та зовнішні статеві органи.

Екстрагенітальний (зовнішній) ендометріоз

При зовнішньому ендометріозі клітини ендометрію проростають поза репродуктивну систему. Екстрагенітальний ендометріоз може вражати кишківник, сечовий міхур, легені, нирки, що може призводити до різних системних симптомів залежно від локалізації уражених тканин.

Симптоми та стадії ендометріозу

На ранніх стадіях ендометріоз протікає безсимптомно чи має неяскраво виражені ознаки. Можливі симптоми ендометріозу:

  • біль у нижній частині живота та попереку (посилюється під час місячних);
  • хронічний тазовий біль;
  • дискомфорт під час чи після статевого акту;
  • печіння та біль при сечовипусканні та дефекації;
  • домішки крові в сечі чи калі;
  • часті закрепи чи діарея;
  • нудота та здуття живота;
  • виражена слабкість та втома.

Місячні при ендометріозі рясні та зі згустками, супроводжуються вираженим больовим синдромом. Маткова кровотеча при ендометріозі може виникати в середині менструального циклу. Виділення при ендометріозі можуть бути рожевого, коричневого чи чорного кольору.

При ендометріозі затримка місячних може бути викликана порушеннями в роботі репродуктивної системи. Захворювання може викликати запальні реакції в області тазу, які можуть вплинути на роботу яєчників, та спричинити затримку місячних.

Відрізнити ендометріоз від раку за симптомами складно, оскільки онкологія може призводити до появи подібних ознак. Поставити діагноз зможе гінеколог після огляду та проведення інструментальних досліджень (наприклад, УЗД та МРТ).

Діагностика ендометріозу в Харкові

Гінеколог аналізує симптоми і час їх появи, збирає особистий та сімейний анамнези пацієнта. Діагностика ендометріозу:

  • фізикальний огляд. Огляд проводиться на гінекологічному кріслі для оцінки стану шкірних покривів і слизових оболонок піхви та шийки матки на предмет аномальних осередків темно-синього або фіолетового кольору;
  • УЗД органів малого тазу. Застосовується для візуалізації матки, яєчників та навколишніх тканин. Ультразвукове дослідження допоможе виявити патології у структурі та розмірі органів (наприклад, потовщення ендометрію, кістозні утворення яєчників);
  • магнітно-резонансна томографія (МРТ) Дозволяє створити детальні зображення структур у тазовій області, що допомагає виявити ендометріоїдні осередки, їх розміри, форму, а також оцінити їх поширення та взаємодію з оточуючими тканинами;
  • лапароскопія. Дозволяє безпосередньо візуалізувати внутрішні органи через невеликі надрізи в черевній стінці. Зазначений метод дає можливість більш точно визначити наявність та ступінь ендометріозу, а також взяти біопсію для аналізу та виконати висічення ендометріоїдних осередків.

За потреби гінеколог може призначити дослідження крові з метою оцінки рівня гормонів. Курс терапії підбирається залежно від ступеня, локалізації та розміру ендометріальних осередків.

Лікування ендометріозу шийки матки в Харкові

Ендометріоз шийки матки – патологічний стан, при якому ендометріоїдна тканина росте та формує осередки у тканинах шийки матки. Для лікування ендометріозу можуть застосовуватися медикаментозна терапія (гормональна й негормональна) та хірургічне втручання. Варіанти гормонального лікування ендометріозу:

  • гормональні контрацептиви Лікування ендометріозу може проводитися протизаплідними пігулками, уколами, пластирями, внутрішньоматковими спіралями. Контрацептиви застосовуються для контролю гормонів, зменшення кількості та інтенсивності місячних;
  • агоністи та антагоністи гонадотропін-рилізинг-гормону. Препарати блокують вироблення гонадотропін-рилізинг-гормону, що приводить до зниження рівня естрогенів в організмі. Засоби блокують менструальний цикл, викликаючи штучну менопаузу для зменшення осередків ендометріозу;
  • прогестинова терапія. Препарати з протестином допомагають зменшити ріст ендометріоїдних осередків та полегшити симптоми захворювання шляхом придушення росту ендометрію, а також інгібувати (уповільнювати) овуляцію;
  • інгібітори ароматази. Блокують дію ферменту ароматази, який перетворює андрогени на естрогени в тканинах.

Протизапальні препарати при ендометріозі пригнічують активність циклооксигенази, що приводить до зменшення вироблення простагландинів. У результаті зменшується запалення та біль у ділянці живота та попереку.

Лікування ендометріозу матки в Харкові

Ендометріоз матки – це стан, при якому ендометріоїдна тканина (внутрішній шар матки) проникає у м'язову стінку матки (міометрій). Для лікування лікар може призначити консервативну терапію за допомогою гормональних та знеболювальних засобів, а також хірургічне втручання. Види оперативного лікування ендометріозу:

  • лапароскопія. Це мінімально інвазивна хірургічна процедура, коли через невеликі надрізи в черевній стінці вводиться тонкий інструмент з камерою для візуалізації внутрішніх органів;
  • гістеректомія. Це операція з видалення матки, яка може проводитися у випадках важкого ендометріозу, коли інші методи лікування є неефективними або за наявності ускладнень (наприклад, маткової кровотечі).

Тип операції визначає гінеколог залежно стану пацієнтки. Після хірургічного втручання лікар призначає дату контрольного огляду.

Лікування ендометріозу яєчників у Харкові

Ендометріоз яєчника – це патологічний стан, при якому ендометріальні клітини ростуть у яєчниках. Для лікування ендометріозу яєчників зазвичай використовується гормональна терапія. При тяжкому ступені захворювання (наявність кіст понад 5 см) пацієнтці показане їх видалення.

Ендометріоз може спричинити складнощі з вагітністю через порушення нормального функціонування яєчників, змін у структурі матки та фалопієвих труб, наявності запальних процесів. Завагітніти при ендометріозі також може бути складно через блокування маткової труби ендометріоїдними осередками.

Записатися на консультацію гінеколога та лікування ендометріозу в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.

Відгук
Відгук
Рейтинг
Тип відгуку
Задати питання
Кому питання
Питання
Запис онлайн
Виберіть послугу
Додатковий коментар