- >
- >
- >
Лікування дисплазії шийки матки в Харкові
Шийка матки – орган, що сполучає піхву з тілом матки. Пройти діагностику та лікування дисплазії шийки матки в Харкові можна у відділенні гінекології «Європейського Радіологічного Центру». Запис прийом до лікаря ведеться цілодобово.
Що таке дисплазія шийки матки
Дисплазія шийки матки – це передраковий стан, що супроводжується розростанням аномальних клітин на поверхні органу. Дисплазія шийки матки може прогресувати у рак.
Причини дисплазії шийки матки
Причиною дисплазії шийки матки є інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом. Існує понад 100 штамів ВПЛ, однак до розвитку дисплазії зазвичай призводять високоонкогенні ВПЛ 16 та 18 типів. Фактори, що підвищують ризик дисплазії:
- ранній початок статевого життя;
- наявність кількох сексуальних партнерів;
- незахищені статеві акти;
- тютюнопаління.
Використання ліків, що пригнічують імунну систему, може збільшити ризик розвитку дисплазії шийки матки, оскільки організм стає нездатним чинити опір інфекціям. Імовірність захворювання підвищується при вірусних та бактеріальних інфекціях, що пригнічують імунну систему (наприклад, вірус імунодефіциту людини або туберкульоз).
Симптоми та стадії дисплазії шийки матки
На перших стадіях дисплазія шийки матки зазвичай протікає безсимптомно чи має неяскраво виражені ознаки. Симптоми дисплазії шийки матки розвиваються з появою атипових клітин. Ознаки, що вказують на прогресування дисплазії шийки матки та розвиток онкології:
- кровотечі в середині менструального циклу;
- тривалі та рясні місячні;
- біль та дискомфорт під час сексу;
- відчуття тиску або болю в ділянці тазу.
Кров'янисті виділення при дисплазії шийки матки можуть виникати під час або після статевого акту, гінекологічного огляду. Також при дисплазії можуть виникати рідкі виділення з неприємним запахом.
Дисплазію шийки матки класифікують залежно від тяжкості захворювання, що визначається залежно від кількості аномальних клітин в епітеліальній тканині органу. Ступені дисплазії шийки матки:
- LSIL (або CIN I). Плоскоклітинне інтраепітеліальне ураження низького ступеня;
- HSIL (CIN II чи CIN III). Плоскоклітинне інтраепітеліальне ураження високого ступеня.
Раніше виділяли легку, помірну та тяжку дисплазію шийки матки. Характеристика зазначених трьох стадій представлена в таблиці.
Стадії дисплазії шийки матки | |
Стадія | Характеристика |
Дисплазія шийки матки 1 ступеня (CIN 1) | Легка дисплазія шийки матки, коли аномальні клітини вражають близько однієї третини товщини епітелію. |
Дисплазія шийки матки 2 ступеня (CIN 2) | Помірна дисплазія шийки матки, що діагностується при ураженні від однієї до двох третин товщини епітелію. |
Дисплазія шийки матки 3 ступеня (CIN 3) | Тяжка дисплазія шийки матки, при якій уражено більше двох третин товщини епітелію. При вираженій дисплазії шийки матки пацієнтці показане хірургічне втручання. |
Визначення стадії дисплазії шийки матки є важливим, оскільки від ступеня ураження епітелію залежить варіант лікування, який підбирається за протоколом. При слабко вираженій дисплазії шийки матки зазвичай вибирається тактика спостереження. При помірній та тяжкій дисплазії шийки матки показано видалення уражених ділянок для запобігання розвитку раку.
Діагностика дисплазії шийки матки в Харкові
Через безсимптомний перебіг захворювання зазвичай виявляється під час профілактичного огляду. Діагностика дисплазії шийки матки:
- гінекологічний огляд. Лікар проводить візуальний огляд піхви та шийки матки з метою визначення патологічних змін слизової оболонки (наприклад, подразнення, почервоніння);
- ПАП-тест (цитологічне дослідження). Під час тесту лікар бере зразок клітин з поверхні шийки матки та цервікального каналу за допомогою спеціальної щітки;
- кольпоскопія. Лікар використовує спеціальний прилад, що називається кольпоскопом, для огляду шийки матки під багаторазовим збільшенням. Це дозволяє лікарю оцінити структуру та колір тканин шийки матки та виявити патології, які можуть бути невидимі при звичайному огляді;
- біопсія. При підозрі на дисплазію шийки матки чи при виявленні аномальних клітин внаслідок ПАП-тесту або кольпоскопії може бути проведена біопсія. Під час процедури гінеколог бере невеликий зразок тканини з поверхні шийки матки для детальнішого аналізу. Потім зразок тканин відправляють до лабораторії для проведення гістологічного аналізу з метою визначення природи тканин та встановлення ступеня дисплазії шийки матки.
Залежно від гістологічного діагнозу пацієнтці може проводитися конусна або клиноподібна біопсія (конізація) чи процедура петльового електрохірургічного видалення для дослідження зразків тканини шийки матки з метою унеможливлення інвазивного раку. Під час конусної біопсії лікар видаляє конусоподібну ділянку тканини для подальшого лабораторного аналізу, а під час петлевого електрохірургічного видалення відбувається вирізання аномальної тканини за допомогою тонкої дротяної петлі з використанням низьковольтного струму.
Лікування дисплазії шийки матки в Харкові
Дисплазія шийки матки легкого ступеня може пройти сама через активацію імунної системи, яка допоможе знищити вірус папіломи людини (ВПЛ), що викликає аномалії клітин. Медикаментозне лікування дисплазії шийки матки є неефективним. Свічі при дисплазії шийки матки не допоможуть зменшити кількість аномальних клітин, але можуть бути додатковим варіантом лікування при порушенні мікрофлори піхви.
При дисплазії шийки матки CIN 1 у тих, хто не народжував, показане спостереження та регулярні гінекологічні огляди зі здаванням ПАП-тесту кожні 6-12 місяців. При середній та тяжкій дисплазії проводиться хірургічне видалення уражених ділянок. Способи видалення дисплазії шийки матки:
- кріохірургія. Під час кріохірургії використовується холодний газ (зазвичай рідкий азот), щоб заморозити та знищити аномальні клітини на поверхні шийки матки. Процедура проводиться шляхом нанесення заморожуючого агента на уражену область, що приводить до утворення льодяної структури всередині та навколо клітин, пошкодження та знищення патогенних клітин;
- електрокаутеризація. Передбачає використання електричного струму для нагрівання, припалювання та знищення аномальних клітин при дисплазії шийки матки. Лікар використовує апарат, який генерує високочастотний електричний струм, спрямовує його на уражену область, що приводить до коагуляції тканин та знищення аномальних клітин;
- лазерна хірургія. У ході процедури використовується лазерний промінь для видалення аномальних клітин на поверхні шийки матки. Лазерна енергія спрямовується на уражену область, де вона абсорбується (поглинається) клітинами, викликаючи їх нагрівання та подальше руйнування. Зазначений метод дозволяє точно контролювати глибину проникнення лазерного променя та мінімізувати пошкодження навколишніх здорових тканин.
Конізація шийки матки при дисплазії може використовуватися як метод лікування. Під час процедури лікар видаляє конусоподібну ділянку тканини, яка містить аномальні клітини. Це допомагає видалити патологічно змінені тканини й запобігти їх подальшій трансформації у рак шийки матки.
При дисплазії шийки матки у вагітних зазвичай обирається тактика спостереження. При прогресуванні дисплазії шийки матки на фоні вагітності лікар може прийняти рішення про видалення уражених ділянок після пологів.
Записатися на консультацію гінеколога та операцію з видалення дисплазії шийки матки в Харкові в «Європейському Радіологічному Центрі» можна за телефоном, вказаним на сайті, або через форму запису на прийом.